VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašidelný Deník: O velké lásce pod hladinou Vltavy

Praha - Víte, jaký pohled na Prahu je nejkrásnější? Každý pražský vodník by vám řekl, že z hladiny Vltavy. A jeden takový vodník, kterého jsem nedávno potkala u vltavských břehů, se se mnou podělil o pověst. Pověst plnou zloby, lásky, ale i ponaučení…

14.8.2014
SDÍLEJ:

Kupec Kalmán se o dceru bál, ta však našla své štěstí s vodníkem ve zlatém paláci na dně Vltavy.Foto: Muzeum pražských pověstí a strašidel

Významný vodník, který byl dědicem celého povltavského a polabského vodního panství, se znelíbil vrchnímu vodníkovi všech vod světa, a byl odsouzen k tisíciletému vyhnanství. Z něj ho mohla vysvobodit jedině lidská dívka, která by za ním šla do vodní říše.

Vodník měl štěstí a zamilovala se do něj krásná židovka Hanna a on za ní každý den přijížděl na loďce k břehu židovské čtvrti. Tam je ale zahlédl židovský mladík, který si na Hannu myslel, a řekl vše jejímu otci, kupci Kalmánovi. Ten se domníval, že za dcerou přijíždí z protějšího břehu nějaký křesťan a rozzlobil se.

Druhý den Kalmán milence přistihl na břehu a dceru odtáhl domů, kde už čekal nápadník připravený k zásnubám. Dívka ale oknem viděla, jak její milý skáče uprostřed řeky do vody, a tak se všem vytrhla a skočila do ní také. Ať po ní pátrali sebevíc, nikdo ji nenašel a její otec si rval vlasy, že raději jejich lásce nepřál.

Netušil, že Hanna žila spokojeně se svým vysvobozeným milencem ve zlatém paláci na dně Vltavy. Když se jí po letech zastesklo po lidech, dovolil jí její milý vyjít ven jedině v podobě černé kočky.

Když však čekala dítě, vyšel ven sám, a vyzval její stařičkou tetu porodní bábu, aby ho následovala. Vsedli do loďky a najednou byla stará žena pod vodou ve zlatém paláci. Hanně pomohla při porodu a směla si za to vzít, co chtěla. Vodník nachystal zlato, šperky, drahé kamení, ale teta si na radu Hanny vzala jen trochu uhlí a odešla domů.

Když vystupovala z loďky, hrst uhlí se jí vysypala ze sukně na břeh řeky, ale žena si toho nevšímala. Až ráno uslyšela, jak se na nábřeží sbíhají lidé. Uhlí se totiž přes noc proměnilo ve zlato a žena s mužem i shánčliví Pražané na nábřeží si polepšili. Když však po letech prozradila Hanninu otci, že Hanna dosud žije na dně Vltavy, zbylé zlato se opět změnilo na uhel. Možná odtud pramení úsloví: „Mlčeti zlato"…

Každopádně ulička v Josefově od těch dob nesla jméno Zlatá a Hanna se dodnes vrací do ulic Josefova v podobě černé kočky s výraznýma zelenýma očima, aby se pak zase vrátila ke svému vodníkovi a dítěti, kterému bylo na přelomu tisíciletí krásných 350 let.

Autor: Veronika Cézová

14.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení