VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uplynul rok suchého zákona. Jak strážníci zakročí proti popíjení na zakázaných místech?

TEST DENÍKU- Testukázal, že muži zákona pití alkoholu na veřejných místech netolerovali jen na Můstku. Přesto obliba vyhlášky roste.

10.7.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Anděl: Strážník sice redaktora spatřil, nic ale neudělal.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Dát si na Václaváku lahváče? Před několika lety normální. Teď risk, že vám strážníci napaří pokutu až pět tisíc korun.

Vyhláška zakazující konzumovat alkohol platí v Praze přesně rok.

Kde všude v metropoli je alkohol zakázán?

Seznam najdete ZDE.

Za tu dobu přistihli strážci pořádku při porušení předpisů kolem 4,5 tisíce lidí a rozdali 2,5 tisíce pokut. Mohlo to být mnohem víc. Jak ukázal test Deníku, strážci pořádku jsou na mnoha místech k popíjejícím benevolentní.

Staroměstské náměstí: S lahví "červeného"

Skóre 2:1 ve prospěch lidí popíjejících alkohol na veřejných místech. Takový je výsledek testu Deníku v centru Prahy rok poté, co vstoupila v platnost vyhláška zakazující na vybraných místech metropole pití alkoholu.

S lahví od červeného vína plnou limonády se posadil reportér Deníku k odpadkovému koši na Staroměstském náměstí. Pěší hlídku městských policistů za celou půlhodinu nezaznamenal, zato dvakrát projeli kolem strážníci ve Volkswagenu transportér. Poprvé sedícího konzumenta alkoholu vůbec nezaznamenali. Podruhé se muž v uniformě na místě spolujezdce zachoval stejně, jako před chvílí drožkářská kobyla. Ta také reportéra u cesty sice zaznamenala, zvědavě si jej prohlédla, ale nezastavila.

Václavské náměstí: Někde to nejde

Větší přísnost vládla na Můstku. Před autem městské policie si převlečený novinář stačil loknout z lahve jen třikrát a už k němu přiběhla dívka v civilu. Patrně proto, že měl klobouk, ho považovala za cizince, takže ho anglicky upozornila, že zde platí „suchý zákon“. Byla to brigádnice v informačním centru městské policie Michaela Kubásková. Ne všichni strážníci vládnou cizími jazyky, a tak první varování cizincům obstarává právě ona.

„Myslím, že za dobu platnosti vyhlášky se situace na Václaváku dost zlepšila,“ řekl na Můstku strážník Martin Pecivál. „Za rok jsem dal asi jen deset pokut, většinou sociálně nepřizpůsobivým osobám, které neuposlechly ani na třetí upozornění a popíjely dál. Cizinci, naši turisté i Pražané obvykle reagují s úsměvem a láhev schovají,“ dodal.

Strážníci prý nepokutují za každou cenu, třeba když si turista v centru otevře plechovku piva. Volí raději upozornění. Pokud je dotyčný slušně oblečen a není agresivní, řeší přestupek domluvou. Norma byla ostatně koncipována zejména proto, aby se podařilo ze zvlášť frekventovaných částí města dostat pryč alkoholu holdující bezdomovce.

Roční zhodnocení protialkoholové vyhlášky

Strážníci řešili 4293 přestupků.
Za 2549 přestupků byly uděleny pokuty v blokovém řízení v celkové výši 1 338 700 Kč.
Správnímu orgánu bylo předáno k dořešení 303 přestupků. 1 441 přestupků bylo řešeno domluvou.
V souvislosti s řešeným porušením vyhlášky bylo na policii ČR předvedeno ke zjištění totožnosti 34 osob.
49 osob bylo převezeno do protialkoholní záchytné stanice.

Anděl: Strážník "nemohl opustit stanoviště"

Takže, hurá na Anděla. Problémy s konzumací alkoholu na veřejnosti se tu zvýšily poté, když se sem kvůli rekonstrukci hlavního nádraží začali stahovat bezdomovci. Před obchodním centrem Anděl stojí opět volkswagen městské policie a před ním korzuje ramenatý strážník. Reportér Deníku si vydatně nahýbá z láhve a popochází tak, aby ho pět metrů vzdálený strážník nepřehlédl. Ten „pijana“ uviděl, vyměnil si s ním pohled, ale otáčí se na druhou stranu.

To už „popíjejícímu“ reportérovi klepe na rameno muž v černém. Člen ostrahy obchodního centra František Krajčovič „provinilce“ rázně upozorňuje, že na pozemku centra je konzumace alkoholu zakázána. Ač má minimální pravomoci, evidentně je ve službě aktivnější než strážník číslo 2282. „Nejsem oprávněn podávat jakékoliv informace,“ odpovídal strážník stereotypně na otázku, proč nekonal svou povinnost. Pak řekl, že nemohl opustit stanoviště, když odešla kolegyně. Stanovištěm asi myslel služební vozidlo, kolem kterého kroužil.

Reportérovi někde „popíjení“ prošlo. Vy se ale nespoléhejte na to, že při spanilé jízdě Prahou s alkoholem v ruce narazíte na stejně benevolentního strážníka. Jiný vám může na místě uložit pokutu do tisíce korun a ve správním řízení až 30 tisíc.

VÍT ŘEZÁČ

Náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema řekl Deníku:

Kvůli alkoholu dostalo pokutu 2500 lidí

Vyhláška platí přesně rok a městské části si ji nemohou vynachválit a navrhují další místa, kam by lidé s otevřenou láhví alkoholu neměli chodit. Na podrobnosti jsme se zeptali náměstka ředitele pražské městské policie Ludvíka Klemy.

Splnila vyhláška vaše očekávání?

Veřejnost si od zavedení obdobných vyhlášek slibuje, že dnem platnosti nenarazí na ulici na nikoho, kdo by ji porušoval. Vše ale ohlídat nejde. Právní úprava směřovala na na nepřizpůsobivé občany, kteří se povalují na stanicích metra, popíjejí z krabic či lahví a obtěžují Pražany. Těch je ale v Praze zhruba čtyři tisíce a všichni ukočírovat nejdou. Naše očekávání ale vyhláška určitě splnila.

Mají bezdomovci fígly, jak strážníky oblafnout?

To spíš ze začátku. Nalévali si například víno do láhve od koly nebo ledového čaje. Jelikož používáme přístroj, který podle výparů pozná, o jaký typ nápoje se jedná, poznali, že nemají šanci a už se s tím tolik nesetkáváme. Když vidí strážníka, tak se samozřejmě snaží láhev schovat, ale to je normální.

Kde je situace nejhorší?

V Praze 1, 5 a u obchodních center. Někteří si navíc z vyhlášky nic nedělají a strážníci je napomínají i několikrát týdně. Běžní turisté nebo Pražané se však nemusejí obávat, že by se jim jedno pivo nemuselo vyplatit. Přestupky z neznalosti se většinou řeší domluvou.

A jak to vnímají turisté?

Ti to chápou. V řadě evropských zemí to funguje stejně. Někde je tedy povoleno pít alkohol z lahve obalené do novin, ale u nás ne.

LUCIE BOHÁČOVÁ

10.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Houbařská sezóna začala hlavně díky vydatným dešťům
20

Boj o houby: Pražané se chlubí svými úlovky a nabízí je za odvoz

Kandidát na ministra financí Ivan Pilný poskytl 18. května v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
17

Vláda schválila návrh rozpočtu. Stát bude hospodařit se schodkem 50 miliard

AKTUALIZOVÁNO

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, KONEČNÉ VÝSLEDKY/ Německá kancléřka uspěla i přes výrazný odliv hlasů počtvrté v řadě. Druhá ze stran nynější velké koalice – sociální demokracie – má nejhorší výsledek od války.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Chcete si označit lístek a žádný nemáte? Nerozumíte si s prodejním automatem? Ocitli jste se kdesi uprostřed ničeho na zastávce, kde se jízdenka prostě koupit nedá? Tak to už od příštího roku nebude žádný problém.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení