Říkalo se jí nejkrásnější zákon, protože se vešla na jednu stránku a říkala, že smlouvy, které uzavře stát, kraje, obce a jimi řízené podniky, musejí být zveřejněny na internetu. Pokud se tak nestane do tří měsíců od jejich uzavření, budou neplatné. Právě tento sankční paragraf vejde v platnost tuto sobotu.

INDEX DENÍKU
JAKOU ZNÁMKU SI VLÁDA ZASLOUŽÍ?

Redaktoři Deníku tři měsíce mapovali práci ministrů. Na základě resortního auditu zjistili, že vládní úkoly jsou splněny na 69 %.

Vláda splnila značnou část svých závazků z programového prohlášení, namátkou zrušila zdravotní poplatky, druhý důchodový pilíř, zvýšila daňové slevy i přídavky na děti, upravila valorizaci penzí, přidala peníze učitelům, lékařům a sestrám, policistům i vojákům.

Přesto nedokázala lidi přesvědčit, že svou práci dělá perfektně. Panelisté Deníku ji ohodnotili známkou 3.

Farského předloha byla s několika úpravami přijata na sklonku roku 2015 s půlročním odkladem. Od té doby byla terčem kritiky a novel. Ta, jež registr výrazně oklešťovala, stále leží ve sněmovně, kam ji vrátil Senát. Poslanci v čele s Radkem Vondráčkem z ANO proto narychlo připravili kompromisní text, který vychází vstříc firmám typu státního podniku Budvar, České televize, výzkumných ústavů či nemocnic.

Registr smluv podporovala i Rekonstrukce státu

Registr smluv mocně podporovala i platforma Rekonstrukce státu. Právě tu v říjnu 2013 Deník označil za největšího vítěze předčasných voleb. Jí doporučené legislativní návrhy totiž podepsala většina budoucích poslanců. Mezi jejich největší zastánce patřili zákonodárci STAN, ať už jde o registr smluv nebo úpravu jednacího řádu, která zamezila anonymnímu přijímání pozměňovacích návrhů i tzv. přílepků.

Letecký pohled na pivovar Budvar v Českých Budějovicích
Vláda projedná další pokus o změnu pravidel registru smluv

Hnutí ANO se příliš nevyznamenalo

Naopak hnutí ANO, které na rekonstrukčních zákonech postavilo svoji předvolební protikorupční rétoriku, se příliš nevyznamenalo. Jeho ministři spravedlnosti Helena Válková a Robert Pelikán nebyli schopni prosadit zákon o státním zastupitelství. Dokonce ani vládou neprošla Babišova předloha, jež měla zajistit transparentní pravidla pro výběr členů dozorčích rad státních firem.

Snaha o co nejprůhlednější nakládání s veřejnými prostředky zajisté nesouvisí jen s rekonstrukčními normami (viz grafika). Premiér Bohuslav Sobotka zdůrazňuje, že jeho vláda po 24 letech marných pokusů prosadila zákon o prokazování původu majetku. Andrej Babiš zase klade do popředí elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení DPH.

Bilance Rekonstrukce státuZdroj: Deník

Pavel Franc (druhý zprava) - Rekonstrukce státu
Pavel Franc: Bez tlaku občanské společnosti by protikorupční zákony nebyly

Pavel Franc: Bez tlaku občanské společnosti by protikorupční zákony nebyly

/ROZHOVOR/ - Pavel Franc je aktivista Rekonstrukce státu a právník Frank Bold. Iniciativa Rekonstrukce státu bude už brzy bilancovat své více než čtyřleté snažení. Jejím cílem bylo lobbovat za zákony, které mají největší protikorupční potenciál. Deník o nich hovořil s jednou z nejvýraznějších tváří iniciativy Pavlem Francem.

Většina poslanců a senátorů před svým zvolením podepsala návrhy Rekonstrukce státu. Proč nakonec nebyly přijaty všechny?

Je třeba říci, že se jednalo o zákony, do kterých se politikům moc nechtělo a o nichž se vždy spíše mluvilo, než že by politici dělali kroky k jejich splnění. Přijetí většiny z nich je proto obrovským úspěchem občanské společnosti, která zákonodárce ke schválení některých z nich doslova dotlačila. Výsledný souhrn plnění a neplnění jejich slibů zveřejníme před volbami na našem webu a ve volebních novinách rozešleme do více než milionu schránek v republice. Myslíme si, že to pro voliče může být důležitá zpráva o kandidátech, i když jde jen o úzkou část toho, o čem rozhodovali.

Jakub Michále
JAKUB MICHÁLEK: Hášová uhýbá od podstaty věci

Které rekonstrukční zákony zůstaly viset v parlamentu a proč?

Již potřetí je ve sněmovně návrh, který by umožnil rozšíření nezávislého auditu Nejvyššího kontrolního úřadu i na státní a městské firmy a samosprávy nad 10 tisíc obyvatel, např. na dopravní podniky či tunel Blanka, na něž úřad zatím stále nedosáhne. Pokud poslanci v tomto týdnu návrh projednají, je tu jistá šance, že jej stihnou ještě do voleb schválit. Naopak ministru spravedlnosti Pelikánovi ani jeho předchůdkyni se za celé volební období nepodařilo najít politickou shodu na změnách v zákonu o státním zastupitelství. Ministerstvo financí sice připravilo návrh zákona o odborných nominacích do dozorčích rad státních firem, ale vláda jej neschválila.

Máte o fakta opřený přehled reálného přínosu již fungujících zákonů, které vaše iniciativa prosazovala?

Řadu faktických změn přináší nové zákony k financování politických stran a kampaní. Nově je omezena výše daru straně od jedné osoby a jsou také zakázaní někteří dárci, jako např. státní firmy typu ČEZ nová pravidla dopadají na staré strany, které získávaly vysoké částky od neznámých dárců, i na nová hnutí vlastněná či podporovaná bohatými podnikateli. Klíčový je také zákaz anonymních kampaní, který platí už pro tuto kampaň. Přínos registru je vidět zatím především v odhalení podezřele drahých smluv či zcela bizarních nákupů.

Šéf Transparency International ČR David Ondráčka.
Šéf Transparency International: Klientelismus, výhrůžky? Berbr musí odejít

Snad nejvíc dramat bylo kolem zákona o registru smluv a jeho novely. Někteří poslanci ho přijímají s nadšením, komunisté o něm mluví jako o nejkorupčnějším zákonu. Jak vidíte jeho roli vy?

Tento zákon se ukázal jako zásadní v tom, že přináší plošnou veřejnou kontrolu hospodaření státu. Je to tedy jeden z mála zákonů, který lidem nabízí jednoduchou a snadnou formou možnost nahlížet, jak stát a samosprávy hospodaří s prostředky vybranými z daní obyvatel. V záplavě zákonů, které požadují poskytování spousty informací o kdečem od každého z nás, je to důležitý signál, že politici jsou ochotní hledat úspory rozpočtu nejen hlídáním občanů, ale také otevřením útrat státu veřejné kontrole.

JEDNA akcie firmy stála šéfa zastupitelského klubu Pirátů 11 tisíc korun.
Neprůhledné odměny politiků kontroluje nový akcionář