VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už žádné výmluvy, zajděte si na test

Karlín /ROZHOVOR/ - „Červená by se mi hodila ke stužce i rtěnce,“ vtipkuje zpěvačka Klára Vytisková po odběru, když ji sestra instruuje, aby stlačila místo vpichu jehly. „Říkejte něco, ať tady není takové ticho. Jsem z toho nervózní,“ říká novinářům moderátor Jiří Chum, který je dalším žadatelem o test na HIV.

1.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radka Kočová

Sdružení Art for Life a Česká společnost AIDS pomoc zorganizovaly v Domě světla preventivní akci s název Týden bezplatného testování na HIV infekci.

Prvními testovanými se stali Klára Vytisková a Jiří Chum, kteří moderují úterní slavnostní zahájení projektu Art for Life 2011.

„Překvapilo mě, že se nedozvím výsledky hned. Bláhově jsem myslela, že půjdu domů a řeknu manželovi hned, že je všechno ok. Tak až příští úterý,“ popisuje své pocity Vytisková, která testy na HIV podstoupila poprvé.

Její moderátorský kolega Jiří Chum má s těmito odběry více zkušeností: „Jsem na pátých testech za moji kariéru sexuálně aktivní ale vždycky je tam malá nervozita. Byť se člověk chová zodpovědně, snaží se a říká si, že dělá maximum, tak pokaždé když tam sedíte a ta jehla tam zajede, tak si říkáte: sakra, ten týden je takový ošemetný.“

O rizicích nákazy HIV se málo mluví

Podle Chumy je velkým problémem české společnosti, že se o rizicích nákazy HIV málo mluví. Stejného názoru je i Vytisková: „Když mi bylo čtrnáct, tak byla taková velká vlna. Letáčky byly úplně všude, i ve školách. Hodně se o tom mluvilo. Ale teď je to pravý opak.“

Jedním z důvodů, proč seo prevenci přestali lidé tolik zajímat a proč se lidé zdají být v tomto směru neopatrní, je, že si myslí, že se nakažení virem dá léčit.

„Mám obavy, že každé tvrzení o tom, jak je Česká republika na tom dobře, jak patříme mezi země s nízkým výskytem HIV, léčba je dostupná, jak je všechno zalité sluncem, procházíme růžovou zahradou, bude mít následky,“ svěřuje se se současným stavem problematiky AIDS tajemník České společnosti AIDS pomoc a ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Ačkoli léčba pacientů nakažených HIV pokročila a působení viru lze léky potlačit, lidé v České republice umírají stále.

„Ne na každého léčba spolehlivě působí a funguje,“ vysvětluje Miroslav Hlavatý. „Svět nezná vakcínu, která by zdravého člověka odvrátila od vstupu viru HIV, a nezná lék, který by viru zabránil v destrukci imunitního systému, aniž by pak nastalo onemocnění AIDS. Ale této problematice se věnuji od roku 1999 a stále věřím,“ dodává.

Jak to chodí na testech HIV

Testy na HIV lze provést nejdříve po uplynutí dvou měsíců od nechráněného styku. Před odběrem žadatel podstoupí předtestové poradenství, při němž se odborný poradce ptá na sexuální život žadatele. Toto sezení trvá okolo pěti minut. Poté jde žadatel na odběr krve, dostane kartičku s číslem, které je shodné s číslem na zkumavce odebrané krve. Pro výsledky se dostaví následující týden, kdy absolvuje potestové poradenství. Poradce s ním zde rozebírá rizika, kterým se dotyčný vystavil a příště se jich měl vyvarovat.
Mluvčí sdružení Art for Life Lukáš Sapík doufá, že se nechají otestovat i lidé,
kteří se dosud vymlouvali na časovou tíseň:
„Chtěli jsme jim tak trochu vypálit rybník. Věříme, že to někoho určitě naláká“

Občanské sdružení Art for Life již čtvrtým rokem pomáhá získat finance pro Dům světla zejména prostřednictvím prodeje a dražby uměleckých děl. Sdružení se mimo jiné také snaží znovu otevírat veřejnou diskuzi o prevenci a rizicích HIV a chování společnosti vůči HIV pozitivním. Tento týden pořádá v karlínském Domě světla bezplatné testování, a to kterýkoli všední den.

Co bylo impulzem k pořádání Týdne bezplatného testování v Domě světla?
Měli jsme pocit, že se spousta lidí vymlouvá na to, že v konkrétní dobu, kdy testování zde v Domě světla probíhá, tedy v pondělí a ve středu, nemají čas. Takže jsme jim chtěli trochu vypálit rybník a tímhle je k tomu tak trochu donutit.

Myslíte, že ti, co se vymlouvají a testování odkládají, sem v tomto týdnu opravdu přijdou?
Ti skalní vymlouvači asi ne, ale věříme tomu, že když termíny odběrů budou každý všední den, tak to nějaké lidi určitě naláká.

Kolikátá tato akce je, jak často se opakuje?
Týden bezplatného testování je letos poprvé a Art for Life již po čtvrté. Počkáme, jak letošní týden dopadne, ale určitě bychom ho rádi zopakovali i příští rok. A to nejen v Praze, ale i v některých dalších městech. Denně nám chodí mnoho dotazů, jestli se nějaká podobná akce bude konat i v jiných městech. V některých je totiž dostupnost testování daleko obtížnější než tady v Praze.

Co si myslíte o sexuální výchově na školách? Art for Life se také chystá pořádat školní besedy…
Jsme rozhodně proti tomu, aby děti v určitém věku, kdy z toho mají rozum, nedostaly určité informace o riziku HIV i dalších sexuálně přenosných chorobách. Tím, že informace budou mít, budou v pozdějším, sexuálně aktivním věku chránit nejen sebe, ale i své budoucí partnery. Vycházíme z toho, že se nedá úplně předpokládat, že všechny potřebné informace by dětem byli vždy schopni dát rodiče. Je opravdu potřeba dětem dávat tyto informace. Ne je nějak strašit nebo spojovat to s nějakými obscénnostmi, ale informovat je, vysvětlit jim riziko a jak se proti tomu chránit.

V září jste spustili poněkud drsnější kampaň Dej si bacha se sloganem Taková horší sebevražda. Jaké jsou na ní ohlasy?
Ohlasy jsou zatím více méně pozitivní. Ty negativní, které máme, vychází především z toho, že pro některé lidi je šok. Toto téma se vrací po mnoha letech, kdy se tady neobjevovalo. To znamená, že už to některé lidi natolik překvapilo. A ta drsnější forma je takovým hozením do studené vody. Někdo to úplně nerozdýchává, ale většina ohlasů je pozitivní. Kampaň je cílená na všechny lidi, kteří žijí aktivním sexuálním životem a nejsou nakaženi virem HIV, aby si uvědomili riziko a dávali si opravdu bacha.
1.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení