VYBRAT REGION
Zavřít mapu

To musí být omyl, říkají řidiči po testu na drogy

Praha – Jestliže při silniční kontrole vytáhnou na někoho policisté pekárnu, tak už je nejspíš v troubě. A je na místě se naposledy polaskat se svým řidičákem. Na rozloučenou. Papíry opravňující k usednutí za volant patrně pěkně dlouho neuvidí…

27.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Že není jasné, jaký vztah by vlastnictví řidičského oprávnění mohlo mít s pečením? Je to jednoduché: žádný. Policejní „pekárna" souvisí s něčím jiným. Se smažením. Lépe řečeno: „smažením". Tedy – s užíváním drog. A jestliže už někdo přiměje policejní hlídku použít zařízení, kterému uniformy přezdívají pekárna (domácí pekárně na chleba se také skutečně podobá), znamená to, že už je ve hře velmi vážné podezření na vliv narkotik. Deník se o tom přesvědčil během rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené právě na jízdu pod vlivem drog a alkoholu, která se v závěru uplynulého týdne konala na příjezdu do centra metropole po třídě 5. května A zkušenost ukázala, že se policisté nemýlí.

Orientační testy

Zatímco dechové zkoušce na zjištění alkoholu se zastavení šoféři podrobují rutinně, provádění orientačních drogových testů už takovou samozřejmostí není. Používání jednorázových testerů, které mají policisté k dispozici, totiž není zrovna lacinou záležitostí. Ať už jde o využití běžnější a jednoduché pomůcky, označované jako „lízátko", nebo dokonalejší „pekárny", která představuje vlastně jakousi přenosnou minilaboratoř a automatizovaným provozem. V obou případech je ale výstupem pouze orientační informace naznačující přítomnost drog v těle – a byť „pekárna" analyzuje o konkrétní skupiny návykových látek, ani ona neposkytne informace o množství nalezené látky v těle. Pozitivní výsledek tedy pro testovaného znamená jediné: musí zapomenout na své nejbližší plány. Pojede na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a moči.

Jen při podezření

„Drogové testy používáme v případě, že máme vážné podezření na zneužití návykových látek," řekl Deníku jeden ze zasahujících policistů. S trochou cviku lze prý podezření odhalit na první pohled. Hodně napoví zmatenost, soustavné olizování rtů i třeba jen pouhý pohled do očí. Co je přimělo k provedení testu, policisté netají ani před podezřelým. „Ty oči – to je jen únavou z práce," brání se mladík, který na pohled působí celkem svěže. „Uvidíme," opáčí policista a vybaluje testovací tyčinku. Tentokrát přijde ke slovu „pekárna".

Pokyn je jasný: zastrčit do úst a důkladně proslinit. V téhle chvíli záleží na tom, jak kdo spolupracuje. Někdo je hotový za chvíli, jinému to zabere i pět minut. Testovací chemikálie ale neoblafne nikdo. Policista si tyčinku vezme zpět až ve chvíli, kdy obsah zmodrá. Pak ji doplní zkušební patronou, která je stejně jako tyčinka na jedno použití, a obojí vkládá do přístroje. „Pekárna" obsah obou složek smísí a provede analýzu. S vyhodnocením si dává na čas; pracuje zhruba devět minut. Výsledkem je ale přehled o zjištěných návykových látkách nejenom zobrazený na displeji, ale vzápětí i vytištěný připojenou tiskárnou.

Že by jen omyl?

Mladíkovi s unavenýma očima se červeně zabarvila jediná položka: Amfetaminy. „To musí být omyl; nechápu, kde se to tam vzalo," podivuje se – a stále trvá na tom, co řekl na počátku: pod vlivem drog být nemůže, jelikož je neužívá. „Nic neberu," trvá na svém – a jedním dechem nabízí vysvětlení: „Nemohlo by to být z kouření?" „Leda byste kouřil pervitin," opáčí policista a vysvětluje, co teď bude následovat. Před odjezdem na lékařské vyšetření si mladý muž má sehnat někoho, kdo přijede vyzvednout auto.

Marné volání! Šofér s mobilem u ucha, do něhož zaskočeným blízkým musí opakovaně vysvětlovat, co se mu přihodilo, nakonec s pokrčením ramen hlásí: vyzvednout odstavené auto si nepřijede nikdo. Rodiče nemohou – a jiní příbuzní i kamarádi jsou příliš daleko. Najíždí tedy plošinové vozidlo, které vůz odveze na odstavné parkoviště.

Pervitin? To neberu!

Lépe při organizování odvozu dopadl první z testovaných mužů, jehož telefon problém s odstaveným autem vyřešil zakrátko. Zjištění policejní pekárny ale muži, který se dušoval, že před jízdou žádné drogy neužil, přidělalo starosti. Červeně se zabarvila nejprve položka Metamfetamin – a pak ještě Cannabis. „To není možné," zaznívá věta, kterou obsluha přístroje slýchá nejčastěji. „Nevím, co to znamená. Před jízdou jsem nic neměl. Brko jsem kouřil naposledy včera večer – a pervitin neberu," odmítá řidič zjištěné provinění.

Policisté se ale s nikým nepřou. „Přístroj to ukázal – a záleží na vás, jak se k tomu postavíte," říkají na férovku. I s dodatkem, že rozhodující pro další postup budou až výsledky laboratorních testů vzorků krve a moči. Ze zkušenosti ale mají jasno: tahle mašinka se nemýlí a to, co ukáže, posléze potvrdí i laboratoř.

Varovná červeň se na displeji „pekárny" objevila během dopravní kontroly celkem šestkrát. Pokud zjištění automatizované mašinky potvrdí i závěry laboratorních testů, mohou přistižení řidiči počítat s tím, že „vykecat se" se z tohoto maléru se jim nepodaří. Zařadí se ke skupině osob stíhaných pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Poměrně početné skupině. Drogy se poslední dobou nalézají stále častěji.

Testování teď může být častější

Třebaže za volant usedají šoféři holdující užívání narkotik zřejmě běžněji, než bychom byli ochotni připustit, drogové testy rozhodně nejsou standardní součástí silničních kontrol. Policisté k nim přistupují pouze v případě vážného podezření. Důvodem je nejen časová náročnost, ale také vysoká cena zkušebních sad určených k jednorázovému použití. Motoristé jezdící po Praze ale mohou očekávat, že se s nimi nyní v předvánočním čase lze setkat častěji. Ne že by byl s příchodem adventu předpoklad, že by lidé fetovali více nežli třeba v létě – podle zjištění Deníku ale policisté v metropoli nyní nemají důvod s testy úzkostlivě šetřit. Část jejich zásob testovacích sad má dobu expirace (tedy použitelnost udávanou výrobcem) do konce prosince – a po jejím uplynutí by se stejně musely vyřadit a zlikvidovat. To už se jako rozumnější jeví jejich využití ve prospěch bezpečnosti provozu na komunikacích.

Autor: Milan Holakovský

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení