VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Praze odhalili zrenovovanou sochu legionáře Čeňka Klose

Praha - Na Olšanských hřbitovech v Praze v sobotu odhalili zástupci Československé obce legionářské (ČsOL) zrenovovanou sochu legionáře Čeňka Klose. Akce se konala v den 99. výročí bitvy u Zborova, která byla prvním významným vystoupením Československých legií na východní frontě. Akci po projevech a položení květin za přítomnosti několika desítek lidí včetně zástupců armády zakončil zpěv písně Karla Hašlera Hoši od Zborova.

2.7.2016 1
SDÍLEJ:

Hrob legionáře Čeňka Klose. Foto: Archiv SPH

Slavnostní odhalení se uskutečnilo originálním způsobem za pomoci šavle a bajonetu na pušce uniformovaných členů legionářské obce.

„Klos sice u Zborova přímo nebojoval, ale byl velkým propagátorem myšlenky společného československého státu a svým úsilím přemluvil řadu dobrovolníků ke vstupu do legií," uvedl Jiří Charfreitag, předseda Jednoty ČsOL Praha 3.

Významný bojovník čs. pluku

Řadový příslušník 1. čs. pluku mistra Jana Husi na Rusi Klos nejen bojoval, ale významně se také podílel na náboru nových legionářů v zajateckých táborech. Do vlasti se vrátil jako válečný invalida a 27. ledna 1920 podlehl cukrovce.

Družina československých legionářů, jeden z přímých předchůdců ČsOL, mu vystrojila pohřeb a hrob dala vyzdobit sochou od sochaře Karla Korby.

Klosův hrob postupně chátral, až ho Pražská hřbitovní správa nabídla k adopci. „Když jsme se dozvěděli o možnosti hrob adoptovat, tedy zaplatit nájem hrobového místa a opravit jej, neváhali jsme. Přesvědčili jsme vedení ČsOL, aby poskytlo finanční prostředky na adopci hrobu a zavázali jsme se o hrob postarat," řekl Charfreitag.

Kompletní zmapování hřbitova

Renovaci časem poškozené sochy legionáře provedli akademičtí sochaři David Janouch a Petr Dufek. Celá renovace stála přes 100 tisíc korun.

Jednota Praha 3, kterou tvoří především mladí příznivci československých legií a jejich potomci, má v plánu Olšanské hřbitovy kompletně zmapovat a přinést i další příběhy zde pochovaných osobností.

České legie v první světové válce 

Za československé legie se obecně označují jednotky zahraničního vojenského odboje za první světové války. Jejich příslušníky byli Češi a Slováci, kteří padli do spojeneckého zajetí nebo přeběhli, a krajané žijící v zahraničí.

Koncem války měly tyto jednotky, které působily v Rusku, Francii a Itálii, přes 100 tisíc členů. Nejpočetnější byly legie v Rusku, kde byli legionáři nakonec vtaženi proti své vůli do občanské války. Mezinárodní uznání si vydobyli v bitvě u Zborova v létě 1917.

Čtěte také: Vojáci slaví Den ozbrojených sil, vzpomínají na legionáře

Autor: ČTK

2.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční pálení čarodějnic probíhalo 30. dubna na mnoha místech ČR, nejinak tradičně na pražské Kampě.
23

OBRAZEM: Na Kampě měly čarodějnice rej u zapáleného ohně

Roman Sklenák.

Šéf poslanců ČSSD: Kvůli Babišovi by se měla sejít koaliční rada

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

Pražští cyklisté se už dnes prohánějí do Kralup či k Labi. Brzy pro ně bude jednodušší dostat se i na západ. Okolo ruzyňského letiště totiž povede nová cyklostezka. Jednou by milovníci kol mohli dojet až do Kladna.

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies