VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V plaveckém Podskalí strašívala nešťastná kravařka

Výtoň – S růstem nových moderních pražských čtvrtí zmizelo mnoho kouzelných zákoutí, která kdysi žila velmi rázovitým životem. Zmizely i malé domky v plavecké čtvrti Podskalí a na jejich místě vyrostlo moderní nábřeží, které se stalo jednou z tepen velkoměstské dopravy.

9.1.2011
SDÍLEJ:

Muzeum Podskalská celnice na Výtoni v Praze s expozicí Zaniklé Podskalí a Vory a lodě na Vltavě.Foto: Deník/Vít Šimánek

Zmizelé Podskalí dnes připomínají pouze Jansovy a Richterovy akvarely, obrazy Jana Minaříka a staropražský román Ignáta Herrmanna U snědeného krámu. A také některé, dnes už pozapomenuté podskalské pověsti.

Tragický konec přísné selky

V Plavecké ulici bylo od dávných let vyhlášené kravařství. Říkalo se tam U Komendů a jeden čas je vedla mladá selka, hbitá a čilá, která dbala, aby se její čeledi nezkrátily žíly. Stalo se, že selka jednoho dne porodila zdravou holčičku. U sv. Vojtěcha právě zvonili poledne a děvečky se chystaly k dojení. Po posledním úderu zvonu ale nastal poplach! Krávy bučely a vyváděly jako zmámené. Když to selka uslyšela, nehledě na svůj stav vstala z postele, popadla sukni a letěla do chléva. Jakmile vyběhla z domu, krávy se utišily a nastalo hrobové ticho. Děvečky jen opatrně vcházely do chléva, ale nic se nedělo. Krávy spokojeně přežvykovaly na svém stání a poklidně se nechaly podojit. Když děvečky skončily s dojením, šly oznámit selce, že je vše v pořádku, ale ta na posteli nebyla. Nebyla v domě a nikdo ji nespatřil. V Podskalí nastalo pozdvižení, kdekdo hledal známou kravařku. Plavci hledali v řece, ale selku nenašli, zmizela beze stopy.

Přišel večer, bylo po klekání a dojičky se trousily do světnice. Jaké bylo jejich překvapení, když na posteli uviděli selku, jak chová své dítě! Běžely k ní a chtěly ji obejmout, ale s hrůzou zjistily, že sáhly do prázdna.

Selku oslovil i její muž, ale ona nikomu neodpovídala a jen strnule hleděla před sebe. Po chvíli dítě převinula a dala mu pít a tu ho jeho otec chtěl pohladit, ale také sáhl do prázdna. Selka ráno při prvním zvonění zmizela a večer, při posledním úderu zvonu při klekání opět byla tu a ráno zase zmizela. Tak to šlo po tři noci.

Zhmotněné zjevení nežilo dlouho

Mnoho lidí chtělo pomoci, ale pouze jedna rada byla cenná. K zjevení přivedli kněze, který selku pozoroval, přitom se modlil a ve vhodném okamžiku ji hodil přes hlavu štolu. Zjevení se v tu chvíli zhmotnilo, ale nebyl to pravý život. Selka již nemizela, ale nepromluvila slova, ani nepolkla sousta, pouze opatrovala své dítě. Osmého dne zemřela a do hodiny zesnula i její holčička. Při jejich odchodu se prý strhlo veliké povětří a bylo slyšet plácání ďábelských křídel. To prý sám pán pekla si přiletěl pro duši nehodné selky.

Na nároží Plavecké a Vyšehradské ulice, poblíž místa, kde se dnes říká Na Hrobci, bývával kdysi hřbitov a právě tam si lidé dlouho ukazovali hrob nešťastné kravařky. Povídalo se, že v noci ji tam lze někdy spatřit, jak sedí na kraji hrobu a kojí svou malou holčičku.

Kromě ulic Plavecké a Podskalské připomíná tradice místa i ulice Na Výtoni.

Konec chamtivého šenkýře

Na Výtoni prý žil za starých časů šenkýř, všemi mastmi mazaný obchodník. Toho jednou napadlo, že by přilákalo hosty, kdyby jeho štamgastem byl pravý vltavský vodník. Protože byl mužem činu, počíhal si na vodníka a zasvětil ho do svých plánů. Vodník nebyl proti, ale dal si podmínku: každý rok dostane několik duší. Hospodský souhlasil. Občas se přece v lokále strhne rvačka a při troše vůle ji zkrátka někdo zaplatí životem.

Dohoda fungovala k oboustranné spokojenosti. Hospoda bývala plná, lidé pili o sto šest a o nějakou tu rvačku také nebyla nouze. Šenkýř vesele bohatl, ale Podskaláci jeho smlouvu s vodníkem brzy prokoukli. Ti rozumnější odcházeli hned, jakmile se hospoda začala plnit, kurážnější sice zůstávali, ale byli na pozoru. Jednou, když se zase strhla mela, místo rváče chytili podlého hostinského a hodili ho do Vltavy. Vodník prý z hospody vyletěl sám a chamtivého šenkýře s chechtotem stáhl do hlubin. Tak získal svou (na čas) poslední dušičku.

JAROSLAV WIMMER

9.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení