Jako by se znenadání strhly skoro až apokalyptické vize nejhorších nočních můr.

„Obáváme se, že současnými zásahy dochází k nevratným změnám, které směřují k znehodnocení části přírodního parku,“ řekl Roman Rogner, člen pražského vedení Strany zelených a zastupitel v Praze 10. „Myslíme si, že vše je přípravou na využití pro zástavbu v případě změny územního plánu ve prospěch developerů,“ dodal.

Právě z iniciativy Strany zelených téměř hned byla přivolána kontrola z magistrátu a městské části Prahy 10. Ta však žádné pochybení nezaznamenala. „Kácení, kterého jsme byli na místě svědky, probíhalo plně v souladu se zákonem,“ řekl Josef Pavlík, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny.

Obavy ze zástavby

Kácení, nebo zdravotní probírka, začalo začátkem března a týká se stromů do obvodů 80 centimetrů ve výšce 130 cm nad zemí. Ale nejde o prořezávání udržovaného lesoparku, spíš sadového „pralesa“. Přesto, nebo právě proto, se Strana zelených pozastavuje nad zvláštností, proč se po letech nečinnosti vlastník rozhodl pro kácení. Ve svém vyjádření namítají, že se celé roky o pozemky zásadně nestaral ani o černé skládky, ani o devastaci území občany, kteří uvnitř sadu i stanovali.

Deník se pokoušel opakovaně kontaktovat majitele pozemku o vyjádření, leč neúspěšně.

„Co vím, tak primárně se o sad majitel přestal starat hlavně z ekonomických důvodů, nejde z něj totiž žádná návratnost. Jenže teď chce pozemek vyčistit, uzdravit a zajistit mu udržitelný stav,“ parafrázoval postoj majitele Pavlík.

I tak místní organizace Strany zelených už předbíhá a vyzývá magistrát, aby nedovolil sebemenší možnost zástavby. „Prosazujeme postupný odkup pozemků hlavním městem a jsme pro zachování Trojmezí pro rekreační využití lidem z okolí Prahy 10, 11 a 15,“ řekl Jakub Ježek, předseda Strany zelených v Praze 11.

„Ten sad ale ani nemůže sloužit k rekreaci, to je neproniknutelná džungle. Tam není ani pořádná cesta. Lidi se tam i bojí běhat,“ namítl Pavlík.