Patřil ke kritikům vedení ODS. Když se před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny objevil na zdánlivě nevolitelném osmnáctém místě kandidátky zdánlivě proto, že nakonec z něho přesto byl do sněmovny zvolen říkal, že při sestavování kandidátky docházelo k „silovým řešením“.

Kritikou nešetřil hlavně na adresu šéfů pražské ODS. Tvrdil, že odpůrci tehdejšího primátora Pavla Béma byli záměrně „uklizeni“. Ale zatímco na loňském kongresu působil jako renegát, letos nevyčníval z řady. Poslanec ODS žijící v pražských Nuslích Marek Benda.

Petr Nečas získal na tomto kongresu od delegátů podporu. Je to podle vás dobře?

Bylo jednoznačně stanoveno, že se prodlužuje funkční období Nečase a všech ostatních orgánů Nečase o půl roku. Osobně jsem to do stanov nenavrhoval, bylo to rozhodnutí šéfů regionů kvůli krajským volbám, jiný důvod není. Ale myslím, že když už jsme se k tomu rozhodli, je dobře, že to získalo takto jednoznačnou podporu. Jasně ukazujeme, že jsme jednotní a nechceme se rozhádat před krajskými volbami.

Takže i vy osobně jste podpořil Nečase?

Samozřejmě ano.

Nicméně, když se podíváme na současné předvolební preference, ODS se příliš nedaří. Co by měla udělat, aby se to zlepšilo?

Preference jsou v pohodě.

12,9 procenta podle posledních statistik STEMu je podle vás v pohodě?

Ale, pane redaktore, počkejme si na celková čísla. Myslím, že po roce vládnutí to není žádná katastrofa. Kdybychom měli pátrat po příčinách, je trochu škoda, že se nám daří v podstatě skoro všechno prosazovat, ale chybí tomu emoce radosti. A tu, myslím, že do toho musíme příští rok vnést. Zatím je to od nás spíše takový úřednický výkon moci, než abychom jasně řekli: Podívejte se, jsme úspěšná vláda. To je, myslím si, úkol na příští rok. Spojit úspěšný výkon funkce i s nějakou emocí.

Jak si takovou emoci můžu představit?

Docela jednoduše: stačí, když se nám povede prodat svoji práci. Za rok vládnutí máme splněných 40 procent programových bloků. Máme za sebou velké věci, jako jsou sociální reforma, důchodová, zdravotnická reforma… To je hodně slušný výkon, ale bohužel se nám nepodařilo lidi vždy přesvědčit, že všechny tyto velké bloky se dělaly pro ně, že mají smysl a že přinesou této zemi dlouhodobý prospěch. Když se nám povede tyto pozitivní dopady prodat, tak se nemáme čeho bát a můžeme směle vzhlížet k dalším volbám.

A věříte, že se to povede už do voleb v roce 2012?

Jsem přesvědčen, že se o to musíme pokusit. I když vnímám, že každé volby uprostřed vládního období, a to se u nás projevuje už od roku 1998, výrazně nahrávají opozici.

Jak se podle vás daří ODS napravovat pošramocenou reputaci v Praze?

Myslím, že postavení pana primátora u veřejnosti je zatím velmi slušné. Vykonává klidně a svědomitě svoji funkci bez toho, aby se někde lacině předváděl a důležitě předjížděl lidi na ulici v taxíku. Stejně tak se ukázalo, že lídři dalších stran, ať už to byl Zdeněk Tůma nebo Jiří Dienstbier, to měli jenom jako výtah k něčemu úplně jinému. Obraz pražské ODS se, myslím, zlepšuje, ale stále je na čem dělat.

Sám jste patřil k velkým kritikům bývalého vedení pražské ODS. Se současným vedením se to změnilo?

V řadě věcí mám samozřejmě kritické názory dodnes. Ovšem myslím, že speciálně vedení pražské radnice a pan primátor se v tomto směru snaží, není to tak okázalé a taková show, jako v uplynulých osmi letech, ale celkově si důvěru získává.

Čtěte také: Schwarzenberg usiluje o Hrad, Nečas chce referendum