VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tabule u městské dopravy by mohly posílat lidi i do taxíků. Dobrý nápad?

Praha - Firma spravující přístřešky zastávek městské dopravy chystá instalaci elektronických informačních systémů pro cestující. Tyhle její plány ale zatím nezná Ropid, který na podobu označníků zastávek a navazujících informačních systémů vypisuje designérskou soutěž.

17.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

OznačníkFoto: Ropid

Bezplatné připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi signálu aktuálně nabízí ve svém okolí již přes sto přístřešků u zastávek tramvají i autobusů městské hromadné dopravy – a ještě do konce roku se má jejich počet zvýšit na tři stovky. Projektem nazvaným WiPrague však záměry na elektronické vylepšování zastávek nekončí. Uvedl to Tomáš Tenzer, technický ředitel společnosti JCDecaux, která se o přístřešky i další mobiliář stará.

Nové digitální panely

Tenzer plánuje další významné inovace, které by veřejnosti měly cestování po metropoli nejen zpříjemnit, ale i usnadnit. Není to sice záměr pro příští měsíce, ale až pro následující roky, již nyní však dostává konkrétní obrysy. JCDecaux počítá s instalací interaktivních digitálních panelů, na kterých by si pasažéři mohli snadno zvolit trasu své cesty – a následně vybrat i nejvhodnější spoj. „Technologie pracuje i s alternativními variantami a nabízí i cestu taxíkem, kdy ihned spočítá cenu jeho jízdy,“ přiblížil Tenzer. S tím, že k dalším alternativám patří i služby bikesharingu – zprostředkování služby nabízející půjčování jízdních kol a elektrokol.

Připravuje se soutěž

Plány na vylepšení zastávek se aktuálně zaobírá také Ropid – Regionální organizátor Pražské integrované dopravy. Z pověření pražských radních chystá veřejnou soutěž, jejímž cílem je nalezení nového vzhledu pro označníky zastávek městské hromadné dopravy a elektronické odjezdové panely. Jejím cílem je sjednotit postup pro celou metropoli (a rovněž pro zastávky Pražské integrované dopravy za hranicemi hlavního města), aby nebyla montována celá řada různých typů sloupků a dalšího značení sloužícího cestujícím. A mimochodem – všimli jste si, že třeba cedule u zastávek autobusů zobrazují typ vozidel, jaká jezdila tak před 35 lety?

„Nová podoba těchto prvků by měla přinést nejen důstojnou a jednotnou tvář veřejné dopravy, ale také zlepšit informovanost cestujících čekajících na příjezd tramvaje či autobusu,“ připomněl náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD). S tím, že nové zastávky by měly být nejen hezčí, ale i „chytřejší“. Současně si Dolínek přeje, aby se díky spolupráci s ostatními městskými organizacemi podařilo dosáhnout toho, že zastávky budou tvořit jednotný celek s dalšími prvky městského mobiliáře.

K vyhlášení by mělo dojít během léta 

Plánované záměry firmy JCDecaux ovšem nyní Ropid nezná. Deníku to řekl mluvčí organizace Filip Drápal. „Budeme ale rádi, když se přihlásí,“ připomněl. Soutěž by podle jeho slov měla být vyhlášena již v blízké budoucnosti. Poté, co ji v březnu radní odsouhlasili, specialisté Ropidu vypracovali znění zadávacích podmínek – a nyní se čeká na definitivní schválení.

„K vyhlášení by mělo dojít během léta,“ řekl Drápal Deníku. S tím, že vše by mělo být hodně podobné designérské soutěži na podobu odpadkových košů, laviček a stojanů na kola pro veřejná prostranství, jejíž první výsledky před pár dny představil Institut plánování a rozvoje. Do října budou lidé moci u Karlova náměstí okouknout a vyzkoušet sady prototypů dodaných finalisty, načež bude vybrán konečný vítěz – a s postupným rozmisťováním nových prvků by se mohlo začít v létě příštího roku.

První výsledky do roka

V případě označníků zastávek a odjezdových tabulí jsou časové horizonty vzdálenější. Veřejné testování prototypů vybraných porotou by mohlo začít za rok – v létě 2018 – a s vyhlášením konečného vítěze se počítá do konce roku 2019. Pak by se mohlo začít s montáží nově vybraných prvků. U nich se má reprezentativní vhled v nadčasovém designu (vhodném pro umístění jak v památkových oblastech, tak v nové zástavbě i v otevřené krajině) pojit s odolností a snadnou údržbou – a také má nabídnout možnosti uplatnění digitálních technologií takzvaných chytrých zastávek. Současně by mělo dojít také na zkvalitňování prostoru v podobě zlepšení průchodnosti či odstranění bariér.

Autor: Milan Holakovský

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz gratuluje k vítězství Angele Merkelové
AKTUALIZOVÁNO
14

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Chcete si označit lístek a žádný nemáte? Nerozumíte si s prodejním automatem? Ocitli jste se kdesi uprostřed ničeho na zastávce, kde se jízdenka prostě koupit nedá? Tak to už od příštího roku nebude žádný problém.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Převzal finančně rozvrácenou stranu s mizernou pověstí, na níž se podepsali jak regionální kmotři, tak expremiérova milenka Jana Nagyová. ODS před posledními volbami nebyla v dobré kondici, a pokud je nyní opět nejsilnějším hráčem v pravicové části kolbiště, má na tom velkou zásluhu emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala, který v roli předsedy vrátil občanským demokratům serióznost a hlavně ideovou náplň.

AKTUALIZOVÁNO

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

V pátek odpoledne vypršelo ultimátum, které dali pražští taxikáři primátorce Adrianě Krnáčové. Požadují regulaci služby Uber a narovnání podmínek klasické taxislužby a Uberu. Primátorka ultimátu nevyhověla. Proto se plánují další protesty. Podle informací ČTK chystají taxikáři příští týden protestní jízdu Prahou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení