VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V botanické zahradě to bez medu nejde a sahat je dovoleno

Praha - Trojská botanická zahrada zve na hmatovou výstavu, která se věnuje včelám a medu.

6.6.2012
SDÍLEJ:

BEZ HMATU to nejde. Dotyková výstava v botanické zahradě je určená nejen nevidomým. Foto: Deník/Barbora Kabátová

„Nesahat!" „Nedotýkejte se exponátů." Varovná upozornění a cedule, které doprovází většinu výstav a které často pokouší k tomu, si na vystavenou věc sáhnout. Co byste ale řekli na výstavu, na níž je dovoleno dotýkat se předmětů, ba dokonce doporučeno?

Řeč je o hmatové expozici Zadáno pro včely aneb Bez medu to nejde, kterou uspořádala Botanická zahrada hlavního města Prahy. Jejím tématem jsou, jak název napovídá, včely a jejich nejznámější produkt med. Nejedná se však o „klasickou" expozici, nýbrž o výstavu pro všechny smysly, zejména pak hmat.

Nejen nevidomí se na dotykové výstavě seznámí se životem včel, včelařstvím a různými produkty, které se včelami souvisí. Živé včelky tu však návštěvníci nenajdou, pouze je uslyší, a to prostřednictvím přehrávače, který si mohou zapůjčit a který je typický pro hmatové výstavy.

Medvěd Brtník

„Pomocí sluchátek mohou poslouchat, co je vidět u jednotlivých exponátů, na které se mohou koukat nebo se jich dotýkat rukama," popsala mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková.

Expozice je rozdělena do několika částí, první se věnuje významu včel v přírodě a jejich biologii. Návštěvníci si zde mohou například prohlédnout a osahat model těla včely.

Dotknout se mohou zájemci i kožešiny medvěda brtníka, který dostal své jméno podle dutého stromu, v jehož dutině sídlily divoké včely. Brť totiž ve staročeštině označuje dutinu stromu. „Lidem, kteří vybírali med z těchto dutých kmenů, se říkalo brtníci. Odtud je pak odvozen název českého medvěda hnědého, takzvaný brtník," vysvětlil průvodce výstavy Bobo Černý.

Další část expozice je věnovaná domestikaci včel a včelařství. Návštěvníci si mohou ohmatat a prohlédnout úly od prvních proutěných až po dnešní dřevěné, které vyhovují potřebám včelařů.

Sladká tečka

Expozice nabízí kromě medonosných rostlin, nahlédnutí do života včelaře i sladkou tečku nakonec. Pro zájemce je přichystaná ochutnávka některých z mnoha medových produktů. Přivonět si mohou například k medovině nebo Včelí krvi, což je pálenka z medoviny s příměsí jahod.

Klapky na oči

„Je mnohem lepší, když si běžný návštěvník dá klapky na oči, které tu máme k zapůjčení, a poslechne si to ze sluchátek a naslepo ohmatá předměty a ochutná med. Vjem je pak totiž mnohem hlubší a člověk si tu výstavu vychutná mnohem více než jen zrakem," uvedl Černý. „Bohužel běžní návštěvníci si klapky na oči spíše neberou, protože se zřejmě bojí, že oslepnou," dodal.

Výstava Bez medu to nejde se koná v areálu botanické zahrady ve výstavním sále do 17. června, denně od 9 do 19 hodin. Zahrada ji pořádá ve spolupráci s humanitárním sdružením Protebe, Výzkumným včelařským ústavem Dol a včelařským kroužkem Vyšehradští včelaříci.

Expozice bude otevřená i o Pražské muzejní noci, která připadá na tento víkend ze soboty na neděli.

Kromě expozice připravila botanická zahrada pro milovníky medu 16. června Medový den, jehož součástí bude mimo jiné i veřejné vytáčení medu.

Hmatové výstavy se v zahradě stávají tradicí. Letošní „medová" je v pořadí již šestnáctou dotykovou expozicí.

Pražské včelařství

- Letos v listopadu oslaví sto let.

- První včelařská organizace vznikla v Uhříněvsi.

- Na území metropole se nachází 422 včelařů a 4 včelařské kroužky.

ANKETA: Co vás na výstavě nejvíce zaujalo?

Ivetka Tichá, ZŠ Jaroslava Ježka

Moc se mi líbily úly. Je pěkné vidět, jak to uvnitř vypadá. Bezva byla i ochutnávka medu. Nejlepší byl květový.

Honza Tichý, ZŠ Jaroslava Ježka

Byla to ta nejbáječnější výstava, na které jsem zatím byl. Nejlepší byla ochutnávka medu a medvěd brtník.

Pavel Toulec, ZŠ Jaroslava Ježka

Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl hodně o včelařství a včelách. Asi nejvíce mě zaujala ochutnávka medu.

Hana Machová, učitelka ZŠ Jaroslava Ježka

Jsem nadšená z pana průvodce, který je fundovaný a moc pěkně o tématu mluví a říká mnoho zajímavých věcí.

Autor: Barbora Kabátová

6.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení