VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři tisíce pražských dětí se nevejdou do školky

Praha - Zlomit nepříznivý stav má pomoci 270 milionů, které ve čtvrtekschválil magistrát. Pokud se to nepodaří,v roce 2012 by mohlo chybět až čtyři apůl tisíce míst.

17.9.2009
SDÍLEJ:

TOMU DALI, TOMU NE... Zatímco malých dětí je v Praze čím dál více, míst ve školkách přibývá jen pomalu./Ilustrační foto Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Našla si práci, podala přihlášku o umístění dítěte do školky a problém se objevil záhy. Tříapůlletého syna jí do mateřinky nevzali.

Příběh osmatřicetileté Marie Novotné z Břevnova není výjimečný. Nevyslyšeny letos zůstaly bezmála tři tisíce žádostí rodičů, kteří se nemohou o dítě starat doma. Na poplach bijí i ředitelé, kteří upozorňují, že budovy jsou naplněné na sto deset procent.

Tři čtvrtě miliardy

Výrazně změnit situaci by teď mohlo 270 milionů, které magistrát na výstavbu nebo opravu mateřinek posílá. Částku ve čtvrtekschválili pražští zastupitelé.

„Peníze budou použity na rekonstrukce školek, jejich rozšíření či dofinancování již započatého projektu,“ upozornila náměstkyně primátora Marie Kousalíková (ODS), která má na starosti školství.

Dostane se na 34 školek

Finance budou rozděleny mezi jednotlivé městské části. Celkem se dostane na 35 mateřských škol. Například Praha 6 dostane 20 milionů na rekonstrukci MŠ Terronská a dalších 15 na MŠ Fakultní. Hodně peněz putuje také do Prahy 11. Ta se dočká peněz hned na čtyři školky a s prázdnou neodejde ani Praha 13, kde se řemeslníci vrhnou MŠ Bronzová, která získá opravy za 25 milionů. Jásat ale mohou také v Nebušicích, Kunraticích či Kolovratech. Ovšem, s jedním háčkem. Peníze musejí být proinvestovány do konce letošního roku.

„Při přerozdělování částek jsme na to pomýšleli, a proto jsme přidělovali finance jen na maximálně připravené projekty,“ sdělil primátor Pavel Bém (ODS).

Dětí bude přibývat

Podle demografické studie v současné době chybí školkám asi 2600 míst. Odhady ale ukazují, že situace může být ještě vážnější. Už v roce 2012 by mohlo chybět čtyři a půl tisíce míst.

„Je to hrozné. Nemáme tolik peněz, a tak jsme se s manželem rozhodli, že dáme dceru do školky a půjdu do práce. Bohužel nám ji ale nevzali, a kdybychom měli platit školku soukromou, problém by nám to nevyřešilo,“ řekla Deníku Marcela Havelková z Prahy – Libuš s tím, že stejně dopadla i její kamarádka.

Příliš dětí ve třídě

Radost nemají ani ředitelé zařízení.

„Počet dětí skutečně narůstá. Od září máme v každé třídě 28 dětí. Menší počet by byl určitě lepší, protože v tak velkém kolektivu nemají děti podmínky rozvoje, jaké potřebují. Je zde větší hluk, menší prostor k tvořivé činnosti, k seberealizaci a k samostatnému slovnímu projevu a zmenší se prostor pro tělovýchovné aktivity. A to nemluvím o dětech, které skutečně potřebují zvýšenou pozornost téměř celý den. Práce učitelek je takto opravdu náročná, nemohou dělat tak, jak by chtěly,“ upozornila před několika týdny Deník ředitelka mateřské školy v Praze 12 Věra Marková.

Centra mají pomoci

Město se snaží řešit nedostatek míst i jinými způsoby. Radní schválili návrh na zřízení dvaceti nových Center pro předškolní děti při domech dětí a mládeže. Centra budou zajišťovat v dopoledních hodinách celotýdenní programy pro předškoláky. Služba bude jak pro příležitostné, tak pravidelné klienty.

„Budou spojovat zábavu se vzděláváním. Především však vyřeší současnou situaci, kdy se metropole plní dětmi, ovšem také rodiči, kteří v důsledku nedostatečné kapacity školek jen složitým způsobem kombinují své zaměstnání s péčí o rodinu,“ vysvětlila Kousalíková. První centra by měla začít fungovat od 1. ledna příštího roku, tedy už za čtyři měsíce.

Kolik museli odmítnout dětí?

(Městská část – počet MŠ – celková kapacita – odmítnuté žádosti)

 • Praha 1 – 7 – 705 – 29
 • Praha 2 – 9 – 1 204 – 126
 • Praha 3 – 17 – 1 702 – 124
 • Praha 4 – 30 – 3 577 – 114
 • Praha 5 – 21 – 1 910 – 8
 • Praha 6 – 31 – 2 794 – 300
 • Praha 7 – 8 – 1 231 – 48
 • Praha 8 – 27 – 3 095 – 0
 • Praha 9 – 8 – 1 092 – 477
 • Praha 10 – 20 – 2 812 – 266
 • Praha 11 – 17 – 2 376 – 204
 • Praha 12 – 19 – 1 876 – 149
 • Praha 13 – 21 – 2 397 – 186
 • Praha 14 – 11 – 1 465 – 37
 • Praha 15 – 12 – 1 260 – 255
 • Praha 16 – 6 – 776 – 9
 • Praha 17 – 5 – 846 – 85
 • Praha 18 – 6 – 626 – 85
 • Praha 19 – 3 – 449 – 21
 • Praha 20 – 3 – 522 – 140
 • Praha 21 – 7 – 513 – 200
 • Praha 22 – 2 – 420 – 88

  Pouze v Praze 5 zbylo 22 míst. Bylo to způsobeno tím, že rodiče chtěli pouze konkrétní MŠ a jinou odmítli.

 • LUKÁŠ MAREK, LUCIE BOHÁČOVÁ

  Autor: Lukáš Marek

  17.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:
  Stanice metra Malostranská.
  AKTUALIZOVÁNO

  Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

  Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Generálním ředitelem byl zvolen Petr Dvořák.
  9

  Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

  Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

  Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

  OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

  Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

  AUTOMIX.CZ

  Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

  Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

  Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

  Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

  Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies