VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Urbanistům se nezdá projekt opravy Koněvovy ulice

Praha - Technická správa komunikací (TSK) připravila projekt rekonstrukce silnice v Husitské a v části Koněvovy ulice. Třetí městská část o opravu tohoto úseku žádá magistrát dlouhodobě, projekt TSK je nyní připraven a bylo na něj již vydáno územní rozhodnutí. Situaci však zkomplikoval pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který připravený plán kritizuje a vyžádal si jeho revizi.

22.7.2015 1
SDÍLEJ:

Rekonstrukci Husitské a části Koněvovy ulice požaduje Praha 3 několik let.Foto: www.praha3.cz

Urbanisté z IPR by rádi opravě vozovky dali ráz komplexní revitalizace a namísto pouhé opravy vozovky chtějí celkové architektonicko-dopravní řešení. „Správa komunikací navrhla plán rekonstrukce a naše městská část na tomto rozhodnutí spolupracovala. Logicky jsme očekávali, že IPR se už tehdy zapojí. IPR se však nyní rozhodl, že prověří, zda je možné dát této akci jiný rozměr, než jen rekonstrukce povrchu komunikace," uvedla mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková.

Stávající projekt podle mluvčí správy komunikací Barbory Liškové zabral hodně času a vyjednávání. „Projektová dokumentace rekonstrukce ulic Koněvova a Husitská se zpracovává třetím rokem a po složitých jednáních jsme vytvořili kompromisní řešení," uvedla. Projekt se podle ní snažil sladit potřeby chodců, cyklistů a řidičů. „Dbali jsme i na bezbariérovost a bezpečnost, například ve formě zkrácení přechodů. V neposlední řadě je také navrženo zlepšení podmínek pro MHD," doplnila.

Snížení počtu parkovacích míst

S urbanisty podle Liškové nejsou ve sporu a jejich připomínky po jednání do projektu zapracují. „IPR nyní studuje projektovou dokumentaci a pokud bude mít technicky, právně i finančně realizovatelné další náměty, TSK je zapracuje do připravované dokumentace a podle výsledku následného projednání s orgány státní správy realizuje," uvedla. Dodává však, že se to samozřejmě podepíše na jistém zpoždění rekonstrukce.

To se příliš nelíbí vedení Prahy 3, která je spokojená s projektem správy komunikací. „Projekt TKS je vyhovující. Jde spíše o to, že TSK mělo jako zadání rekonstrukci, proto k celému projektu přistupovalo realističtěji, v rámci finančních možností," uvedla místostarostka třetí městské části Lucie Vítkovská (ODS).

Podle Vojtkové je potřeba opravu úseku vyřešit co nejrychleji kvůli špatnému stavu vozovky. Trojce se nelíbí ani snížení počtu parkovacích míst, které by IPR rád prosadil. „Radnice nemá problém s některými inovacemi, ale zásadní problém spatřuje v časovém horizontu a ve snížení počtu parkovacích míst. Po dohodě s TSK dle platného projektu počítal zhruba se dvěma stovkami míst, IPR navrhuje snížení jejich počtu na sto. Takové omezení by mělo velký vliv na pozastavení oživení ulice a poškodilo by to především místní obchody," uvedla.

Dlouhodobě nevyhovující stav ulic

Podle institutu však stávající projekt neřeší celkový stav ulic, který považují za dlouhodobě nevyhovující. „Chtěli bychom ulici pojmout víc koncepčně, než jenom konzervovat stávající nevyhovující stav," řekl k tomu mluvčí IPR Adam Švejda. Institut proto do projektu plánuje zapracovat obecné zásady, které prosazuje. Mezi ty patří například zmenšení plochy vozovek ve prospěch chodníků, větší výsadba zeleně, zrušení zábradlí a větší prostupnost veřejných prostranství či omezení reklamy.

Příští týden by mělo proběhnout o rekonstrukci jednání, které svolal náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož kompetence TSK spadá. Ten by rád celý projekt pojal kompromisně. „Obě ulice by se měly podle mého názoru zrekonstruovat takovým způsobem, aby zde vznikl předpoklad pro vznik reprezentativních městských bulvárů, na kterých bude pulzovat život, budou zde solidní restaurace, kavárny a obchody, tedy občanská vybavenost pro obyvatele z okolí," uvedl.

Zároveň by ale podle něj měly obě ulice zůstat dostatečně průjezdné pro automobily, i když mírnému omezení se nebrání. „Je možné rozumné zklidnění obou ulic, při kterém se najde optimální řešení parkování, průjezdnost autobusů, bezpečnost chodců a podobně. Jsem ale přesvědčen, že neexistuje žádný důvod, aby se z této městské části stala jakási pokusná laboratoř pro experimenty," zakončil s tím, že nesouhlasí ani s dalšími cykloopatřeními, protože podél úpatí Vítkova vede cyklostezka.

Co chce Institut plánování a rozvoje- více zeleně, méně parkovacích míst, širší chodníky, pruh pro cyklisty, nezapouštět autobusové zastávky do chodníků, napojení na cyklostezku pod Vítkovem, zrušit ostrůvky na přechodech

Autor: Petr Schreib

22.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení