VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašidelný Deník: O velké lásce pod hladinou Vltavy

Praha - Víte, jaký pohled na Prahu je nejkrásnější? Každý pražský vodník by vám řekl, že z hladiny Vltavy. A jeden takový vodník, kterého jsem nedávno potkala u vltavských břehů, se se mnou podělil o pověst. Pověst plnou zloby, lásky, ale i ponaučení…

14.8.2014
SDÍLEJ:

Kupec Kalmán se o dceru bál, ta však našla své štěstí s vodníkem ve zlatém paláci na dně Vltavy.Foto: Muzeum pražských pověstí a strašidel

Významný vodník, který byl dědicem celého povltavského a polabského vodního panství, se znelíbil vrchnímu vodníkovi všech vod světa, a byl odsouzen k tisíciletému vyhnanství. Z něj ho mohla vysvobodit jedině lidská dívka, která by za ním šla do vodní říše.

Vodník měl štěstí a zamilovala se do něj krásná židovka Hanna a on za ní každý den přijížděl na loďce k břehu židovské čtvrti. Tam je ale zahlédl židovský mladík, který si na Hannu myslel, a řekl vše jejímu otci, kupci Kalmánovi. Ten se domníval, že za dcerou přijíždí z protějšího břehu nějaký křesťan a rozzlobil se.

Druhý den Kalmán milence přistihl na břehu a dceru odtáhl domů, kde už čekal nápadník připravený k zásnubám. Dívka ale oknem viděla, jak její milý skáče uprostřed řeky do vody, a tak se všem vytrhla a skočila do ní také. Ať po ní pátrali sebevíc, nikdo ji nenašel a její otec si rval vlasy, že raději jejich lásce nepřál.

Netušil, že Hanna žila spokojeně se svým vysvobozeným milencem ve zlatém paláci na dně Vltavy. Když se jí po letech zastesklo po lidech, dovolil jí její milý vyjít ven jedině v podobě černé kočky.

Když však čekala dítě, vyšel ven sám, a vyzval její stařičkou tetu porodní bábu, aby ho následovala. Vsedli do loďky a najednou byla stará žena pod vodou ve zlatém paláci. Hanně pomohla při porodu a směla si za to vzít, co chtěla. Vodník nachystal zlato, šperky, drahé kamení, ale teta si na radu Hanny vzala jen trochu uhlí a odešla domů.

Když vystupovala z loďky, hrst uhlí se jí vysypala ze sukně na břeh řeky, ale žena si toho nevšímala. Až ráno uslyšela, jak se na nábřeží sbíhají lidé. Uhlí se totiž přes noc proměnilo ve zlato a žena s mužem i shánčliví Pražané na nábřeží si polepšili. Když však po letech prozradila Hanninu otci, že Hanna dosud žije na dně Vltavy, zbylé zlato se opět změnilo na uhel. Možná odtud pramení úsloví: „Mlčeti zlato"…

Každopádně ulička v Josefově od těch dob nesla jméno Zlatá a Hanna se dodnes vrací do ulic Josefova v podobě černé kočky s výraznýma zelenýma očima, aby se pak zase vrátila ke svému vodníkovi a dítěti, kterému bylo na přelomu tisíciletí krásných 350 let.

Autor: Veronika Cézová

14.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ilustrační foto.
10

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení