Jeho slova směřovala ke skupince studentů, kteří na poslední chvíli opravovali robota, ačkoli měli tou dobou už dávno být připraveni.

Posluchárna elektrotechnické fakulty v pátek odpoledne opět ožila zurčením motůrků malých robotů. Po pondělní středoškolské robosoutěži se zde konalo finálové klání mezi nejúspěšnějšími týmy studentů katedry. Kromě nich robotické síly změřily i nejlepší tři soutěžní skupinky z pondělní soutěže.

Robotického klání se zúčastnilo celkem dvacet čtyři týmů. Jejich motivace k soutěžení byla různá. „Robotika mě baví, hlavně to programování,“ uvádí soutěžící Peter Chudý. „To já do toho šel kvůli pivu,“ dodává jeho soupeř. Jedna z cen, kterou mohli soutěžící vyhrát, byl i sud s pivem.

Podmínky soutěže byly opět pro všechny zúčastněné stejné. Každý tým měl k dispozici speciální stavebnici Lego, ale způsob, jakým si soutěžního robota studenti sestrojili a naprogramovali, měla každá tříčlenná skupinka vlastní. Soutěžní úlohou bylo sestavení a naprogramování robota tak, aby byl bez jakékoliv pomoci schopný převézt po nerovné dráze míček, který byl umístěný na plošince. Míček přitom musel zůstat po celou dobu jízdy po dráze na plošince.

Soutěž je součástí předmětu Roboti

Soutěžní roboti se utkali hned v několika kolech. První bylo na čas, ale více jak polovině studentů katedry se v něm moc nevedlo, jelikož jejich výtvory často po cestě vytratily míček nebo zcela sjely z dráhy. „Náš robot se rozjel, až když soupeřův byl v cíli,“ uvádí člen jednoho ze soutěžních týmů.

Šestnáct nejlepších skupinek se utkalo v duelech a metodou vyřazování se pak rozhodlo o prvních třech místech. První místo si vybojoval robot týmu Sudo chmod 700. „To je náš vrtulník,“ zvolal radostně jeden z členů zlatého týmu, když jejich robot dojel ve finálovém kole jako první do cíle. Míček po dráze převezl díky principu odstředivé síly.

Letošní robosoutěž, která je součástí předmětu Roboti, jež se na elektrotechnické fakultě vyučuje, se konala již potřetí. „Předmět je motivační, aby se studenti těžké a nezábavné předměty učili s vědomím toho, že jim budou v oblasti kybernetiky a robotiky hodit,“ vysvětluje Šebek.

Vítězové robosoutěže: Chtěli jsme vyhrát sud s pivem

Soutěžní tým Sudo chmod 700 vyhrál v Robosoutěži 2011.

Mysleli jste si, že vyhrajete?
Jsme dost překvapení. V prvním kole jsme ani nedojeli, poněvadž nám vyjel z dráhy. Další kola byla opravdu o štěstí.

Jaká byla vaše taktika?
Strategie byla vyhrát sud s pivem. Za první místo je však půlhodinový let vrtulníkem, ale to je taky dobrý.

Na jakém principu funguje váš robot?
Náš robot má jakýsi rotor, na jehož konci jsou upevněné plošinky, kam se dají míčky. Když se začne tato konstrukce točit, odstředivou sílou se tam míčky udrží.

Co znamená název vašeho týmu?
To je unixový příkaz, který určitým způsobem upravuje přístupová práva k souborům.

Předmět Roboti, v jehož rámci se tato soutěž koná, vás má motivovat do studia obtížnějších předmětů. Daří se to?
Určitě ano. Využívá se zde hodně aplikované fyziky, která se hodí při konstruování robota, a aplikované matematiky, která se využívá při programování.

Co se po soutěži stane s vaším robotem?
Rozhodně si ho vyfotíme, pak ho rozložíme a dáme zpátky do krabice s Legem.

Čtěte také: Roboti z lega obsadili ČVUT