Vodohospodáři zaznamenali za první čtvrtletí letošního roku už 114 černých odběrů vody, což je nárůst o sedm případů oproti stejnému období minulého roku.

V 32 případech šlo o černý odběr pitné vody a v 82 o vypouštění odpadních vod. „Celkem jsme za tyto černé odběry fakturovaly zhruba 1,1 milionů korun,“ informovala Deník Marcela Dvořáková ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Firmy i domácnosti

Provozovatel vodohospodářské sítě se letos zaměřil na vyhledávání neplaceného vypouštění odpadních vod. Proto za první tři měsíce letošního roku odhalil o 12 případů více než loni.

„Ve většině případů šlo o nepřihlášenou kanalizační přípojku. Stavebník ji dokončí, ale již to nenahlásí a začne bez placení vypouštět do veřejné kanalizační sítě odpadní vody,“ pokračovala Dvořáková. Podvodné vypouštění do kanalizace bylo zjištěno v přibližně stejném poměru u fyzických osob a u firem. Nejvíce případů se objevilo ve Kbelích.

„O ničem tu nevíme. Námi vlastněné budovy mají vše v pořádku. Za soukromé vlastnictví neodpovídáme,“ sdělila místostarostka Prahy 19 Ivana Šestáková.

Škody za miliony

U černých odběrů vody šlo hlavně o manipulace s vodoměrem nebo porušení plomby, jindy měl odběratel neměřenou odbočku před vodoměrem či propojení trubkou. „Například v Praze 8 nový majitel budovaného areálu začal bez přihlášení a uzavření smlouvy s námi odebírat vodu. Způsobil nám škodu 95 000 Kč,“ popsala Marcela Dvořáková

Za minulý rok odhalily Pražské vodovody a kanalizace celkem 313 případů černých odběrů, z toho v 127 případech šlo o odběry vody a v 186 byly vypouštěny odpadní vody. Celkem společnost fakturovala 4,7 mil. korun.

S hříšníky se PVK snaží dohodnout vlastní cestou, takže policie tyto případy neřeší. „Nevzpomínám si, že bychom se neplacením za vodu někdy zabývali,“ sdělila policejní mluvčí Eva Miklíková.

Jak se chytají podvodníci

PVK provádí vytipování neoprávněného vypouštění odpadních vod kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Když stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních nebo srážkových vod kanalizací pro veřejnou spotřebu, provedou v nemovitosti kontrolu. Kontrolují se také vlastní studně s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. Vstupování do soukromých objektů je vždy prováděno za přítomnosti vlastníka objektu. PVK žádá i příslušný místní úřad, který je státním stavebním dohledem, o případnou pomoc. Stav vypouštění odpadních vod se zjišťuje pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

…a co je potom čeká

Na základě přešetření PVK stanoví výši způsobené škody, nejedná se tedy o sankci. Jestli se vodohospodářům nepodaří zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací, doba trvání se vypočítává. U fyzických nepodnikajících osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění, ufyzických podnikajících osob čtyři roky zpětně.