VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé si nevědí rady s geniálními dětmi

Praha - Výjimečně nadaní žáci to někdy nemají ve škole lehké. V hlavním městě už existují speciální školy, které pečují o mimořádné talenty.

18.2.2009
SDÍLEJ:

JSEM GENIÁLNÍ? Pro normální život to nemusí být vždy výhra./ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

JANAObětí každodenního týrání a šikany od šestiletých spolužáků se stal před nedávnem jeden ze žáků první třídy v Praze 5. A to jen proto, že byl mimořádně inteligentní a nadaný.

Podobně výjimečných dětí žijí přitom v metropoli zhruba dvě procenta.

Chybí jednotný systém

Odborníci ale poukazují na fakt, že stále neexistuje jednotná koncepce péče o mimořádně nadané děti. „Pokud máte dítě, které je nadané na sport nebo umění, víte, kam se obrátit. Podobný systém v péči a podpoře o mimořádně inteligentní a nadané děti ale prozatím neexistuje,“ říká místopředseda Mensy ČR Václav Fořtík.

Rodičům nadaných dětí, kteří si se svými potomky nevědí rady, proto doporučuje, aby se obrátili na specializovaná centra. „Rodiče mohou vyhledat například odborné Centrum nadání, které organizuje odborné diagnostické dny,“ vysvětluje Fořtík.

Jak poznat malého génia

A jak se pozná mimořádně nadané dítě? „Jedná se o děti, které například brzy rozumějí řeči a také brzy mluví. Dále mají specifické zájmy, jsou tvořivé a svými schopnostmi výrazně převyšují své vrstevníky. Měla jsem tu například chlapečka, který už v předškolním věku vymýšlel a kreslil obrázkové seriály,“ vyjmenovává některé znaky nadprůměrně inteligentních dětí psycholožka Václava Masáková.

Na mimořádně nadaného studenta nikdy nezapomene ani třicetiletý středoškolský pedagog Jan Mlčoch z Prahy 1. „Byl to až bizarně nadaný žák. Ve třinácti letech kladl vysoce odborné otázky z filozofie a historie, byl mnohem dál než jeho spolužáci. Myslím, že by pro něj bylo lepší, kdyby navštěvoval specializovanou školu. Já jsem ve svých hodinách neměl na rozvoj jeho nadání tolik času, kolik bych si přál,“ vzpomíná pedagog.

Speciální škola pro mimořádně nadané

Péčí o mimořádné talenty se v metropoli zabývá například Základní škola Bohumila Hrabala v Praze 8, kam denně dojíždějí děti ze všech částí Prahy. „Žákům nabízíme například specializované kroužky, projektové vyučování, multimediální výuku. K dispozici je ale i poradenské centrum, nebo školní psycholog,“ popisuje výhody zařízení zástupce ředitele Jiří Pejšman.

Péče o nadané děti ale není lhostejná ani pražskému magistrátu, který včera mimo jiné rozhodl o tom, že bude podporovat programy vzdělávání nadaných dětí, žáků a studentů.

Kam s nadaným dítětem?

Centrum nadání
Zavadilova 12973, Praha 6
Telefon: 224 323 970

Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 1, 2 a 4
Francouzská 56, 101 00 Praha
tel.: 224 228 403

Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 4 - Modřany
Barunčina 11, 143 00 Praha 4
tel.: 241 772 412, 241 774 672
e-mail: Info@ppp-modrany.cz

Ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Václava Masáková řekla Deníku:

Někteří rodiče mají na dítě přehnané nároky

O tom, jak se rozpozná mimořádně talentované dítě, kde mohou rodiče bezplatně požádat o konzultaci s odborníkem a jak dítě vhodně motivovat, jsme si povídali s ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahy1,2a4 a psycholožkou Václavou Masákovou.

Jak rodič pozná, že jeho dítě je mimořádně nadané?

Mimořádný talent vykazuje přibližně každé dvacáté dítě v populaci. Jsou to děti, které jsou obvykle velmi vepředu ve svém vývoji. Brzy mluví, brzy rozumějí řeči, mají oproti stejně starým dětem velkou slovní zásobu. Jsou tvořivé a mají specifické zájmy – malují, staví. Jsou výrazně nad průměrem své věkové kategorie.

Je pro tyto děti vhodnější navštěvovat klasickou základní školu, nebo tu specializovanou?

Natuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Asi bych se přikláněla k tomu, aby rodiče v případě, že se domnívají, že je jejich dítě nějak mimořádné, vyhledali psychologa a situaci s ním probrali. U některých dětí se totiž může jednat pouze o zrychlený vývoj, který se ovšem může později ztratit a dítě i jeho rodiče by se pak dočkali velkého zklamání.

Není mimořádně talentované dítě na klasické základní škole snadnějším terčem šikany?

Obětí šikany se může stát jakékoliv dítě, které se nějakým způsobem liší. Tyto děti navíc nemusejí být šikanovány jen z důvodu mimořádného talentu, ale i proto, že jsou třeba povahově jiné. Školy pro mimořádně nadané děti navíc nemusejí vyhovovat každému dítěti. Nabízejí širokou škálu možností, je na dítěti, aby si řadu věcí rozhodlo, ale to ne každé unese. Některé děti potřebují více strukturovaný pevný řád.

Někteří rodiče své dítě raději vozí desítky kilometrů do prestižních škol…

S tím se také setkávám. Že třeba žáci dojíždějí z Měcholup na druhý konec Prahy třeba ve druhé třetí třídě. Pro dítě je to ale obrovská zátěž a stres. Rodiče by si ale měli uvědomit, že život neznamená jen výkony. Někdy může být pro dítě daleko lepší základní škola o dvě ulice vedle. Pak se žák nestresuje dojížděním a má daleko více času na svůj vlastní rozvoj. Řada významných osobností také nedocházela na elitní školy a přesto ve svém životě něco dokázala.

Autor: Jana Kočvarová

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení