VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Privatizace: Na prodej budou tisíce bytů

Praha - Oblast bydlení potřebuje v hlavním městě revoluci. Je třeba stavět byty pro mladé rodiny a přispívat na nájem.

13.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Co potřebuje hlavní město?
1) Obnovení výstavby startovacích a sociálních bytů
2) Příspěvky na nájemné bydlení pro sociálně slabší
3) Zachování podpory revitalizace panelových domů
4) Převod zastavěných pozemků na majitele staveb, zejména bytová družstva
5) Spravedlivé dokončení privatizace obecních domů

Jižní Město, Praha 15, Praha 4. V podstatě všechny městské části, kde se nacházejí paneláková sídliště, potřebují změnit strategii v bydlení. Zejména by se zde mělo pokračovat v privatizaci bytů a dokončení revitalizací panelových domů.

Dnes zde někteří lidé mají byt ve svém vlastnictví, přitom ve stejné ulici jen o několik desítek metrů dál, jsou stejné byty v majetku města a pro samotné obyvatele je to pak nepochopitelné.

„Myslím, že je v tom nepořádek. Nechápu, podle jakého klíče se při prodeji bytů v Praze často postupuje,“ řekl Aleš Mrzoutek z Prahy 11.

Pravidla privatizace určí nové vedení

Po volbách lze možná očekávat změnu. „Je na novém vedení města, aby stanovilo definitivní seznam bytů ve vlastnictví Prahy a městských částí, které budou zprivatizovány. Pak je nutné nastavit stejná pravidla, samozřejmě s ohledem na to, kde se byt nachází a v jakém je stavu a podobně, a pak se určí časový harmonogram,“ konstatoval pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD).

Podle jeho slov město v posledních čtyřech letech v oblasti bytové politiky hodně zaspalo, například zcela chybějí startovací byty pro mladé rodiny a problém mají také senioři, pro mnohé z nich je stále těžší platit nájemné, přitom možností jít do menšího bytu není mnoho.

Z hlediska pokračující privatizace bytů hlavního města by mohlo dojít brzy k posunu. Magistrát se totiž rozhodl odstartovat prodej části bytového fondu. Nájemníkům chce prodat až pět tisíc bytů.

„Nejdříve budou všichni nájemci bytů vhodných k prodeji informativně obesláni. Pokud bude souhlasit většina oslovených s nabídkou odprodeje, budou zařazeni do další fáze privatizace,“ potvrdil pražský radní pro sociální a bytovou oblast Jiří Janeček (ODS).

Privatizovat by se mělo zejména na zmíněných sídlištích. „Největší množství těchto bytů, které chceme nabídnout k odprodeji, je na Černém mostě, Barrandově a ve Stodůlkách,“ přiblížil Janeček.

Jak ale zmínil Březina, nejdříve se měly nastavit jasné podmínky a způsob, jakým město postupuje, prý není správný, protože neřeší problematiku bydlení napříč celou Prahou a pro všechny stejně.

Běh na dlouhou trať

Město se hodlá zbavit ve většině případů bytů, které jsou pro něj jen obtížně využitelné, například ty s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a nebo náročné na údržbu, tedy velkometrážní, či takové, které město nevyužije jako sociální byty. Celý proces privatizace je teprve na startu a bude ještě dlouho trvat, než lidé byty získají do svého vlastnictví. Nejdůležitější je, aby měli o odkup zájem. „Poté bude provedena kontrola majetkových vztahů k vybraným domům a jimi zastavěným pozemkům,“ doplnil předseda bytového výboru zastupitelstva Bohumil Zoufalík (ODS).

Následně by byly byty oceněny. „Získané finance z odprodeje bytů chceme využít na získání nových bytů vhodných pro sociálně slabší matky s dětmi, rodiny nebo seniory,“ dodal Zoufalík.

Podle Březiny může ale vše narazit právě na majetkoprávních vztazích k zastavěným pozemkům. „Tohle město dlouhodobě neřeší. Ani bych se nedivil, kdyby návrh rady na prodej bytů brzy ztroskotal,“ konstatoval s tím, že je nutné řešit mnohem více věcí.

„Hodně se teď mluví o dopravě a bezpečnosti, ale na bydlení se zapomíná. Máme připravenou strategii, kde je šest hlavních priorit. Počítá s obnovením stavby startovacích a sociálních bytů pro mladé i seniory, jež byla zastavena,“ dodal Březina.

Jedním z návrhů je i zvážení možnosti finančního dorovnání příspěvku k stavebnímu spoření. To by pro Prahu znamenalo pravděpodobně obrovskou finanční zátěž a o všem bude nutné vést diskuzi.

Radnice privatizují napříč celou Prahou

V některých městských částech privatizace skončila. Jinde je v plném proudu a zejména v předvolebním období se radnice předháněly, aby se zalíbily voličům.

Každopádně se privatizuje například v Praze 8, 10, 11 či 13. Většinou se jedná o stovky až tisíce bytů. Někde nechtějí hovořit přímo o privatizaci, ale o dalším prodeji bytů. Například Praha 11 skončila už před čtyřmi lety a nyní se podle slov radnice jedná pouze o úplatný převod. Nicméně možný odprodej zde vedení nabídlo ve 3300 bytech. „Teď jsou na řadě znalci, kteří stanoví cenu bytu. Pak se lidé rozhodnou, jestli si byt odkoupí,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Poslední vlna prodeje pak byla zahájena v Praze 13, kde se má jednat o převodu přibližně 1700 bytů, prodej více než tisíce bytů zahájili také v Praze 3. A ve velkém prodávají také v Praze 8. Zde radnice počítá, že výnos z privatizace přesáhne tři miliardy korun.

Prodeji se nebrání ani v Praze 2, kde už privatizace skončila. Zde před časem schválili podmínky, za jakých je možné pokračovat. „O tom, jestli se tak stane, rozhodne až nové zastupitelstvo,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS).

Autor: Lukáš Marek

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení