Tunel Blanka, na který většina Pražanů čeká jako na smilování, bude zřejmě o půl roku opožděn. Navíc se pravděpodobně nepodaří dodržet původně určenou cenu 21,2 miliardy korun, a stavba se o pět miliard prodraží.

Až po volbách

Při ražbě se totiž v říjnu a květnu minulého roku propadla půda ve Stromovce a kvůli třicetimetrovému kráteru poblíž bývalé Šlechtovy restaurace musel Metrostav ražbu zastavit a nadloží ve Stromovce zpevnit.

Podle Hospodářských novin, které informaci přinesly jako první, už se připravují harmonogramy, jenž počítají s prodloužením stavby o šest měsíců až na červen roku 2012, ale zveřejní se až po volbách. Politici i stavaři však spekulace odmítají.

Zmizel harmonogram prací

„Kontrakt byl uzavřen na cenu 21,2 miliardy a dosud se nezměnil. Takže rozhodně nemůžu zpoždění ani nárůst cen potvrdit. Navíc my jsme kvůli tomu, abychom nenabrali skluz, dokonce začali s ražbou tunelu z Letné do Troji, která nebyla původně v plánu,“ řeklv pondělíDeníku mluvčí Metrostavu František Polák.

Stejně hovoří i pražský primátor Pavel Bém. Zajímavé ale je, že z webových stránek zmizel harmonogram prací.

Čekání na konec

Lidé žijící poblíž staveniště shodně tvrdí: na dokončení prací čekáme jako na smilování. Pokud bude stavba opožděna, je to pro nás špatná zpráva.

„Bojíme se, že nám popraskají domy, soused chodí denně kontrolovat sklep, zatím je všechno v pořádku, ale člověk nikdy neví,“ říká Marta Adoniusová, která na Letné žije.

Podle Metrostavu se není čeho bát

Mluvčí Metrostavu ale už dříve řekl, že lidé mít strach nemusejí, naproti stadionu Sparty je totiž v době prázdnin každou středu od 14 do 18 hodin otevřeno informační středisko. Všechny domy, pod kterými se budou oba tubusy tunelu razit, jsou navíc inventarizované a prohlédnuté.

„Všichni občané dostali do svých poštovních schránek leták s veškerými informacemi a také s telefonním číslem na terénního pracovníka. Ten by případné škody ihned řešil. Může se ale jednat maximálně o drobné trhlinky,“ uzavřel Polák.