„V kancelářích by jich mělo zůstat maximálně tři sta, zbytek by měl vyrazit do ulic. Ideální by bylo, aby obyvatelé metropole znali strážníka, který má na starosti okrsek či přímo ulici, kde lidé bydlí, a případně na ně měli i číslo mobilního telefonu“ popsal primátor Svoboda svoji představu, která se podobá tomu, jak četnický sbor fungoval za první republiky.

Práce strážníků se prý dubluje s tím, co dělá celorepubliková policie. Nově by se městští policisté neměli věnovat dopravě, měřit rychlosti projíždějících aut či pokutovat špatné parkování.

Jediný cílem podle Svobody je, aby byli strážníci vidět na ulici.

Městská policie má podle primátora v současnosti kolem 2500 strážníků, až osmdesát procent jejich činnosti se týká dopravy. Město pozastavilo nábor nových strážníků, propouštět ale nechce. Těm, jejichž pozice bude zrušena, nabídne, aby šli jako strážníci přímo do ulic.

Novinky se budou týkat i specializovaných sborů, které by měly být značně zredukované. Oddíly potápěčů a lezců se podle Svobody dublují s prací hasičů.

Jízdní hlídky na koních nepatří do malých uliček města

Zrušit jízdní hlídky na koních se ale primátor nechystá. Podle něj mají opodstatnění třeba na Václavském či Staroměstském náměstí, kde jsou na dálku vidět. Naopak nepatří třeba do malých uliček města. Podle poslankyně Jany Černochové koně nejsou v některých lokalitách Prahy potřeba.

„V roli starostky Prahy 2 jsem jízdní hlídky na koních odmítla, myslím, že není nutné, aby jezdily třeba po Ječné ulici,“ zdůvodnila nynější poslankyně a členka sněmovního výboru pro bezpečnost. Další chystanou změnou bude, že někteří strážníci dostanou kola, aby byli v ulicích města pohyblivější.

Hluk z parníků aneb úsměvná ukázka spolupráce

Městská policie narozdíl od republikové technické zázemí. Jenže v některých případech i zbytečné. Dva Hummery a vznášedlo budou muset strážníci prodat, naopak techniku ve spolupráci zapůjčovat státní policii. Příklad toho, jak dosud spolupráce mezi oběma policejními sbory nefungovala, uvedla opět Černochová. „Obyvatelé Prahy 2 si stěžovali, že je trápí hluk z parníků. Tak jsem si zavolala příslušné šéfy obou sborů. Městská policie mi řekla, že má techniku, ale nemá kompetence a celorepubliková zase že má kompetence, ale nemá techniku,“ uvedla úsměvnou ukázku Černochová.

Reorganizace sboru městských policistů má mít na starosti už nový ředitel. Výběrové řízení na jeho pozici ale může město vypsat až poté, co se vyřeší kauza minulého ředitele Vladimíra Kotrouše, který od konce loňského roku sedí ve vazbě a je obviněn z přijetí úplatku.

Čtěte také: Primátor Svoboda: Hummery strážníků je potřeba prodat