VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sehnat lékaře v Praze? Problém

Praha - V hlavním městě je koncentrována špičková péče. Sehnat lékaře je ale téměř nemožné. Odborníci tomu říkají „pražský paradox“.

14.7.2008
SDÍLEJ:

Dnes nuda, a co zítra? Někteří odborníci varují, že přeplněno bude brzy i v ordinacích dětských lékařů.Foto: Milan Jaroš

Petra Králová z Prahy si to prožila na vlastní kůži. Byla stále unavená a lékaři ji posílali od čerta k ďáblu. „Po celkovém vyšetření mi konečně zjistili příčinu únavy. Prodělala jsem chronický zánět štítné žlázy, která v podstatě přestala fungovat,“ vzpomíná žena.

„Praktická lékařka mi řekla, že léky jsou dostupné a pomohou během tří týdnů. Kontaktovala jsem čtyři pražské endokrinologie, ale v každé mi sdělili, ať zavolám za měsíc, že se možná uvolní místo. V té době jsem se cítila velmi špatně, ale léky mi nikdo nepředepsal,“ svěřila se Deníku.

Nezbývalo než prověřit, zda by jí nepomohl někdo ze známých. „Naštěstí jsem se přes otcova známého dostala k endokrinoložce v Mazurské ulici. Jedu tam asi hodinu, ale aspoň je to v Praze,“ konstatovala Králová, která hledala v metropoli odbornou pomoc.

Deset let zpoždění

To, co se stalo Petře Králové, zažívá každý den stále více lidí. A důvod jejich strádání? Stát podle ministerstva zdravotnictví zaspal deset let ve vzdělávání praktických lékařů. Ti se totiž musejí po dokončení medicíny specializovat. Dnes v hlavním městě praktičtí lékaři zcela chybějí a stále více lidí nemůže lékaře sehnat, ordinace jsou přeplněné.

„Máme plno. A kde máte trvalé bydliště? Aha, jinde než v Praze 4. Tak to záleží na paní doktorce, ale ta má dovolenou,“ odpověděla Deníku sestřička z ordinace lékařky Adriany Vokřálové z Prahy 4 na dotaz, zda je možné se u nich zaregistrovat. Ministerstvo zdravotnictví problém nazývá „pražským paradoxem“.

Co si představit pod ministerským příměrem „pražský paradox“? „V Praze je koncentrovaná špičková péče, ale dostupnost základní péče je problematická. Vinu nese stát, který zaspal asi deset let ve vzdělávání praktických lékařů,“ zdůvodnil Deníku Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví, proč je praktiků v metropoli nedostatek.

V současnosti podle něj ministerstvo zdravotnictví dává desítky milionů korun na následnou specializaci praktických lékařů. Problém bude mít podle Cikrta řešení až v řádu několika let.

Ve městě klesá počet ordinací

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Praze klesá počet ordinací praktických lékařů. V roce 2006 jich na území hlavního města bylo 519, vloni se jejich počet snížil na 505. „Nemyslím, že úbytek je dramatický. Přibližně polovina z těch 14 ordinací praktických lékařů přešla do kategorie pracovního lékařství pro podniky,“ komentovala čísla pro Deník Eva Vlčková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Podle ní je problém s nedostatkem míst u praktiků spojený také s tím, že do metropole dojíždí za prací spousta lidí ze Středočeského kraje. Logicky vyhledávají ošetření v Praze, kam to mají ze zaměstnání blíže. Kolik takových pacientů z jiných krajů je v Praze evidováno u lékařů, ale statistiky neuvádějí. Podle ministerstva zdravotnictví neexistuje spádovost, tedy povinnost pacienta vyhledat lékařskou péči v místě bydliště.

„Pacienti mají svobodnou volbu lékaře bez ohledu na trvalé bydliště. Pokud si chtějí stěžovat, že je lékař nepřijal, mají se obrátit na zdravotní pojišťovny, které jsou zodpovědné za dostupnost lékařské péče,“ uvedl Cikrt s tím, že lékař pacienta může odmítnout z důvodu překročení kapacity zařízení. Ministerstvo zdravotnictví chce povinnost pojišťoven sehnat pacientům dostupnou péči vynutit zákonem a v případě prohřešků ji také sankcionovat. Pokud zákon o zdravotních pojišťovnách a jejich závazcích na podzim projde v parlamentu, účinný bude za rok až dva.

Dětí se rodí víc, dětští lékaři stárnou

Podle Evy Vlčkové z ústavu zdravotnických informací v budoucnu hrozí Pražanům také jiný problém. V metropoli se každý rok rodí víc a víc dětí, ale ordinací dětských lékařů nepřibývá. „V roce 2006 v Praze bylo 242 dětských ordinací, o rok později o tři méně. Přitom dětí se v Praze v minulém roce narodilo o 565 více než v předcházejícím,“ vyčíslila Vlčková. Problém podle ní je hlavně v tom, že nevznikají nové ordinace a stávající dětští lékaři stárnou.

„Se stárnutím dětských lékařů souhlasím, je nutné je omladit. Ale co se týče vysokých přírůstků dětí, podle prognóz se dají očekávat ještě dva až tři roky, a pak už jich tolik nebude,“ sdělil mluvčí ministerstva Cikrt. Nápor v dětských ordinacích proto neočekává.

Zubařů je více než praktiků, přesto pacienty neberou

Sehnat zubaře v metropoli je také problém. Své o tom ví Marie Machurková z Prahy, která potřebovala prohlídku, protože byla v jinémstavu.

Na zápis čekala čtyři měsíce

„Nemohla jsem nikoho sehnat asi čtyři měsíce. Přitom jsem nepotřebovala žádný akutní zásah, ale v podstatě jen administrativní věc. Tedy zapsat kontrolu do průkazu pro těhotné,“ sdělila svoji zkušenost Deníku. Nakonec jí pomohl kolega z práce, jehož manželka byla shodou náhod zubařka.

Potíže s tím, jak se dostat ke stomatologovi, se v současnosti množí. A to i navzdory tomu, že stomatologických ordinací i zubařů je v hlavním městě více než praktických a dětských lékařů. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v metropoli před dvěma lety 872 ordinací a tisíc zubařů.Vminulém roce počet zubařů a stomatologických ordinací také vzrostl.

Nepotřebují pacienty?

„V Praze bylo registrováno o deset ordinací více a zubařů přibylo třicet,“ konstatovala podle statistik Eva Vlčková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle ní je hlavně problém v tom, že stomatologové tolik pacientů nepotřebují. „Některé výkony si pacienti hradí sami. Stomatologové v Praze o klienty bojovat nemusejí,“ domnívá se Vlčková.

Její slova potvrzuje i žižkovská stomatoložka Lenka Novotná. „Moji pacienti mi samozřejmě o strastech při hledání zubaře vyprávějí. Největší problém mají starší lidé. Ti totiž nejsou pro stomatology tak lukrativní. Většinou žádají protézy, které hradí pojišťovny, a zubaři jsou si vědomi, že od nich příliš přímých plateb mít nebudou,“ uvedla zubařka.

Kdo má šanci na výjimku

Převážná většina zubařů odmítá pacienty bez rozdílu. To je případ i stomatoložky Dagmar Dobiášové. „Minimálně jednou týdně zaklepe na dveře ordinace člověk, který by ke mně chtěl chodit, ale musím ho zpravidla odmítnout,“ uvedla pro Deník při nedávném výzkumu. Větší šanci mají pacienti, jejichž rodinné příslušníky ošetřuje a žádají, aby udělala výjimku.

Podle České stomatologické komory je ale dentistů v republice málo. „Starší kolegové hromadně odcházejí do důchodu a fakulty ročně úspěšně dokončí asi stovka zubařů, která nemůže potřebám pacientů stačit,“ domnívá se prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Podle něj by mohlo za patnáct let být zubařů méně až o jednu třetinu.

Autor: Jitka Eisenhammerová

14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení