VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tulipánové ambulance podporují naději lidí

Praha - Tulipány jsou znamením jara. A mnozí z nás už netrpělivě očekávají slunné dny, kdy vyrazí ven. Někteří lidé ale tráví třetinu dní v roce za tlustými nemocničními zdmi. Jelikož tam slunce proniká minimálně, je potřeba dovnitř světlo přinést i trochu jinak.

21.3.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Tulipánový měsíc na onkologické klinice na Karově náměstí.Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Pátý ročník projektu Tulipánový měsíc začal už na konci února. V té době se onkologická oddělení a ambulance začaly zdobit tulipány. Ty mají totiž společně s jarem přivolat také naději, která musí v životech těžce nemocných lidí umírat opravdu až jako poslední. Do projektu, který pořádá občanské sdružení Amélie, se zapojilo osm nemocnic v České republice. V Praze konkrétně Všeobecná fakultní nemocnice a Nemocnice na Bulovce.

Čtěte také: Praha rozdělí mezi nemocnice zhruba 1,6 milionu korun 

Tulipán, kam se podíváš

Stojíme u matných skleněných dveří. Nad nimi se tyčí nápis Hematologická ambulance. Ač by se občas mohlo zdát, že onkologické onemocnění není všední záležitostí, tak se tu dveře netrhnou. Ve vzduchu je cítit typický nemocniční pach. U malého okénka čeká ve frontě asi pět lidí. K prsům tisknou několik listů. Sestry tady mají neustále co dělat.

Za rohem je čekárna plná. lidí. Pacienti tam tiše sedí a čekají na vyšetření nebo chemoterapii. Někteří nepřítomně hledí, jiní si lehce ťukají nohou o zem. I přesto, že vám toto vše úsměv na rtech nevykouzlí, nálada tu rozhodně není pod psa. Stěny, včetně nástěnky, jsou barevně vyzdobené. V různých podobách a formách visí všude kolem tulipány.

Mohu nabídnout kávu nebo čaj? 

Uprostřed místnosti stojí slečna s krátkými hnědými vlasy. Na sobě má výrazné žluté triko s tulipánem. Před sebou tlačí malý vozík. Na něm má vyskládané modré termosky a papírové kelímky. „Mohu nabídnout někomu kávu nebo čaj?" zvolá na celou místnost. Několik lidí pozvedne ruku. Pomalu tak dotlačí vozík k nim a jednomu po druhém podá kelímek s nápojem.

S každým z nich navíc prohodí několik slov, takže je znát, že se spolu nevidí poprvé. To mi později tato dobrovolnice z Amélie, která dochází na ambulanci na Karlově náměstí každých čtrnáct dní, sama potvrzuje.

Dobrovolnická činnost nabije pozitivní energií 

„Často se tu s některými lidmi potkávám pravidelně, i proto jsou mezi námi vztahy a konverzace osobnější," říká Helena Kunešová. „Někdy se ale také stane, že si na někoho zvyknete a on se dlouho neobjeví. Pak se pořád ptáte, co se stalo," doplňuje.

Přesto všechno tvrdí, že ji dobrovolnická činnost vždy nabije pozitivní energií. „Když jsem tady byla poprvé, byla jsem hodně nervózní, nyní se ale řídím intuicí, což se mi mnohdy osvědčilo," vysvětluje dobrovolnice.

Měli poslední volné místo 

A jak se Helena k Amélii a na tuto ambulanci dostala? „Před dvěma lety jsem viděla plakát v metru. Podívala jsem se na internet, kde měli dobrovolnický program. Zavolala jsem tam a zrovna školili dobrovolníky. Navíc měli poslední volné místo," vzpomíná drobná tmavovláska. „Někdy zkrátka cítíte, že někde máte být a není třeba se ptát proč, zkrátka jste na správném místě," dodává Helena Kunešová.

Čtěte také: Statisíce otevřou pacientům rychlejší cestu za doktory

Ona je perfektní 

To, že na dobrovolnici reagují lidé v hematologické ambulanci dobře, stačí pět minut pozorovat výrazy přítomných pacientů. „Myslela jsem si, že je to placená služba, koukám jako blázen. Je to pěkné, vypadá to jako servis v letadle," komentuje činnost dobrovolnice jedna z pacientek. Paní Eva sedící vedle přikyvuje. „Chodím na ambulanci každý týden, takže se už se slečnou známe. Její přístup pomáhá zlepšovat zdejší náladu a psychiku lidí, je perfektní," tvrdí pacientka.

Paní Eva na Karlovo náměstí dojíždí už dlouhých pět let. Má totiž potíže se srážlivostí krve. Mezi řečí mi prozradí, že si musí dávat pozor, aby se ani neškrábla, jelikož jakákoli malá rána je pro ni nebezpečná. „To jste jako Šípková Růženka," podotknu. „No vidíte, to je pravda," rozesměje se a odchází do ordinace, jelikož volají její jméno.

Sdružení AmélieProjekt psychosociální pomoci připravovala od roku 2005 Pavla Tichá, v té době 36letá invalidní důchodkyně po první onkologické léčbě.
Byla si jistá, že je v systému péče o onkologicky nemocné nutná řada změn. Vstoupila jako dobrovolnice na lůžkové oddělení Onkologické kliniky 1. LF UK VFN v Praze.
Poháněná touhou polidštit systém péče o onkologicky nemocné se pustila do budování organizace, jejíž vize se dodnes nezměnila.

Autor: Andrea Grubnerová

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Císařský ostrov v Praze a jeho okolí.

Dejvice i Letnou trápí zápach. Může za to čistírna odpadních vod

Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
5

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies