VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tendr si Praha dohodla předem

PRAHA - Zvláštním způsobem připravil pražský magistrát výběrové řízení na vybudování parkovacích zón v hlavním městě. Ještě než vůbec tendr o nejlepší nabídku vyhlásil, poslal jednoho ze svých úředníků do Španělska, aby s tamní firmou Parkeon předjednal technické podmínky parkovacích automatů, které budou v zónách stát.

3.10.2007
SDÍLEJ:

PARKOVACÍ AUTOMAT. Tento se nachází v Dlouhé ulici. Brzy jich přibude více než sto.Foto: Deník/Vít Šimánek

A zařízení vyráběná španělskou společností následně v soutěži uspěla. Dnes se již montují v centru metropole.

„Postup magistrátu je neetický,“ kritizuje postup pražských úředníků Tomáš Kramár z protikorupčního občanského sdružení Oživení. Předjednat podmínky ještě před vyhlášením veřejné soutěže totiž prakticky znamená nulové šance pro konkurenci, která měla o tendr zájem.

Magistrát se ale brání. „Máme čisté svědomí,“ řekl Deníku náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Ten má parkovací zóny na starosti.

Případ už začal prošetřovat antimonopolní úřad.

Zóny placeného stání provází další pochybnost. Podle dokumentů, které získal Pražský deník, magistrát předjednal část podmínek výběrového řízení s jedním z výrobců parkovacích automatů. „Postup magistrátu je neetický a může svědčit i o zlém záměru,“ tvrdí Tomáš Kramár, ředitel sdružení Oživení. Sdružení proto podalo stížnost k antimonopolnímu úřadu.

„Máme čisté svědomí. Kdybychom byli přesvědčeni, že výběrové řízení není čisté, smlouvy bychom nepodepsali,“ uvedl minulý týden Pražskému deníku náměstek primátora Rudolf Blažek poté, co podepsal smlouvy pro provozovatele zón v Praze 1 a 2.

Jenže pět týdnů před vypsáním výběrového řízení na provozovatele zón jel jeden z úředníků magistrátu dohodnout technické podmínky výběrového řízení do Madridu. A to na podnět výrobce parkovacích automatů Parkeon, s nimiž dodavatelé uspěli ve výběrovém řízení.

Technické podmínky dodávky automatů, které si odsud přivezl, se později v téměř identické podobě objevily ve výběrovém řízení, které vyhrály dvě společnosti – Aciv a Parking Praha. Obě nyní budou v Praze montovat Parkeony.

Podle občanského sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním střetů zájmů, tím město porušilo zásady rovného zacházení a nediskriminace, protože před zahájením soutěže přijalo pozvání jednoho z výrobců parkovacích automatů a nechalo se jím ovlivnit při stanovení podmínek soutěže.

„Postup představitelů pražského magistrátu vypadá na první pohled amatérsky a naivně, každopádně je ale neetický a neprofesionální a může svědčit i o zlém záměru,“ uvedl k záležitosti ředitel Oživení Tomáš Kramár.

Po upozornění na situaci Pražským deníkem odeslalo sdružení podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu. „Je velmi pravděpodobné, že kdyby Praha převzala soutěžní podmínky z jiného města, kde zakázku nezískaly automaty Parkeon, vypadal by seznam uchazečů i výsledné pořadí jejich nabídek odlišně. Proto je potřeba nechat nestranně prověřit, zda nastavením technických podmínek nedošlo k diskriminaci jiných výrobců,“ dodal Kramár.

Původně měl jet náměstek

Na služební cestě v Madridu byl Libor Šíma, vedoucí oddělení rozvoje a organizace dopravy pražského magistrátu, od soboty 3. března do středy 7. března. Cesta proběhla na základě pozvání zástupce firmy Parkeon. „V létě loňského roku byl kontaktován náměstek primátora Blažek panem Stevenem de Croockem, vedoucím zastoupení pro střední Evropu největšího evropského výrobce parkovacích automatů – firmy Parkeon.

Pan de Croock nabídl panu náměstkovi, potažmo jiným představitelům hlavního města Prahy, možnost seznámení se s projektem platby čipovými kartami v parkovacích automatech,“ stojí v úvodním odstavci cestovní zprávy, kterou má Pražský deník k dispozici.

Rudolf Blažek, který byl členem hodnotících komisí výběrových řízení, nakonec neodcestoval kvůli časovému zaneprázdnění, a proto byl vyslán Libor Šíma, který se také spolupodílí na vzniku zón.

Parkeon přitom není zdaleka jediným výrobcem parkovacích automatů působícím v České republice. „Například anglický výrobce Metric Parking patří k největším výrobcům v Evropě,“ upozorňuje brněnský obchodník s parkovacími systémy Milan Straka.

V nejbližší době se má v Praze namontovat přes sto automatů Parkeon. „Devět bude na Malé Straně a Hradčanech, 103 v Praze 2,“ uvedl Jan Pavlíček ze společnosti Parking Praha.

 

Není to střet zájmů

Podmínky vyhovovaly více výrobcům, říká Libor Šíma z magistrátu.

Kdo vás do Madridu pozval?

Pozvání šlo ze dvou stran. Původní bylo jen z Parkeonu. Posléze jsem dostal dopis od ředitele madridského odboru dopravy.

Proč jste do Španělska jel?

Parkeon vyhrál v roce 2002 výběrové řízení na zónu placeného stání v Madridu. Protože je Madrid velmi podobný Praze, bylo nabídnuto panu náměstkovi primátora Blažkovi, aby se jel podívat na to, jak tam zóny fungují.

Byl jste kvůli zónám i v jiné zemi?

Ne, protože žádné jiné město tak masivně jako Madrid zóny nezavádělo.

Považujete za správné, že byla část podmínek výběrového řízení takto předjednána?

To byl účel. Nešlo o podmínky pro konkrétního výrobce. Za vzor jsme si vzali podmínky, které měl ve výběrovém řízení Madrid. Text jsem obdržel na odboru dopravy madridské radnice v angličtině. Naše podmínky se navíc zcela nekryjí. Madrid například používá parkovací automaty se solární jednotkou. V tom se Praha liší, protože teploty jsou zde odlišné.

Všechno ale dopadlo tak, že v Praze se budou používat automaty Parkeonu.

Ano. Podmínky ale vyhovovaly nejen Parkeonům. Dvě ze čtyř firem – Parking Praha a AŽD–, které budou zóny spravovat, nabízely automaty jiných výrobců. Pokud si Parking Praha na montáž nakonec zvolil Parkeony, je to jeho svobodné rozhodnutí. Je to kvůli tomu, že Parking Praha odkoupil společnost Evropark, která sem před jedenácti lety instalovala právě Parkeony.

Nevidíte v tom střet zájmu?

Ne. Nebyl jsem v Madridu na půdě Parkeonu. Jsem schopen doložit, že vše hradil pražský magistrát.Dva dny jsem byl na madridské radnici. Třetí den jsem byl u jednoho z operátorů zajišťujícího provoz zón.

 

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení