Největší studentská demonstrace od listopadu 1989, takový byl podle organizátorů středeční pochod od Rudolfina před sídlo vlády.

O co studentům jde? „Nejsme tady jen kvůli školnému, chceme, aby reforma skončila jako celek. Odmítáme totiž i další její body, nejvíce zásahy do akademických svobod,“ říká posluchač Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Šoukal, který do včerejšího průvodu vyrazil s odznakem potištěným nápisem: „Stydím se za nejlepšího ministra školství.“

Premiér Petr Nečas (ODS) prostřednictvím ČTK vzkázal, že se vláda argumenty studentů bude zabývat.

„Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství. Vláda bude intenzivně jednat,“ říká Nečas. Včerejší demonstrace se on ani ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) nezúčastnili. Nikoli proto, že by nechtěli, ale proto, že nemohli. V době demonstrace se totiž oba účastnili zasedání kabinetu.

„Vláda je tím pádem v práci. Běží mašiny a od jedoucích strojů se prostě neodchází, obrábí se zkrátka dál,“ uvedl premiér.

Průvod vyrazil v 10 hodin dopoledne od Rudolfina. „Ale kvůli přípravám jsem vstával už v šest ráno,“ popisuje student 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Hilšer, který patří k hlavním organizátorům nepokojů.

Pochod k Úřadu vlády

S transparenty a hesly jako: „Už jsme tady“, „Dlouho nebyla defenestrace“, „Dobeše do koše“, „Univerzitu si vzít nedáme“ nebo variací na někdejší slogan kampaně ministerstva dopravy „Myslíš, zaplatíš,“ pak dav vyrazil k Úřadu vlády.

„Je nás v terénu docela dost, ale žádné zvláštní pokyny jsme nedostali. Klasicky monitorujeme akci,“ říká strážník označený číslem 246 429. Víc sdělit nemůže. „Máme to nahlášené do dvanácti. Demonstrující tvrdí, že je tady asi deset tisíc lidí, ale přesnější čísla vám sdělí mluvčí,“ dodává.

„Podle našeho hrubého odhadu se zúčastnilo zhruba 7000 lidí,“ říká tiskový mluvčí pražských policistů Jan Daněk. V terénu je podle něho nasazeno několik desítek policistů.

Demonstrace tak patří k největším studentským akcím od listopadu 1989, účastní se jí zhruba podobný počet lidí jako demonstrace proti zavedení státních maturit v červnu 2009.

Kolem 11 hodin dav dorazil k sídlu vlády. Z megafonu ke studentům hovoří medik Hilšer. Poslouchá ho křehká dívka s výstražným nápisem na batohu: „Nedotýkat se! …Akademických svobod, vysoké napětí!“ Nebo Jan Macháček z Ústavu organické chemie.

„Byl jsem vyburcován z poklidné vědecké práce,“ říká. „Je to tak půl napůl,“ reaguje na dotaz, jak se k protestům staví jeho vědečtí kolegové. „Někteří doufají, že ať se děje, co se děje, když budou dělat dobrou vědu, tak přežijí. S některými chodíme na demonstrace častěji.“

Zápisné místo školného

Poslední návrh ministra Dobeše, podle kterého by studenti místo školného platili jen zápisné, ho prý neobměkčil.

„Typické kličkování. Školné, nebo zápisné, to máte celkem jedno. Hlavně, že budou studenti platit. Ale ještě horší je to, jak chtějí zlikvidovat akademické svobody,“ říká.

Reformu politici připravují osm let. Návrh počítá mimo jiné s novým financováním škol na několik let dopředu a změnami v akreditacích a udílení titulů. Do řízení škol by pak nově mohli víc zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách.

Noc organizátora studentských protestů? Ve dvě ráno do postele, od šesti hodin zase vzhůru

Postgraduální student Marek Hilšer z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy má obvykle docela jinou práci, ale včera si vyzkoušel úlohu spíkra. Postavil se před Strakovou akademií na korbu vozu a hovořil k několikatisícihlavému davu studentů protestujících proti připravované reformě vysokých škol. Do své nové úlohy se vžil tak, že ho kamarádi na konci krotili: „Marku, už musíme končit, vypni ten mikrofon a nech to bejt. Máme to nahlášené jen do dvanácti, musí pochopit, že se mají rozejít.“ Co ho přivedlo ke včerejší demonstraci?

Kdy jste se začal účastnit těch studentských demonstrací?

Zajímám se o tyto věci déle, ale aktivní zapojení do této záležitosti vzniklo v lednu po vystoupení pana rektora, kdy se ukázalo, že současná politická reprezentace myslí prosazení reforem opravdu vážně, včetně toho, že vysoké školy mají být závislé na politické moci. Od ledna proto intenzivně pracujeme, aby se veřejnost a studenti dozvěděli, o co politikům jde.

Takže vámi hnulo, když si ministr Josef Dobeš vyžádal od rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla vysvětlení tehdejších demonstrací?

Samozřejmě. Navíc slovník, který použil, kdy řekl, že si zve rektora na podání vysvětlení, to je termín z trestního práva, což nám přijde skandální a hanebné. Jak si může ministr zvát nezávislého rektora k podání vysvětlení?

Ještě před touto demonstrací se konala i Univerzitní noc. Účastnil jste se jí také?

Ano, byl jsem jedním z organizátorů na právnické fakultě. Takže spánku bylo málo (usmívá se). Šel jsem spát asi ve dvě ráno a v šest hodin už jsem začal vyřizovat první telefonáty a připravovat tuto demonstraci. A ještě to zdaleka nekončí, Týden neklidu pokračuje.