VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U přijímaček na druhá kola nesázejte, rozhodnou testy

Nejvýznamnější novinka letošního školního roku – jednotné přijímací zkoušky na střední školy – startuje už za dva měsíce.

11.2.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Přijímací zkouška. Ilustrační fotoFoto: Václav Pancer

Budou to ale skutečně plošné zkoušky pro všechny uchazeče o maturitní obory? Podle Jiřího Zíky, ředitele organizace Cermat, která testy z českého jazyka a matematiky pro čtyřleté, osmileté a šestileté obory připravuje, to beze zbytku platí jen pro dva termíny prvního kola přijímacích zkoušek. Ředitelé totiž mohou vypisovat další kola, kde už centrální testy povinné nejsou. Zíka dodává, že jednotný test má v případě škol s převisem poptávky rozlišovací účel, ale důležitější je zvýšená motivace k intenzivnější přípravě na ZŠ.

Rozsáhlý průzkum zpravodajů Deníku ukázal, že školy se nechystají masově přijímat žáky v dalších kolech přijímacího řízení. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by jim to ani neradila: „Pokud se zjistí, že by úmyslně vypisovaly druhá kola, aby mohly přijmout i děti, které neabsolvovaly testy, resort zakročí."

Čtěte také: Kariéra ve školství. Půlroční volno i titul vynikající učitel

Ředitelka Střední školy oděvní a služeb Vizovice Eva Solnařová ujišťuje, že se k nim dostane jen ten, kdo uspěje u centrálních testů. „Pro první, druhé i další kola přijímacího řízení máme stejná kritéria. Přes ně nejede vlak. Žáci budou přijati podle výsledků," informovala ředitelka.

Na Střední škole strojírenské a elektrotechnické Brno budou i v dalších kolech vycházet z výsledků jednotné zkoušky a také z bodů za předchozí vzdělávání. A na Integrované střední škole v Chebu, jak uvedl ředitel Tomáš Mašek, si dokonce připravili vlastní přijímací zkoušky pro druhé a třetí kolo přijímaček. „Odhadujeme, že druhé kolo budeme muset vyhlásit přibližně ve dvou třetinách všech maturitních oborů," konstatoval Mašek.

Jeho kolega ze Střední odborné školy a SOU řemesel v Kutné Hoře Antonín Hasík zdůraznil, že v žádném případě nebudou otevírat náruč těm, kdo se budou snažit povinné plošné zkoušky obejít. „Zvýhodníme ty žáky, kteří prvním kolem prošli například na gymnáziu či obchodní akademii a nedostali se tam," řekl Hasík. Dodal, že v celorepublikových přijímacích zkouškách vidí velký smysl: „Řada studentů tak může včas zjistit, že na maturitu zkrátka nemá, a může si vybrat vhodnější zaměření." Naopak za krok zpátky, který neušetří ani peníze, ani čas, považuje jednotné přijímací zkoušky ředitelka soukromého Podještědského gymnázia v Liberci Dagmar Cvrčková. „Stát by neměl školám nařizovat, podle jakých měřítek mají přijímat své studenty," míní.

Čtěte také: Plošné přijímačky. Mají vůbec smysl?

AŽ DO NAPLNĚNÍ TŘÍD

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou na Mladoboleslavsku se na druhé kolo přijímaček nijak zvlášť nechystá, výsledky prvního kola zohledňovat nebude. „Ředitel školy stanoví vlastní kritéria a spíše než tabulkami se budeme zabývat každým studentem a jeho motivací individuálně," sdělil Miloš Repáň, zástupce ředitele.

Pro SOŠ a SOU Neratovice, která dosud přijímací zkoušky nepořádala, bude dubnové testování prubířským kamenem. „Budeme vyhlašovat nejenom druhé, ale i další kola, a to až do plného obsazení prvních ročníků. S jednotnými přijímacími zkouškami souhlasím, ale pouze u výběrových škol, kde je vyšší poptávka uchazečů," soudí ředitelka Marcela Hrejsová.

Na SŠ zemědělské v Přerově se uchazeči testování nevyhnou. „Zájemci projdou povinnou zkouškou z českého jazyka a matematiky, na jejímž základě se rozhodneme," uvedl ředitel Radovan Rašťák.

Střední školy s maturitními obory, na něž se žáci nehrnou po stovkách, budou mít ztíženou situaci do doby, než se změní pravidla financování regionálního školství. Kateřina Valachová si je vědoma svízelného přechodného období, ale věří, že to školy zvládnou. „Ředitelé deklarují, že i v případě druhého kola chtějí naplnit účel zákona o jednotných přijímacích zkouškách. Ministerstvo a Cermat hledají způsoby, jak zamezit obcházení plošných zkoušek a do budoucna možná připraví speciální úlohy i pro další kola," řekla Deníku ministryně Valachová.

Čtěte také: Rodiny s dětmi dostanou příští rok navíc čtyři miliardy korun

Termíny přijímacích zkoušek.

Autor: Kateřina Perknerová, Redakce

11.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení