Neustálý hluk, prach a praskající omítka na domech, tak popisují život v nejhlučnější říčanské ulici místní obyvatelé.

Přestože začátkem prázdnin skončila výjimka, podle níž mohly projíždějící automobily na silnici hlukové limity překračovat, Říčanští si neodpočinou od rámusu ani teď.

Auta ještě zrychlí

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž stále nevyměnilo v domech u silnice okna za protihluková, tak jak dříve slibovalo. Z vozovky navíc zřejmě bude muset zmizet radar, který tu nainstalovala městská policie a následky dopravy alespoň trochu zmírnil.

„Sedmnáctého července 2006 jsme tu měli velké měření hluku. Od té doby nás ale nikdo nekontaktoval. O tom, že nám mají vyměňovat okna jsme sice slyšeli, jenže se zatím nic neděje. A to už jsme posílali i několik doporučených dopisů,“ popisuje trápení Říčanských Božena Doskočilová. A není sama. „Vždy někdo přijede, změří to tu, ale se nic neděje,“ myslí si další z obyvatel.

Okna budou, nic víc

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková ale argumentuje: „S výměnou oken jsme začali ještě před tím, než výjimka uplynula. Do konce roku budou práce hotové.“ Společnost počítá s patnáctimilionovou investicí. Na jiná opatření však budou muset podle ŘSD Říčanští zapomenout. „Snížení povolené rychlosti může stanovit pouze dopravní policie a povrch komunikace je zatím vyhovující. Výměna koberce, aby se snížily otřesy není potřeba,“ doplnila.

„Pokud by ŘSD opatření, jak snížit hluk neudělala, bylo by to v rozporu se zákonem. Ten sice nenařizuje, jakým způsobem se mají limity snížit, ale překračovat je je zákázáno,“ uvedla Markéta Višinnková z Ekologického právního servisu.

Žaloba za hluk

Narůstající doprava v Černokostelecké ulici dělá vrásky i starostce Adrieně Mrázová (SNK-ED). Ta nechala na jaře alespoň na komunikaci nainstalovat radar. „Počet přestupků sice klesl na polovinu, ale podle novely bude muset městská policie radary zřejmě odstranit,“ zoufá si.

Dva z místních obyvatel už proto podali na Ředitelství silnic a dálnic žalobu. U jednoho z objektů nedávno naměřili o 7,6 decibelů více, než je přípustné.

Život u silnice

„Je to čím dál horší. Člověk už si nemůže v klidu ani posedět na zahrádce, natož otevřít okno,“ říká jedna ze žalobkyň, Alena Kubešová. Té totiž život u silnice poškodil zdraví a trpí bolestmi hlavy. „Kdybychom si okna nenechali vyměnit na vlastní náklady už před šesti lety, byl by dům neobyvatelný.“

Situace kolem Černokostelecké ulice se přitom podobá začarovanému kruhu. Jediným řešením by byla komunikace 2. třídy, která by dopravu směrem na Prahu odvedla na dálnici D1 už u Mukařova. „Problémy jsou však s tím, že by vedla v blízkosti obytných domů a biokoridorů. Jak to dopadne, vůbec nedokážu odhadnout,“ uzavřela Mrázová.