VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tulipánové ambulance podporují naději lidí

Praha - Tulipány jsou znamením jara. A mnozí z nás už netrpělivě očekávají slunné dny, kdy vyrazí ven. Někteří lidé ale tráví třetinu dní v roce za tlustými nemocničními zdmi. Jelikož tam slunce proniká minimálně, je potřeba dovnitř světlo přinést i trochu jinak.

21.3.2017
SDÍLEJ:
Fotogalerie
12 fotografií

Tulipánový měsíc na onkologické klinice na Karově náměstí.Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Pátý ročník projektu Tulipánový měsíc začal už na konci února. V té době se onkologická oddělení a ambulance začaly zdobit tulipány. Ty mají totiž společně s jarem přivolat také naději, která musí v životech těžce nemocných lidí umírat opravdu až jako poslední. Do projektu, který pořádá občanské sdružení Amélie, se zapojilo osm nemocnic v České republice. V Praze konkrétně Všeobecná fakultní nemocnice a Nemocnice na Bulovce.

Čtěte také: Praha rozdělí mezi nemocnice zhruba 1,6 milionu korun 

Tulipán, kam se podíváš

Stojíme u matných skleněných dveří. Nad nimi se tyčí nápis Hematologická ambulance. Ač by se občas mohlo zdát, že onkologické onemocnění není všední záležitostí, tak se tu dveře netrhnou. Ve vzduchu je cítit typický nemocniční pach. U malého okénka čeká ve frontě asi pět lidí. K prsům tisknou několik listů. Sestry tady mají neustále co dělat.

Za rohem je čekárna plná. lidí. Pacienti tam tiše sedí a čekají na vyšetření nebo chemoterapii. Někteří nepřítomně hledí, jiní si lehce ťukají nohou o zem. I přesto, že vám toto vše úsměv na rtech nevykouzlí, nálada tu rozhodně není pod psa. Stěny, včetně nástěnky, jsou barevně vyzdobené. V různých podobách a formách visí všude kolem tulipány.

Mohu nabídnout kávu nebo čaj? 

Uprostřed místnosti stojí slečna s krátkými hnědými vlasy. Na sobě má výrazné žluté triko s tulipánem. Před sebou tlačí malý vozík. Na něm má vyskládané modré termosky a papírové kelímky. „Mohu nabídnout někomu kávu nebo čaj?" zvolá na celou místnost. Několik lidí pozvedne ruku. Pomalu tak dotlačí vozík k nim a jednomu po druhém podá kelímek s nápojem.

S každým z nich navíc prohodí několik slov, takže je znát, že se spolu nevidí poprvé. To mi později tato dobrovolnice z Amélie, která dochází na ambulanci na Karlově náměstí každých čtrnáct dní, sama potvrzuje.

Dobrovolnická činnost nabije pozitivní energií 

„Často se tu s některými lidmi potkávám pravidelně, i proto jsou mezi námi vztahy a konverzace osobnější," říká Helena Kunešová. „Někdy se ale také stane, že si na někoho zvyknete a on se dlouho neobjeví. Pak se pořád ptáte, co se stalo," doplňuje.

Přesto všechno tvrdí, že ji dobrovolnická činnost vždy nabije pozitivní energií. „Když jsem tady byla poprvé, byla jsem hodně nervózní, nyní se ale řídím intuicí, což se mi mnohdy osvědčilo," vysvětluje dobrovolnice.

Měli poslední volné místo 

A jak se Helena k Amélii a na tuto ambulanci dostala? „Před dvěma lety jsem viděla plakát v metru. Podívala jsem se na internet, kde měli dobrovolnický program. Zavolala jsem tam a zrovna školili dobrovolníky. Navíc měli poslední volné místo," vzpomíná drobná tmavovláska. „Někdy zkrátka cítíte, že někde máte být a není třeba se ptát proč, zkrátka jste na správném místě," dodává Helena Kunešová.

Čtěte také: Statisíce otevřou pacientům rychlejší cestu za doktory

Ona je perfektní 

To, že na dobrovolnici reagují lidé v hematologické ambulanci dobře, stačí pět minut pozorovat výrazy přítomných pacientů. „Myslela jsem si, že je to placená služba, koukám jako blázen. Je to pěkné, vypadá to jako servis v letadle," komentuje činnost dobrovolnice jedna z pacientek. Paní Eva sedící vedle přikyvuje. „Chodím na ambulanci každý týden, takže se už se slečnou známe. Její přístup pomáhá zlepšovat zdejší náladu a psychiku lidí, je perfektní," tvrdí pacientka.

Paní Eva na Karlovo náměstí dojíždí už dlouhých pět let. Má totiž potíže se srážlivostí krve. Mezi řečí mi prozradí, že si musí dávat pozor, aby se ani neškrábla, jelikož jakákoli malá rána je pro ni nebezpečná. „To jste jako Šípková Růženka," podotknu. „No vidíte, to je pravda," rozesměje se a odchází do ordinace, jelikož volají její jméno.

Sdružení AmélieProjekt psychosociální pomoci připravovala od roku 2005 Pavla Tichá, v té době 36letá invalidní důchodkyně po první onkologické léčbě.
Byla si jistá, že je v systému péče o onkologicky nemocné nutná řada změn. Vstoupila jako dobrovolnice na lůžkové oddělení Onkologické kliniky 1. LF UK VFN v Praze.
Poháněná touhou polidštit systém péče o onkologicky nemocné se pustila do budování organizace, jejíž vize se dodnes nezměnila.

Autor: Andrea Grubnerová

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nález zbytku letecké pumy.
AKTUALIZOVÁNO
3

Okruh jednoho kilometru uzavřel nález pozůstatků z války

Marek Dalík.

Dalík obnovu řízení nenavrhl, informace soudu byla chybná

V soutěži Zlatý Ámos se dnes bude volit nejoblíbenější učitel

Praha - Šest oblíbených učitelů se v pátek odpoledne utká o titul Zlatý Ámos. Do finále 24. ročníku tradiční ankety postoupili tři ženy a tři muži. Čekají je čtyři soutěžní úkoly. Nástupce Jana Flídra, který vyhrál loni, bude muset porotu a diváky zaujmout svým samostatným vystoupením i krátkým vystoupením se svými žáky. Další dva úkoly jsou tajné.

V Praze začal 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest

Praha - Na 155 snímků z pětapadesáti zemí uvede v Praze a pak v rámci ozvěn v dalších 13 městech mezinárodní filmový festival Febiofest. Jeho 24. ročník zahájila ve čtvrtek večer v Obecním domě česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Před projekcí ve Smetanově síni převzali ceny Kristián za přínos světové kinematografii americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska. Loňský osmdesátník přijel do Prahy z USA, kde žije.

KRÁTCE: Uzavírka na Budějovické: místo po schodišti přes přechod

Praha – Až do konce víkendu se cestující musí přizpůsobit dočasnému omezení přístupu ve stanici Budějovická na červené trase C metra, které platí od pátku až do ukončení nedělního provozu. V souvislosti s pokračující rekonstrukci pohyblivých schodů bude zcela uzavřeno i pevné schodiště vedle odstaveného eskalátoru – mezi obchodní pasáží u severního vestibulu a zastávkou autobusů mířících do Michle, do Nuslí či na Spořilov.

V Obecním domě v Praze začne večer 24. ročník festivalu Febiofest

Praha - Česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých zahájí ve čtvrtek večer 24. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Před projekcí ve Smetanově síni Obecního domu převezmou ceny Kristián za přínos světové kinematografii americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies