VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stop letišti ve Vodochodech, rozhodli občané

Zlončice, Chvatěruby - Lidé v referendech odmítli výstavbu, kterou ve Vodochodech plánuje Penta. Rozvoj není veřejným zájmem.

15.2.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

To ne zaznělo rázně. Stovky občanů ze Zlončic a Chvatěrub se v obecních referendech koncem týdne vyjádřily k výstavbě veřejného mezinárodního letiště ve Vodochodech na severu Prahy, které chce vybudovat investiční skupina Penta.

Výsledky jsou jednoznačné: 99 procent obyvatel Zlončic a 96 procent z Chvatěrub si nepřeje, aby jim nad hlavami denně létaly stovky letadel.
Podle průzkumu Deníku jsou tamní obyvatelé ve svých názorech jednotní. Stavbu mezinárodního airportu v blízkosti svých domovů odmítají. „Chci tady žít, ne živořit. Provoz mezinárodního letiště zde zcela zničí životní prostředí,“ vysvětlil svůj nesouhlasný postoj vůči projektu Vladimír Novotný ze Zlončic, které jsou od letiště vzdálené pouhý kilometr.

Podle starostů obou obcí by výsledky referenda měly sloužit jako důkazy, že rozšíření letiště není zájmem veřejným, ale jediné podnikatelské skupiny. „Nikde jsem neslyšel, že by Ruzyně nezvládla, co má zvládat. Je to jen komerční zájem Penty. Druhé mezinárodní letiště v České republice nikdo nepotřebuje,“ uvedl starosta Chvatěrub František Derfl.

Ožehavé téma trápí tamní obyvatele už mnoho měsíců. Všichni jsou ale zajedno: bojovat nepřestanou. „Uděláme vše pro to, abychom rozšíření zabránili. Nikdo z těch, kteří chtějí letiště ve Vodochodech provozovat, v jeho okolí nebydlí. Jejich rodin se to nedotkne, my bychom to ale odnesli,“ shodují se.
Kromě nesnesitelného hluku, dopravních kolapsů a rizika ekologických havárií je podle chvatěrubského starosty největší hrozbou fakt, že letová dráha je plánována nad sklady kapalných plynů České rafinérské. Ty se nacházejí právě na katastru Chvatěrub.

„Jsou tam tisíce tun látek. Kdyby letadlo spadlo jen do jednoho takového zásobníku, byla by to katastrofa. Nechci šířit poplašné zprávy, ale podle různých scénářů by se tady všichni udusili,“ obává se možných rizik Derfl.

Volby ve Zlončicích i Chvatěrubech ukázaly, že zájem lidí o problém je značný. Na obecních úřadech si lidé podávali dveře.
Penta veřejnost mate, tvrdí

Ve Zlončicích se dokonce lidé z novostaveb, kteří zde neměli trvalé bydliště, tři týdny před hlasováním začali na úřadě přihlašovat. „To aby mohli volit. Bylo jich asi čtyřicet.“ uvedl starosta Jiří Louček.

Většina z hlasujících věří, že k výstavbě mezinárodního letiště nakonec nedojde. Nepřesvědčily je ani ústupky Penty, která slibuje, že úplně zruší noční lety a zajistí přímé napojetí na dálniční síť.

Podle ředitele společnosti Letiště Vodochody Martina Kačura ale přinese mezinárodní letiště řadu pozitiv. „Především přispěje k vytvoření tří tisíc pracovních míst a přinese nové možnosti cestování a nižší ceny za letenky,“ uvedl Kačur.

„Děláme vše pro to, aby náš projekt minimalizoval negativní dopady na okolí,“ dodal ředitel. Lidé tomu ale nevěří. Podle starosty Chvatěrub Derfla vedení společnosti jen mate veřejnost. „Tolik pracovních míst tam nemůže vzniknout. Martin Kačur tvrdí, že se na milion přepravených osob vygeneruje asi tisíc pracovních míst. Pokud by ale platily tyto výpočty, muselo by na letišti v Ruzyni být zaměstnáno dvanáct tisíc pracovníků, jsou jich tam však i s navazujícími službami jen asi tři tisíce. Proto jsou tři tisíce míst na tři a půl milionu cestujících matením veřejnosti,“ soudil Derfl.
Další referenda

Referenda připravují i obce Máslovice a Panenské Břežany. Všechny tyto vesnice společně s dalšími deseti obcemi pod iniciativou Stop letišti Vodochody razantně vystupují proti záměru rozšíření letiště. Zástupci sdružení se na konci ledna ohradili proti záměru Penty i v dopise, který předali v Poslanecké sněmovně do rukou předsedy Miroslava Vlčka

REDAKTOŘI DENÍKU

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení