VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se ptali Albrightové: Nechtěla byste být prezidentkou?

Praha – „Když jsem nastoupila jako americká ministryně zahraničí do své funkce, bylo mi 59 let. Tehdy jsem si myslela, že vím vše o své minulosti a o svých předcích. O ničem jsem nepochybovala, věděla jsem, kdo jsem. A pravda je, že jsem vlastně nevěděla…" Těmito slovy zahájila Madeleine Albrightová besedu se studenty Karlovy univerzity. Zároveň jimi také představila svoji novou knihu Pražská zima.

26.10.2012 2
SDÍLEJ:

Pražská rodačka Madeleine Albrightová dává své rozpoložení s oblibou najevo prostřednictvím broží. V Česku její kostýmek zdobilo miniaturní panorama Hradčan.Foto: ČTK

Malá holčička, která má v očích otázky a která neví, co ji v životě čeká. Tak vypadá obal autobiografie, v níž slavná „americká Češka" vzpomíná na své dětství strávené v Praze.

Se studenty v zaplněné aule pražské filozofické fakulty Madeleine Albrightová v úterý debatovala o svém česko-slovensko-americkém životě, o světové historii, a především o minulé i současné politice.

„Já jsem profesorka, tak dokážu na každé téma hovořit tak padesát minut," uvedla se smíchem.

„Je smutné, že nejhorší období pro Československo bylo nastolené lidmi, kteří vůbec nevěděli, kde tento stát leží. Pro mě, jakožto Američanku, je smutné také to, že Američani s tím nic neudělali," naznačila studentům historický fakt, za který se dodnes stydí a ze kterého by se podle Albrightových slov měl poučit celý svět.

Vedle mnichovské dohody byla další takovou okolností, která podle bývalé ministryně zahraničí USA nešťastně ovlivnila uplynulé století v československém státě, důvěra Edvarda Beneše k Rusku a přijetí demise vlády v únoru 1948.

„Člověk může být k Benešovi moc kritický já také nesouhlasím s tím, co udělal ale na druhou stranu chápu, jak takové rozhodnutí muselo být složité. Proto ho za tyto kroky neodsuzuji," řekla Albrightová.

Podle jejích slov, která během debaty několikrát zdůraznila, je nejdůležitější, aby se dnešní společnost z historických chyb poučila a aby lidé nezapomněli na to, jak jednoduše se mohou dostat pod totalitární síly.

„Demokracie je složitá, a proto musíme dávat pozor, jak a co volíme. Mnoho lidí se zasloužilo o to, aby Česká republika byla demokratickou zemí a dnes bychom na to neměli zapomínat," podotkla mimo jiné v souvislosti s nedávnými volbami Albrightová.

Vedle toho se vyjádřila i k nadcházející volbě prezidentské, hlavou státu by podle ní měl být morální člověk, jakým byl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Václav Havel.

„Protože Václav Havel udělal to nejdůležitější poučil se z historie našeho státu a začal svému lidu říkat pravdu."

„A nechtěla byste vy sama kandidovat na českou prezidentku?" zeptal se Albrightové jeden z přítomných studentů. Ve smělém nápadu ho potleskem podpořili také ostatní zúčastnění. Albrightová neskrývala dojetí, ale podotkla, že by se to příliš nehodilo, protože je spíše Američanka, ačkoli má české kořeny. „Raději budu volbu pozorovat zpovzdálí. Věřím, že u vás vyhraje morální a čestný člověk."

Michaela Rozšafná

Autor: Redakce

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení