VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V domovech pro seniory přibývá nepohyblivých klientů

Praha - V domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí přibývá klientů, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko. Tvoří čtvrtinu obyvatel zařízení, před deseti lety to byla pětina. Roste také počet i podíl klientů, kteří se zvládnou pohybovat jen s pomocí. Je jich víc než polovina. Vyplývá to z ročenek z oblasti sociálních věcí, které zveřejňuje ministerstvo práce. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb a odborů je zajištění péče náročnější.

3.5.2017
SDÍLEJ:

Pomoc seniorům. Ilustrační foto. Foto: ČTK/picture alliance/Hans Wiedl

„V roce 2010 mělo omezenou mobilitu 68 procent klientů domovů pro seniory, zatímco v roce 2015 tento podíl vzrostl na 78 procent. V domovech se zvláštním režimem se během tohoto období zvýšil z jedné poloviny na dvě třetiny," uvedla v aktuálním vydání měsíčníku Českého statistického úřadu Helena Chodounská z oddělení statistiky výzkumu. V roce 2007 tvořili klienti s pohybovými omezeními tři pětiny obyvatel domovů pro seniory.

V roce 2007 pracovalo se seniory a postiženými osm tisíc zaměstnanců

Na přibývání lidí ve vážnějším stavu v zařízeních poukazují odbory i Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Podle nich je nyní náročnější péči zajistit. O klienty se v zařízeních předloni přímo staralo asi 15 tisíc pracovníků. V průměru si podle ročenky vydělali 17.952 korun hrubého. V roce 2007 přímo se seniory a postiženými pracovalo 8000 zaměstnanců.

Průměrný výdělek dosahoval 14.416 korun. Pečovatelů a pečovatelek ale v sociálních službách přibylo od roku 2007 do roku 2015 jen osm desítek, předloni jich ministerstvo práce evidovalo 2865. Jejich příjem byl průměrně ještě o stokorunu nižší než odměna ostatních sil v přímé péči.

Domovů pro seniory přibylo 

Podle odborářů a poskytovatelů péče právě kvůli nízkým příjmům pracovníci z oboru odcházejí a nové zaměstnance se nedaří najít a udržet, nyní tak chybí až desetina personálu. Vedení některých zařízení už kvůli nedostatku pracovníků zvažuje snížení kapacity a omezení péče. Asociace a odbory žádají vládu, aby zajistila sumu na zvýšení platů a mezd v sociálních službách.

Domovů pro seniory od roku 2007 v ČR přibylo, míst je v nich ale asi o 4000 méně. Standard se totiž zvyšuje a přibývá jednolůžkových pokojů. V roce 2007 v nich mohlo bydlet asi 11.300 lidí, na konci roku 2015 zhruba o 1300 víc. O tisícovku naopak ubylo tří a vícelůžkových místností, předloni jich bylo 1740.

Potřeba péče ještě poroste 

Za poslední desetiletí se výrazně zvedla poptávka po péči o lidi s demencí a Alzheimerovou chorobou. V roce 2007 fungovalo 75 domovů se zvláštním režimem s asi 3800 lůžky. V roce bylo zařízení 276 a lůžek kolem 15.500. Podle demografů potřeba péče ještě poroste. Život v Česku se totiž prodlužuje a seniorů bude přibývat.

Podle Chodounské senioři nad 65 let tvořili víc než dvě třetiny těch, kteří pobírají od státu příspěvek na péči. V průměru na tisícovku lidí nad 65 let připadá v Česku 120 příjemců příspěvku v seniorském věku. Nejvyšší poměr je ve Zlínském kraji, kde je to 147 příjemců.

Následuje Vysočina a Jihomoravský kraj. Nejméně seniorů na tisíc starších obyvatel dostává příspěvek v Praze, a to 87. "Regionální rozložení může ovlivňovat také rozmístění a dostupnost pobytových zařízení sociálních služeb," uvedla Chodounská. Počty domovů, lůžek, klientů i pracovníků ve vybraných letech:
Autor: ČTK

3.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení