Někteří pražští politici se obávají, že jí svěřené obecní peníze mohou být ohroženy. Deník na tento varovný fakt upozornila v polovině týdne zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ). Konkrétně zmiňuje dvě stě milionů, o které prý v krajním případě může přijít „šestka“. Jedná se ale i o peníze Prahy 10 a 13.

Opozice chce změnu zákona

Podle serveru Česká pozice mají všechny tři jmenované městské části u Depozitního centra uloženo celkem šest set padesát milionů korun.

Server dále uvádí, že exekuce byla na Depozitní centrum uvalena čtyřiadvacátého února 2011 pod číslem o86ExS34/11–11. „Key Investments podle dostupných databází nikomu nic nedluží. Přesto její aktivity šetří policie a kapitálový dohled České národní banky,“ píše Česká pozice. Už minulý týden se na zastupitelstvech Prahy 13 i 10 o svěřených milionech jednalo. Zatímco starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) hovořil o urychleném vrácení veřejných peněz, starosta „desítky“ Milan Richter (ODS) slíbil obšírněji informovat až na dalším jednání zastupitelstva v dubnu.

Kolínská se domnívá, že Praha 6 se zachovala jako hazardní hráč, když v roce 2003 svěřila část svých volných prostředků několika společnostem, které jí nabídly vyšší výnos než při uložení prostředků na běžný bankovní účet. Jenže s vyšším výnosem zpravidla souvisí si vyšší míra rizika. Kolínská je přesvědčena, že tehdejší vedení radnice podcenilo situaci na finančním trhu.

„Jako opoziční zastupitelé nemáme nástroje, jak věrohodně zjistit, zda bylo ponechání obecních peněz společnosti Key Investments výsledkem zákulisních dohod a obchodů mezi spřátelenými skupinami či je to spíše náhoda, nezkušenost nebo lajdáctví. Rozhodně však budeme prosazovat, aby se nic podobného již příště nemohlo opakovat,“ uvedla zastupitelka Kolínská. Se spolustraníky chce na základě této zkušenosti iniciovat změnu zákona o obcích, krajích a o hlavním městě Praze.

Omezení investic

Cílem by mělo být omezení možnosti samospráv investovat veřejné prostředky. Regulace by v praxi vypadala tak, že vklady veřejných prostředků na účty soukromých nebankovních společností by od určité výše muselo schvalovat zastupitelstvo.

„Je zvláštní, pokud zastupitelstvo například schvaluje dary neziskovým organizacím přesahující padesát tisíc korun ročně nebo dohody o splátkách se lhůtou delší než osmnáct měsíců, ale o tak zásadních transakcích, jako je ukládání stamilionových částek u nebankovních subjektů, se rada městské části se zastupiteli bavit nemusí,“ okomentoval záležitost místopředseda finančního výboru Prahy 6 Petr Hrdina.

Kolínská si je vědoma, že prosazení legislativní změny bude běh na dlouhou trať. Proto chce ještě na březnovém zasedání zastupitelů Prahy 6, v rámci projednávání rozpočtu, navrhnout usnesení, kterým si zastupitelstvo vyhradí rozhodovat o ukládání všech volných prostředků městské části.