VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týrané ženy: Nikdo nám nepomůže

PRAHA - Oběti domácího násilí nejsou dostatečně chráněny. Dokládají to příběhy dvou Pražanek, které se po letech týrání odhodlaly bránit, ale výsledkem je zklamání – nejenže jim nikdo nedokázal poskytnout účinnou pomoc, ale přišly i o děti a majetek. Obě se nakonec obrátily na Pražský deník a doufají, že medializace pomůže jejich trápení vyřešit.

4.12.2007
SDÍLEJ:

TRPKÉ ZKUŠENOSTI. V praxi se bohužel ukazuje, že násilník není nijak potrestán a oběti domácího násilí nikdo nepodá skutečné účinnou pomocnou ruku.Foto: Deník/Vít Šimánek

Chabá ochrana

Paragraf, který má chránit oběti domácího násilí, umožňuje vykázat násilníka z domu, ale jiné problémy spojené s násilím neřeší. Své o tom ví Bohdana Machová, která se s manželem snaží rozvést už téměř rok. Od chvíle, kdy ji na podzim fyzicky napadl a pak byl policií vykázán, neviděla ani jeho, ani své dvě děti.

„Soud ještě pravomocně nerozhodl o tom, komu budou děti svěřeny do péče. Manžel je má ve svém bytě a nechce, abych se s nimi vídala,“ říká Machová, která nenašla pomoc ani v žádném zařízení specializujícím se na pomoc obětem domácího násilí. „Na oddělení péče o dítě mi poradili, ať děti unesu ze školy. Nechci je ale zbytečně stresovat,“ popisuje „rady“ sociálních pracovnic. Podporu Bohdana Machová nenašla ani v organizacích, jako je intervenční centrum, Bílý kruh bezpečí či oddělení péče o dítě: „Pomohli mi třeba s vyplněním jednoho dokumentu. Ale koncepční pomoc jsem tam nedostala.“

Nedokonalé zákony

„Zákon chrání pouze oběť, kterou je ve většině případů žena, ale už nechrání děti. Agresor má totiž zákaz kontaktu s ohroženou osobou, ale zůstává ve spojení s dětmi. Ty se pak často stávají předmětem vydírání,“ potvrdila Bronislava Vargová z občanského sdružení Rosa.

Změnu by mohla přinést novela zákona, která by měla být poslancům předložena koncem prosince.

Podobnou zkušenostmátaké Věra T. Loni v červenci zažádal její muž o rozvod a svěření dítěte do péče. Když jí dva měsíce bránil v kontaktu s dítětem, požádala soudkyni opatrovnického oddělení obvodního soudu o pomoc. „Vůbec se o můj problém nezajímala. Týden mě nechali běhat mezi obvodním a městským soudem, nikdo neměl zájem mi nic vysvětlit,“ vzpomíná.

Kromě toho, že je oběma ženám manželi odepíráno setkání s dětmi, spojuje je i to, že jejich muži nebyli potrestáni. „Když jsem se obrátila na policii, řekli mi, že manželova verze byla jiná, ublížení se neprokázalo a dali mi k úhradě náklady řízení. To je jedna z nejhorších věcí na domácím násilí – pokud nezboříte půl domu, tak vám nemá napadení kdo dosvědčit,“ stěžuje si Machová, kterou manžel o tři měsíce později zbil znovu. Po druhém útoku musela zůstat deset dní v pracovní neschopnosti. Po té, jak dopadlo první řízení, nedala souhlas k dalšímu vyšetřování.

Všichni policisté přitom absolvovali školení pořádané odborníky z Bílého kruhu bezpečí. „Každé oddělení má ještě speciálně vyškoleného garanta. Školení je jednou za měsíc a probírají se tam chyby, které se objevily a jimž by se policisté ve vztahu k problematice domácího násilí měli vyvarovat,“ řekl zástupce ředitele policejního obvodu Praha II Václav Dbalý. Většina případů domácího násilí je kvalifikována jen jako přestupek a ne trestný čin. Proto ho policie předává městským úřadům.

Nevidí syna

Problémy v rodině Věry T. začaly asi před čtyřmi lety. Po těžké operaci její manžel změnil chování. Začal ji kritizovat, poučovat, urážet. „Neustále bylo něco špatně. Neuměla jsem dát prádlo správně do pračky, nasypat tam prášek, vytýkal mi prkotiny,“ vybavuje si. Poté násilí přerostlo i ve fyzické konflikty. Pětkrát ji manžel zbil. Násilí ale neohlásila. Loni v červenci zažádal muž o rozvod a svěření desetiletého syna do péče. „Soudkyně se nezajímala o dítě, nesnažila se dát nás dohromady smírčí cestou, neudělala jediný krok, kterým by se nám snažila pomoci,“ vzpomíná paní Věra.

Ani na sociálním odboru prý nepovažovali její dítě za prioritu. Když jí manžel během prázdnin bránil v kontaktu se synem, požádala soudkyni opatrovnického soudu o pomoc. „O můj problém se nezajímala. Týden mě nechali běhat mezi obvodním a městským soudem, nikdo neměl zájem mi nic vysvětlit.“ V únoru teror manžela ještě zesílil. Útoky z jeho strany byly čím dál častější. Zřejmě i proto, že manželé žijí i během rozvodu ve společné domácnosti.

„Sprostě mi nadával, strkal do mě, neváhal udeřit mě do hlavy. Z jednoho střetu jsem si odnesla pochroumané zápěstí, které bylo několik týdnů v ortéze.“ Na radu sociálních pracovnic se odstěhovala na chalupu, kam ji jezdil syn navštěvovat. Chtěla tím ulehčit stresu, ve kterém dítě žilo. V květnu soud rozhodl, že dítě bude svěřeno otci, přičemž Věra T. o soudu nevěděla a ani se nezúčastnila jednání. „Byly tam jakési posudky od lékařů, které jsem ani neviděla, z nichž vyplývalo, že jsem téměř nesvéprávná,“ uvedla žena. Proti rozsudku se odvolala. Městský soud našel nesrovnalosti a vrátil případ na obvod.

Rodina čeká, než soud rozhodne. Žijí ve společné domácnosti. „Dítě je ve stresu, bojí se mě, ale zároveň i otce. Neví, jak se chovat.“

 

FORMY DOMÁCÍHO NÁSILÍ

Fyzické násilí
bití, facky, kopance, škrcení, rány pěstí či jiné fyzické útoky, ohrožování zbraní apod. Může být namířeno proti vám či proti osobám vám blízkým nebo např. vůči vašemu zvířeti.
Psychické násilí
nadávky, obviňování, pokořování a ponižování, zesměšňování ve společnosti, vyhrožování fyzickým násilím, zastrašování, odepírání spánku či potravy, vydírání sebevraždou apod.
Sexuální zneužívání
znásilnění, donucení k sexu či sexuálním praktikám, které odmítáte, násilím nebo výhrůžkami.
Sociální izolace
bránění v návštěvách rodiny či přátel, sledování telefonátů, pronásledování, nečekané „kontrolní“ návštěvy či telefonáty.
Ekonomická kontrola
omezování přístupu k penězům, neposkytování peněz na provoz domácnosti, snaha zakázat vám chodit do práce. Zdroj: www.stopnasili.cz

 

Musím hradit náklady řízení

„Můj manžel byl manipulátor,“ začíná své vyprávění Bohdana Machová. Během společného života ji postupně oddělil od přátel. Aby mohla zajistit potřebnou péči o děti, rezignovala na vlastní pracovní kariéru a pomáhala v manželově firmě. Stala se na něm zcela finančně závislá, což jí s oblibou dával najevo. „Urážel mě, ponižoval mě, dostala jsem se až do stavu, kdy jsem se málem rozbrečela, jen zvedl hlas,“ vzpomíná.

V létě minulého roku se manžel z domova odstěhoval. Po dvou měsících byl ovšem zpátky a chtěl začít znovu. „Neměla jsem už chuť ani sílu po tom všem psychickém týrání setrvat v takovém manželství a rozhodla jsem se pro rozvod.Vprosinci jsem podala návrh na úpravu poměrů k dětem před a po rozvodu.Vlednu on podal návrh na rozvod.“ Urážky a výčitky se v jejich domácnosti stupňovaly. „Uplácel děti, dovoloval jim dosud zakázané, bránil mi v péči o ně,“ pokračuje v líčení.

Teror a zklamání

V únoru jí manžel poprvé fyzicky ublížil. Obrátila se na policii, která věc předala městskému úřadu jako přestupek. „Manželova verze popisu událostí byla jiná, ublížení se neprokázalo, dali mi k úhradě náklady řízení. Bylo to další v řadě zklamání za ty měsíce, kdy jsem zjistila, že mi nikdo nepomůže,“ popisuje. Zřejmě proto, že manžela nikdo za fyzické ublížení nepotrestal, napadl svou ženu o tři měsíce později znovu. Po této potyčce zůstala deset dní v pracovní neschopnosti. I tuto věc ale policie předala k vyřízení přestupkové komisi. Předchozí zkušenosti s policií a úřady ji nakonec odradily od toho, aby dala souhlas k zahájení přestupkového řízení.

K poslednímu konfliktu došlo v září. „Manžel mě dusil polštářem a s nožem v ruce mi vyhrožoval zabitím. Obrátila jsem se na policii a trvala na vykázání manžela ze společného bydliště. Policista mi ale řekl, že to není tak jednoduché, média prý to bagatelizují,“ svěřila se Machová. Pomoc našla až v intervenčním centru, jehož pracovníci přispěli k tomu, že policie nakonec zákaz vstupu manželovi uložila. Ten byl v té době o víkendu s dětmi. Po návratu sice odevzdal klíče policii, ale odstěhoval se i s dětmi. Pronajal si byt a od té doby žije s nimi. Jejich matka s nimi za dva měsíce strávila necelý víkend.

V červnu soud rozhodl o střídavé výchově dětí. Manžel se proti rozsudku odvolal a chce je do své péče. Odvolání soud stále neprojednal. (ben)

 

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení