VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tenhle stát má už vše dobré za sebou, říkají mladí Pražané

Praha – Bojí se, že až dostudují, budou bez práce. Bojí se podnikat v džungli špatných zákonů. Nevěří politikům, kteří jim celé roky lhali. K volbám půjdou, ale koho zvolí, to ještě nevědí. Někteří volit nechtějí vůbec – prý nemají koho. A novým stranám nevěří.

7.9.2013 5
SDÍLEJ:

Úřad práce, nezaměstnaní. Ilustrační snímekFoto: Miroslav Kucei

Z Prahy se vystěhovat nechtějí, bojí se maloměstské životní šedi. Pokusit se o štěstí v zahraničí? Někdo je pro, jiný zase ne.

Takové jsou podle sociologického průzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy názory oslovených mladých Pražanů ve věku od 18 do 36 let. Všichni bez rozdílu mají obavu, že budou muset pracovat i v důchodovém věku.

„Když sleduji, jak se posouvá hranice odchodu do penze, nelze o něm vůbec uvažovat. Prostě budu muset umřít na pracovišti, abych  se  své smrti vůbec dožil," říká v jisté nadsázce sedmatřicetiletý stavař Marek Jordán. Jeho generace je podle něho jistým způsobem ztracená. Už jen vstup do života vyžaduje obrovské finanční prostředky. Potažmo hypotéky bez záruky, že řadu let budu mít odpovídající příjem na splátky. „Znám případy, které skončily i tragédií. Jasně že je to riziko těch, kteří tuto cestu zvolí. Ale mají snad na výběr?" argumentoval Jordán.

Přesto by nešel za lepším životem do zahraničí, jak mnohdy avizují jeho vrstevníci. „Jsem Čech, jsem v Praze doma a tak už to zůstane. Je ale smutné, že národní hrdost předvádíme jen na náměstích, obaleni vlajkami, když naši sportovci sahají po zlatě. Když ne, nikdo se k češství vlastně nehlásí," doplnil mladý stavař s tím, že spokojeností zrovna neoplývá, ani ale neklesá v kolenou a Prahu by neměnil.

Známe jen plané řeči politiků

Se svým životem je naopak vcelku spokojená čtyřiatřicetiletá Eva Burianová, úřednice ve státní správě. „Žiji adekvátně k době a nemám s tím zásadní problém. Tak trochu nechápu, proč utíkat za lepším do zahraničí. Ne vždy se v cizině takříkajíc člověk najde. Navíc jsem tvrdý český patriot," sdělila úřednice. Jak dále řekla, setkala se s názory budovat budoucnost v cizině spíše u řádově mladší generace.

„Je mi čtyřiadvacet, mám vysokoškolský diplom a rodičům jsem stále na obtíž. Zaměstnavatelé vyžadují praxi, ale kde ji mám získat, když mě odevšad vypoklonkují?

Jednám teď o velmi slibné možnosti pracovat v Německu u jisté banky, tak snad to vyjde. Tenhle stát má už všechno dobré za sebou. Říkají to skoro všichni moji bývalí spolužáci a spousta jiných mladých lidí. Známe jen plané řeči politiků," svěřila se čerstvá inženýrka ekonomie Věra Ausbergová. Podnikat prý nechce, ani by to neuměla a navíc k tomu v Česku nejsou ani dobré podmínky. A v cizině by prý i klidně zůstala.

Jsem rád, že už nejsem mladík

„Pečlivě sledujeme uplatňování mladých lidí na trhu práce, kde se negativně projevuje zvyšující se nezaměstnanost právě v kategorii do 25 let. Naopak firmy si stěžují na nedostatek technicky vzdělaných odborníků. Proto jsme připravili několik projektů v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a zároveň usilujeme o maximální využití evropských prostředků pro posílení konkurenceschopnosti mladých lidí," uvedl Michal Urban, ředitel odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Kdyby mi bylo dvacet, na zkušenou za hranice bych klidně odešla. Tak dva tři roky by stačily. Osvojila bych si cizí jazyk a se zkušenostmi bych se potom snažila uplatnit na domácí půdě," zauvažovala sedmatřicetiletá úřednice Šárka Hrášková. Svůj dosavadní život hodnotí víceméně kladně. Jak tvrdí, zvykla si a snahy státu mladým pomoct je pouhá rétorika.

Názorový generační střet, že „za nás bylo hůř a tak co vlastně, vy mladí, chcete," není nijak ojedinělý jev. Jak by tedy senioři se svým životem  v současných podmínkách naložili, kdyby jim bylo dvacet? Tato otázka vzbuzovala jak shovívavý úsměv, tak škodolibost.  „Jsem rád, že už nejsem žádný mladík, protože bych se mohl jít rovnou oběsit. Je to děs, co se v tom našem státě děje. Být mladý, znamená mít doživotní problém. Vidím to ve své rodině," vyhrkl osmašedesátiletý František Kolář z Vinohrad.

Okamžitě bych odešel do zahraničí

Nijak optimisticky se k mladé generaci nestaví ani jiný senior. „Kdybych mohl vrátit roky zpátky, okamžitě bych odsud odešel do zahraničí. Aspoň tam platí nějaká pravidla a nevymýšlí se asociální zákony na zbídačení těch, kteří se už bránit nemohou. A to jsme my, co jsme celý život tvrdě pracovali a odváděli poctivě daně," řekl Karel Hruška.

Podle dostupných informací mladí Češi vidí problém v tom, zda vůbec po škole najdou nějakou práci. Z toho 80 procent z nich vnímá přechod ze školy do práce jako obtížný, ve světě si to přitom myslí o 17 procent mladých lidí méně.

Podnikání je podle tří čtvrtin mladých lidí dobrou příležitostí, jen polovina z nich by se o to ale sama pokusila.

Autor: Petr Štrompf

7.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení