VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uplácet voliče koblihami? Silná strana to nemá zapotřebí, soudí prvovolička

Praha - Markéta Dvořáková bydlí na Praze 1 a je prvovoličkou. Osmnáct let jí bylo letos v srpnu, a tak jsou říjnové volby její první příležitostí, jak zasáhnout do komunální a senátní politiky.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Markéta Dvořáková jde letos k volbám poprvé v životě. Programy většiny volebních stran si pročetla.Foto: archiv Markéty Dvořákové

Prozradila nám například, zda pročítá jednotlivé volební programy nebo co si myslí o začínajících stranách.

Podle čeho jste se při volbě jednotlivé strany či kandidáta rozhodovala?

Pročítala jsem si poctivě všechny volební programy a také jsem si vyslechla názor rodičů. Jejich názory beru v potaz, ale nenechám se jimi ovlivnit. Udělala jsem si na strany a kandidáty vlastní názor. U senátních voleb u mě rozhodoval volební program, se kterým se moje názory nejvíce shodovaly.

Jak jste se rozhodovala u komunálních voleb?

Do komunálních voleb budu volit podle osobních sympatií a zaškrtávat spíše jednotlivé kandidáty než celé volební strany. Rodiče naopak volí podle stran.

Kde jste volební programy hledala?

Něco málo jsem si přečetla v novinách, ale jinak jsem si většinu informací našla na internetu. Celkem jsem věnovala pročítání programů asi půl hodiny.

Znáte v komunálních volbách některé kandidáty podle jejich dřívějších činů nebo se pro někoho rozhodnete jen na základě jeho volebního programu?

V komunálních volbách některé lidi znám a vím, co od nich mohu čekat. Podle toho se budu také rozhodovat. Dále se zaměřím ještě na kandidáty, které znají moji rodiče. Vím tedy, jak o jejich dosavadních činech mluví. Spíše se proto v komunálních volbách nechám ovlivnit tím, že jednotlivce znám, než aby mě přesvědčil cizí volební program.

Co pro vás bude rozhodující při volbě do senátu?

Tam už jednotlivé kandidáty neznám, proto pro mě byl rozhodující jejich volební program. Ale i do senátu budu spíše zaškrtávat preference podle toho, co jednotlivci slibují a nabízejí, než celé strany.

Máte jednoho favorita nebo zaškrtnete více kandidátů, kteří vám jsou sympatičtí?

Mám zatím jednoho favorita, ale ještě pro něj nejsem úplně rozhodnuta.

Co vás například ve volebním programu zaujalo a mělo vliv na vaši volbu?

Jednou z věcí byly církevní restituce. Jsem osobně proti nim a tenhle bod mě u jednoho z kandidátů zaujal.

Bavíte se o těchto volbách mezi sebou ve škole nebo s vašimi vrstevníky?

Nebavíme. Tyhle volby nám nepřijdou tak důležité. Co jsme mezi sebou opravdu hodně řešili a probírali to i s učiteli, byla volba prezidenta. Především pak v druhém kole, kdy už se rozhodovalo jen mezi dvěma kandidáty. V té době jsme se snad ani o ničem jiném nebavili. Tyhle volby ale neřešíme.

Co si myslíte o předvolebních mítincích na ulici? Mají podle vás smysl?

Myslím si, že určitý vliv to na lidi má, pokud se nemohou rozhodnout. Je tam šance, že nerozhodnutí voliči se mohou ještě rozmyslet a pro tu danou stranu nakonec rozhodnout.

A co kobliha, koláček či káva? Už jste nějakou tu dobrotu od volební strany ochutnala?

Vyhýbám se tomu a od žádné strany jsem nic nedostala. Vím, že je to teď moderní rozdávat voličům dárečky, ale myslím si, že když je strana silná, tak dokáže voliče zaujmout i jiným způsobem než tím, že jim rozdá koláče či koblihy. Silná strana, která už se v politice pohybuje dlouho, se dle mého názoru nemusí tolik propagovat.

Myslíte si, že silnější a větší strany to mají ve volbách jednodušší než ty, které nově vznikly?

Myslím si, že ano. Proto menší strany dělají více mítinků, aby se propagovaly a dostaly se více do podvědomí lidí, aby si jich lidé všímali.

Proč si myslíte, že lidé volí nově založené strany, když ty starší už se, podle vás, nemusejí tolik propagovat a mají své jisté?

Je pravda, že v minulých parlamentních volbách lidé spíše toužili po změně, a proto se tolik prosadilo politické hnutí ANO. Lidé s politiky a se situací nesouhlasili a od nových stran si slibovali změnu k lepšímu. Proč to nezkusit.

Vy osobně budete volit spíše zavedené větší strany nebo dáte šanci nově založeným volebním stranám?

Osobně jsem spíše pro nově založené strany, protože když vidím, že několikrát byly voleny větší a starší strany a nedopadlo to zrovna nejlépe, tak bych chtěla zkusit změnu. Člověk nemá co ztratit. Od velkých stran vím, co můžu očekávat, a tak chci zkusit něco nového. Je však pravda, že je to určité riziko. O nových stranách toho tolik nevíme a může nastat nějaký zvrat. Naopak vím, že v ověřených stranách už to lepší nebude.

Autor: Veronika Trčová

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) klesly tržby kvůli zlevněnému ročního kupónu. Mezi 1. červencem 2016 a letošním 30. červnem byl pokles tržeb z jízdného o 156, 8 milionů nižší než v roce 2014. Z celkových tržeb pražské integrované dopravy jde o pokles 3,86 procenta. Ve středu to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek a generální ředitel DPP Martin Gillar. Praha zlevnila roční kupón v roce 2015 a to z 4750 korun na 3650 korun. Zlevněné kupóny platí od loňského července. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení