V kauze opencard padlo první obvinění. Protikorupční policie začala stíhat jednoho člověka pro trestný čin porušování závazných pravidel hospodářského styku, potvrdila dnes ČTK mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle informací ČTK by se mělo jednat o zaměstnance magistrátu. V případě odsouzení mu hrozí až dva roky vězení.

Policisté začali projekt pražské karty opencard prověřovat loni v únoru s podezřením na to, že se někteří zaměstnanci z pražského magistrátu a společnosti Haguess mohli dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se začali zabývat na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Státní zastupitelství obdrželo podle Zenklové usnesení o zahájení trestního stíhání dnes. „Nyní ho přezkoumá z hlediska zákonnosti a důvodnosti a rozhodne o dalším postupu,“ uvedla mluvčí. Zda si obviněný podal proti rozhodnutí stížnost, zatím státní zastupitelství neví. Zenklová dodala, že žalobci nyní nebudou poskytovat žádné informace ani o stíhaném člověku, ani o skutku, ze kterého je obviněn.

Projekt

Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřelo město několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých auditorů byly zakázky také záměrně děleny tak, aby na ně nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Zakázky pak byly přidělovány stejným firmám, které byly podle některých médií napojeny na známé pražské podnikatele.

Policie podle dřívějšího vyjádření Ryšlinkové vyslechla během vyšetřování všechny bývalé členy rady hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma a jeho náměstků Rudolfa Blažka a Milana Richtera. U výslechu byl rovněž ředitel magistrátu Martin Trnka. Již loni v březnu si kriminalisté z pražského magistrátu také odvezli potřebné dokumenty.

Od počátku šetření se několikrát ozvaly kritické hlasy, které tvrdily, že se případ protahuje. Ministr vnitra Radek John (VV) v pořadu České televize například řekl, že podle jeho informací z doby, než se stal ministrem, by policisté začali s vyšetřováním případu o půl roku dřív, ale nedovolil jim to státní zástupce. Podle Lidových novin se zase vyšetřování zpožďovalo kvůli tomu, že policie odešli dva elitní důstojníci, kteří měli případ na starosti. Městské státní zastupitelství ale průtahy odmítlo.

Audit

Projekt opencard prověřilo několik auditů. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál do konce roku 2009 přes 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, asi 320 milionů korun. Kartu opencard vlastní už zhruba 740.000 lidí, používají ji především jako tramvajenku.

Čtěte také: Opencard nefunguje na sto procent

Výběr událostí kolem pražské karty opencard:

12. dubna 2007 – Pražský magistrát začal vydávat čipové karty opencard. Karty začaly postupně umožňovat využívání různých služeb (platby v parkovacích automatech, průkaz do městské knihovny, přístup na portál hlavního města, tramvajenka).

19. června 2008 – Pražští zastupitelé zvýšili rozpočet města o 2,75 miliardy korun, z toho větší část pro dopravní podnik (DPP); peníze byly určeny mimo jiné i na opencard.

5. srpna 2008 – Oznámeno, že roční kupon MHD bude možné koupit pouze s kartou opencard.

26. ledna 2009 – Podle ředitele DPP Martina Dvořáka přišel podnik kvůli nabízené desetiprocentní slevě předplatného o 58 milionů, dalších 179 milionů ho stála propagace a technické vybavení. Město zatím podniku tyto náklady neproplatilo.

28. ledna 2009 – Kartu vlastnilo asi přes 321.000 lidí.

24. listopadu 2009 – Podle auditu náklady na opencard neodpovídají stavu projektu: dosud stál asi 888 milionů korun, příjmy jsou nulové. Odpovědnost nesou podle auditu vedení města, městský odbor informatiky, DPP i dodavatelé.

25. listopadu 2009 – Primátor Pavel Bém si zadal další audit. Hlavní díl odpovědnosti podle něj nese náměstek Rudolf Blažek.

4. prosince 2009 – Podle zveřejněného auditu mimo jiné Praha nemůže na projektu ani při zpoplatnění karet nijak významně vydělávat, poplatky jsou příjmem firmy Haguess.

21. prosince 2009 – Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podala kvůli opencard trestní oznámení.

22. prosince 2009 – Podle serveru Aktuálně.cz druhý audit potvrdil výhrady předchozích auditorů; hlavní riziko je velká závislost na firmě Haguess jako na exkluzivním dodavateli.

* Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus kvůli projektu opencard rezignoval.

26. ledna 2010 – Magistrát zveřejnil, že tři posudky na projekt se v některých závěrech liší. Jinak vyčíslují například celkové náklady na opencard, odlišně se vyjadřují k přidělování veřejných zakázek. Třetí prověrka na rozdíl od první uvádí že „magistrát postupoval dle pravidel pro zadávání veřejných zakázek“. Za audity už město zaplatilo přes čtyři miliony korun.

12. února 2010 – Magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí bez zaplacení licence dalších 260.000 karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje, o 50 milionů na 100 milionů korun. Cena jedné karty se má snížit na 1280 korun (dosud 2300 korun). Praha tak utratí méně o 120 milionů ko­run.

17. února 2010 – Firma Haguess změnila formu akcií a zveřejnila jména vlastníků, jak o to požádal primátor Bém. Většinovým vlastníkem je Jaroslav Turek, který je zároveň předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která dodala prvotní plán opencard. Pět procent akcií drží také jeho manželka Miroslava.

26. února 2010 – Policie začala prověřovat projekt opencard.

25. března 2010 – Pražští zastupitelé schválili rozvoj projektu opencard. V návaznosti má vzniknout dceřiná společnost dopravního podniku, která převezme správu projektu.

Srpen 2010 – Změnily se některé poplatky za kartu opencard, většina z nich zlevnila.

13. listopadu 2010 – Skončil prodej papírových kuponů pro dospělé a seniory, nadále jsou jen v elektronické formě na kartu.

Únor 2011 – Kartu opencard vlastní zhruba 740.000 lidí.

1. února 2011 – Praha převzala správu opencard. Firma Haguess zajistí přenos systému na zařízení města a systém zprovozní a vyškolí zaměstnance. Za to Praha zaplatí asi 16 milionů korun.

2. února 2011 – Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že protikorupční policie stíhá jednoho člověka (údajně zaměstnance magistrátu) pro trestný čin porušování závazných pravidel hospodářského sty­ku.