Podle kuloárních informací sice není příliš pravděpodobné, že by Svoboda na sněmu přímo mohl přijít o pražské předsednické křeslo. Jeho odpůrci se ho však mohou pokusit oslabit přes kongresové nominace na posty místopředsedů a členů výkonné rady. Po sněmu bude jasně patrné, která z místních stranických organizací stojí za Svobodou a která nikoliv.

„Pokud by nechuť vůči současnému předsedovi převládla, mohla by být v nedaleké budoucnosti potencionálně ohrožena i jeho pozice primátora," poznamenal pro Deník zdroj z pražské ODS. „Odpůrci pana Svobody mu mohou vytknout i slabý výsledek v senátních volbách, kdy pražská ODS obhájila pouze dvě křesla," dodal zdroj.

Svoboda se podle dřívějších informací zatím může spolehnout na podporu stranických organizací Prahy 1, 2, 5, 8 a 9. Proti němu naopak mohou vystoupit organizace Prahy 6, 10, 11, 13, 15 a dost možná i 4.

Tajemná čtyřka

Právě z vedení ODS Prahy 4 byl v první polovině října odvolán „Svobodův člověk" starosta městské části Pavel Horálek, kterého nahradil Pavel Caldr. Po Horálkově odvolání z vedení ODS Prahy 4 rezignoval i další Svobodův podporovatel poslanec Marek Benda.

Prahu 4 by navíc na sněmu měli reprezentovat lidé z blízkého okruhu vlivného podnikatele Ondřeje Palounka a není zdaleka jisté, zda se postaví za Svobodu, či proti němu. Zřejmá není ani situace v ODS Prahy 3.

Je pravděpodobné, že se Svoboda před sněmem necítí příliš silný. Vzdal totiž uvažovanou kandidaturu na místopředsedu ODS. „Chci se více věnovat dění v metropoli," odůvodnil oficiálně.

O nominaci na post místopředsedy ODS však má, vedle ministra životního prostředí a bývalého starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy, zájem také Svobodův neúnavný kritik poslanec Boris Šťasný. Ani většina lidí, kteří chtějí za Prahu na víkendovém kongresu obhajovat posty ve výkonné radě strany nepatří, snad s výjimkou Aleksandry Udženija, ke Svobodovým zastáncům.

Ve výkonné radě by rádi setrvali Rudolf Blažek, Milan Richter, Filip Dvořák a Andrea Vlásenková. (jfk, red)