VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad vystavuje historické hodiny

Praha - Čas na Pražském hradě odnepaměti měřily nejen hodiny ve věži Svatovítské katedrály. Desítky exponátů hodin z hradních sbírek si mohou lidé od čtvrtka prohlédnout na výstavě v Císařské konírně.

26.6.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Vystaveny jsou opravdové skvosty. Reportéři naslouchají hodinám s obrazem, jehož části se mechanicky pohybují za doprovodu čtyř melodií.Foto: Jan Handrejch

Mezi vystavenými kusy jsou vzácné hodinové stroje zastupující řadu uměleckých stylů od baroka po art deco. „K cenným exponátům patří například jedny z nejskvostnějších ranně barokních hodin v českých zemích, skříňové hodiny z londýnské dílny Roberta Finche vyrobené kolem roku 1680,“ prozradil autor výstavy Jaroslav Sojka.

Dále mohou návštěvníci vidět a slyšet třeba hodiny s obrazem, jehož části se mechanicky pohybují za doprovodu čtyř melodií. „Tyto hodiny z druhé poloviny 19. století hrají třeba Radeckého pochod nebo rakousko – uherskou hymnu,“ řekl Sojka.

Nejvíce exponátů pochází z empírového období, známé jsou například hodiny z pracovny prezidenta Masaryka. Technicky velmi zajímavé jsou hodiny spojené s varhanními píšťalami. Nejstarším kusem výstavy je část stroje z jižní věže hradní katedrály, který zřejmě pochází z konce 16. století.

Výstavu připravili na Hradě po skončení náročných restaurátorských prací, které v první polovině roku proběhly u 75 kusů hodin z hradních sbírek. „Hlavně po funkční stránce byly hodiny značně poškozené, nebylo snadné uvést je do chodu,“ uvedl restaurátor Josef Buňka. Výstava Hodiny ze sbírek Pražského hradu potrvá do konce září.

Autor: Petr Kupec

26.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení