Probuzení pacienta přímo uprostřed operace, úmrtí způsobené tím, že sestra píchla ženě desetinásobnou dávku léku na posílení srdce, ale i ztráta veškeré zdravotní dokumentace těžce nemocné pacientky. To je jen zlomek případů z pražských nemocnic, s nimiž se lidé nedávno obrátili na advokáty.

Do Česka se totiž dostává nový trend: nebát se ozvat, když zdravotník v péči pochybil, a chtít odškodné. Podle prezidenta Svazu pacientů České republiky Luboše Olejára vzrostly počty pacientů za posledních pět let několikanásobně.

Jedni z žalobců jsou i rodiče dnes již devítiletého Martina Koláře z Brandýsa nad Labem. Ten ještě ve třech letech jezdil na kole a pobíhal po zahradě jako většina jeho vrstevníků. Teď leží na posteli, sotva zvedne hlavu a nevnímá světlo ani hluk. Během operace břicha na Bulovce se mu zastavilo srdce a lékaři jej museli resuscitovat, kvůli otoku má pacient trvale poškozený mozek. Soud se táhne již roky.

Kleště v břiše

Olejár vidí vysoký počet žalob především v tom, že lidé nemusejí dopředu platit soudní poplatky, které tvoří až čtyři procenta ze žádaného odškodnění.

„Jen za letošek se na naši advokátní kancelář obrátilo kolem padesáti pacientů či jejich příbuzných z celé republiky. Za poslední roky nás samozřejmě kontaktovaly i desítky pacientů z Prahy,“ říká právník a zároveň lékař specializující se na případy poškození zdraví ve zdravotnických zařízeních Mario Švehelka. Ten si vybavuje například Pražany, jimž byly při operaci uvnitř těla ponechány kleště, drény nebo jehly, které pak propíchly nebo prořízly orgány. Neobvyklé není ani to, že lékaři provedli některé zákroky bez platného souhlasu pacientů.

Rozdíl mezi americkými nemocnicemi a českými je v jednom: zatímco v USA se devadesát procent zařízení snaží s pacienty při pochybení dohodnout mimosoudně, aby neutrpěla jejich pověst, v Česku se podobný trend nenosí a řada lékařů nebo jejich právních zástupců končí u soudů. Soudy preferují především pojišťovny, u nichž jsou tato zařízení povinně pojištěna.

A podle právníků i v těch případech, kdy je odpovědnost zdravotnického zařízení evidentní. „Minimálně tak vyplacení pojistného plnění o několik let oddálí a vylepší si na úkor poškozených aktuální hospodářský výsledek,“ prohlásil Švehelka. Podle něj i velké pražské nemocnice navíc celé měsíce nerespektují pravomocná soudní rozhodnutí a pacienti či pozůstalí se musejí vyplacení soudem přiznaných částek domáhat pomocí exekuce.

Zjistit si co nejvíce informací

Zatímco o statisících pacientů, kterým lékaři zachránili život, se příliš nehovoří, zanedbání péče bývá podle některých zdravotníků velmi diskutovaným tématem.

„Je třeba vzít v potaz, že i doktor je jen člověk. Tím nechci tuto profesi všeobecně obhajovat, ale vím o případech, kdy pacientova rodina dělala na lékaře doslova hon, a on přitom ve skutečnosti za následky nemohl. Pacienti a příbuzní by se měli především seznámit se zdravotnickou dokumentací a teprve poté se bránit soudní cestou,“ domnívá se lékař Všeobecné fakultní nemocnice, který si nepřál být jmenován.

Obdobný názor má i mluvčí Fakultní nemocnice na Bulovce Petr Mach. „Je správné, když se pacienti snaží v případě pochybností zjistit co nejvíc informací. Dnes jim k tomu pomáhá možnost nahlížet do zdravotnické dokumentace. Pak záleží na konkrétním zdravotnickém zařízení nebo lékaři, nakolik jsou schopni srozumitelně vysvětlit objektivně problém. Pokud se toto nedaří, není divu, že pacienti zvolí ten nejméně příjemný krok pro obě strany, kterým je podání žaloby,“ uvedl.

V Krči nárůst nepocítili

Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová zvýšený počet žalob nepotvrdila. V Krči lékaři ročně ošetří na 700 tisíc nemocných a řeší sedmnáct žalob z minulých let. „Letos ještě nebyla podána žádná. Každá hrozba soudu samozřejmě zbytečně narušuje a ubírá lékařům potřebný klid a jistotu při práci. Navíc může komplikovat chod oddělení,“ uvedla Štanclová.

„Pokud jsou lékaři předvoláni jako svědci k soudnímu jednání, musejí si pak často vyměňovat služby či měnit plán výkonů, což je nepříjemná situace jak pro lékaře, tak pro pacienty,“ upřesnila mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice.