VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelecký ostrov: Stromů padne jenom polovina

Praha 1 /AKTUALIZOVÁNO/-Rekonstrukci Střeleckého ostrova přibrzdil spor s ekology o zeleň, dokončena má být na jaře.

27.8.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Vizualizace výtahu z mostu Legií.Foto: MČ Praha 1

Nové chodníky, toalety, okružní promenádu, visutou kovovou lávku, výtah, oživení zeleně. To vše slibovala rekonstrukce Střeleckého ostrova. Začít měla v červenci. Jenže se tak nestalo.

Právě revitalizace zeleně, především stromů, z nichž některé ohrožují své okolí, narazila na odpor několika občanských sdružení, kterým se zdál zásah do zeleně příliš radikální a zbytečný. Jednání obou stran tedy vedlo ke zdržení prací.

Spolupráce místo boje

„Ekologické iniciativy nás zbrzdily, ale jsme již v závěru jednání,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). Spolu s radnicí se bude na rekonstrukci místa podílet ateliér zahradního a krajinného architekta Tomáše Jiránka.

„Snažil jsem se dostat iniciativy na bázi spolupráce, zřídil jsem tedy poradní sbor starosty, kde zasedají zástupci Arniky, Ateliéru pro životní prostředí a další. Zadal jsem jim plán regenerace zeleně s tím, že jsem si chtěl vyzkoušet, zda jen kritizují, nebo dokáží být i aktivní a chtějí spolupracovat,“ dodává starosta.

„Stromy na Střeleckém ostrově jsou hlavním bodem, ve kterém se zde snažíme angažovat, byť máme výhrady i k dalším věcem. Myslíme si například, že projekt rekonstrukce ostrova zbytečně přetvoří přírodní území v centru města na vybetonovanou plochu,“ myslí si mluvčí hnutí Arnika Zora Kasiková.

Zachránili polovinu stromů

Zestředečního jednání přímo na místě vyplynulo, že není třeba kácet 80 stromů, o čemž se původně uvažovalo, ale pouze 40. „Jsou za hranicí životnosti a ohrožují okolí. Nedávno například z jednoho v jižní špičce ostrova spadla obrovská větev a bylo jen dílem náhody, že se při tom nikomu nic nestalo,“ pokračuje Hejma.

„Kácení dalších čtyř desítek stromů není odůvodněné a mělo k němu dojít pouze z architektonických důvodů, nikoliv kvůli špatnému zdravotnímu stavu dřevin. Zbytečnost masivního kácení zhruba třetiny stromů na ostrově potvrdil i odborný posudek, který jsme nechali zpracovat,“ uvedla Kasiková.

Dva největší duby v severní části parku by na návrh komise měly být prohlášeny za památné stromy. Důležitou otázkou je také výsadba nových stromů.

Práce skončí na jaře

„Zbytek projektu zatím zůstává v téměř nezměněné podobě a my pevně věříme, že stavební práce začnou co nejdříve a rekonstrukce ostrova bude dokončena příští rok na jaře,“ dodal Hejma.

Občanská sdružení nicméně řadu prvků navržené rekonstrukce ostrova vítají. „Jde zejména o plán odstranit všechny asfaltové povrchy a nahradit je především mlatovými cestami, které jsou z hlediska přírody mnohem šetrnější. Kompromisním řešením je i úprava břehu. Zvažovalo se kamenné obložení zpevněné betonem, pracovní komise doporučila betonové výplně vynechat,“ zakončila Kasiková.

Autor: Jan Piroch

27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení