U příležitosti exprezidentových nedávných 75. narozenin ji české první scéně věnovala mecenáška Dadja Altenburg Kohlová se svým manželem Danielem Peštou.

„Tohoto daru si velmi vážíme,“ komentoval to ředitel Národního divadla Ondřej Černý. „Osobnost Václava Havla je v rovině občanské, politické i umělecké klíčová pro novodobý český stát a kulturu. Právem patří do blízkosti Tomáše Garrigua Masaryka,“ řekl Černý. Dílo je ve foyeru prvního balkonu také v sousedství skladatele Bohuslava Martinů a herce Rudolfa Hrušínského.

Havlovu bronzovou bustu vytvořil německý výtvarník žijící v Berlíně Kai Teichert, který se jejího odhalení osobně zúčastnil. Podle něj se Václavu Havlovi líbila a byl s ní spokojen. Taichertovy práce jsou v prestižních galeriích v Německu, Rakousku, Česku a v mnoha sbírkách umění po celém světě.

Podle Havlovy tajemnice Sabiny Tančevové byl exprezident informován o tomto daru pro Národní divadlo. „Záměrem byl překvapen, poctěn a dojat,“ uvedla Tančevová. V současné době je Havel na chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde mu čerstvý vzduch a klid po prodělaném zánětu dýchacích cest prospívají. Oslav 17. listopadu se tedy v Praze neúčastní.

Když se stal Havel po listopadu 1989 českoslo­venským prezidentem, zúčastnil se v historické budově slavnostního představení Libuše. „Libuši jsem naposledy viděl v televizi ve vězení a pomohlo mi to tam půl roku žít. Že ji za pár let spatřím z této lóže, mě tehdy opravdu nenapadlo. Těžko někdy zapomenu na Libuši z 1. ledna 1990. Díky všem,“ napsal tehdy do pamětní knihy. Dramaturgie Národního divadla uvedla v dubnu 1990 na Nové scéně jeho Zahradní slavnost a po čtrnácti letech jeho další hru Pokoušení, kterou ve Stavovském nastudoval americký režisér Charles Marowitz.

Národní divadlo podporuje Dadja Altenburg Kohlová od roku 1995. Mezi nejvýznamnější dary její nadace DrAK patří mistrovské housle vyrobené počátkem 20. století v dílně Mihály Reményiho, mistra, který navázal na technologie výroby Stradivariho a Guarneriho. Předloni financovala jedním milionem korun očistu Hynaisovy opony. Tato lékařka, podnikatelka a galeristka se začátkem 90. let vrátila po více než dvaceti letech z německého exilu zpátky do Čech. Založila tu galerii Montanelli zaměřenou na současnou českou a evropskou tvorbu.

Daniel Pešta je uznávaný výtvarný umělec, původně grafik a malíř, který se věnuje i sochařství a videoartu. Své dílo představil na desítkách samostatných výstav v Evropě a v Americe. Za knižní a volnou tvorbu získal řadu ocenění, je členem Spolku výtvarných umělců Mánes.