Plánované výškové stavby na Pankráci mají problém. UNESCO po Česku požaduje, aby novostavby na Pankrácké pláni nepřesahovaly sedmdesát metrů výšky. Chystaná budova ve tvaru písmene „V“ však dosahuje o třicet metrů výš.

Výbor světového kulturního dědictví UNESCO vyslyšel přání řady občanských sdružení a místních obyvatel. Jeho dlouho očekávané usnesení hovoří jasně: stometrové budovy by poškodily historické panoráma Prahy, jejich výška musí jít dolů.

„V takové rozhodnutí jsme doufali, je v souladu s našimi tvrzeními, úřady by k nim měly přihlédnout a zrušit územní rozhodnutí,“ prohlásil Martin Skalský z občanského sdružení Arnika, které se před nedávnem odvolalo proti územnímu rozhodnutí o umístění staveb, jež vydal stavební úřad Prahy 4. Momentálně leží odvolání na pražském magistrátu, který by měl o osudu stavby rozhodnout do září.

Pro Českou republiku je stanovisko výboru UNESCO závazné. Pokud by se jím úřady neřídily, mohla by mezinárodní organizace pečující o světové kulturní dědictví rozhodnout o zařazení Prahy na seznam památek v ohrožení, což by mohlo znamenat další odliv turistů, kteří českou metropoli kvůli silné koruně již beztak valem opouštějí.

Rozhodnutí je závazné pro všechny

„Usnesením se budeme řídit,“ potvrdil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. „Obdržíme jej však až v průběhu září, pro každou stavbu, kterou budeme od té doby posuzovat, bude závazné,“ dodal mluvčí.

Stejně závazný jako pro ministerstvo bude požadavek pro magistrát i úřad Prahy 4. Stavba sice může od magistrátu získat územní rozhodnutí ještě před doručením zprávy UNESCO, stavební povolení ovšem do té doby mít určitě nebude. „Existuje ještě mnoho kroků, při kterých budou mít úřady čas zohlednit stanovisko UNESCO,“ potvrdil Skalský.

Stometrová stavba tak zřejmě investorské společnosti ECM neprojde. Budova v souladu s rozhodnutím UNESCO přijde minimálně o několik poschodí, v nichž by mohly být desítky hotelových pokojů či luxusní byty. „Oficiální dokument jsme ještě nedostali, nemůžeme se proto vyjádřit,“ řekla mluvčí ECM Zuzana Doležalová. „Budeme však respektovat rozhodnutí úřadů,“ připustila mluvčí.

Ani místní občané budovy nechtějí

Stanovisko se na veřejnost dostalo jen pár týdnů poté, co UNESCO zveřejnilo dokument se zcela opačným vyzněním. V něm chválí české hlavní město za péči o městskou památkovou rezervaci čili historické jádro Prahy.

Hodnocení dopadu výškových staveb na pražské panoráma však dopadlo zcela odlišně. „Jsou to dvě úplně jiné věci, v té první byla Praha dávána za příklad jiným městům, v té druhé se hovoří o tom, že by stavby neměly přesahovat danou výšku,“ řekl Cieslar.

Občanským sdružením a lidem žijícím v okolí Pankrácké pláně vadí nejen výška plánovaných budov, ale i další negativní aspekty jejich vzniku. „Budovy přispějí ke zhoršování dopravní situace v oblasti, navíc nenabízejí žádné zázemí pro běžné obyvatele sídlišť na Pankráci,“ vyjmenovala některé z námitek Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce.

Kromě bytové a hotelové budovy „véčka“ se na pláni chystá další projekt. Takzvanou Ledovou věž chce v lokalitě stavět společnost Pankrác. Proti její stavbě se ovšem rázně postavil Národní památkový ústav, a tak je celý projekt zatím u ledu.

City Epoque Residence
  • budova ve tvaru písmene V
  • 150 luxusních bytů
  • plánovaná výška 104 metrů
  • 30 nadzemních podlaží
  • 3 podzemní podlaží
  • architekt Radan Hubička
  • investor ECM