VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební úřad udělil kvůli bourání vily na Ořechovce dvě pokuty

Praha - Stavební úřad Prahy 6 udělil dvě pokuty za demolici vily na Ořechovce. Platit má firma Matragi Design, kterou spoluvlastní známá módní návrhářka Blanka Matragi, i stavební firma, která dům zbourala. Výši pokut úřad nezveřejnil.

21.2.2014
SDÍLEJ:

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.Foto: praha6ztracitvar.cz

Médiím to ve čtvrtek řekl mluvčí radnice Adam Halmoši. Pokutu 150 tisíc korun už dříve vyměřili i pražští památkáři. Společnost se proti sankci odvolala. Tehdy uvedla, že vina za zničení domu je na straně stavební firmy, se kterou již rozvázala spolupráci.

Pokuta od stavebního úřadu směřuje proti firmě Matragi Design, která vlastní vilu i pozemek. Druhá ke stavebníkům, kteří měli od listopadu loňského roku povoleny úpravy vily, ale kvůli údajné havárii ji zbourali. 

„Nebylo dodrženo stavební povolení a místo povolených úprav (přístavby) byl objekt zbourán," konstatoval stavební úřad. „S ohledem na to, že je řízení neveřejné, není možné uveřejnit výši pokut," uvedl mluvčí.

Maximální pokuty se většinou neudělují

Společnost porušila památkový zákon, když vilu odstranila bez závazného stanoviska, tedy povolení pražských památkářů. Dům se totiž nachází v památkové zóně.

Podle zákona může majitel kulturní památky, když o ni špatně pečuje, případně ji zničí, dostat pokutu až dva miliony korun, v případě národní kulturní památky maximálně čtyři miliony korun; v praxi se ale tak vysoké sumy neudělují.

Dům na Ořechovce samostatně na seznamu kulturních památek není, tedy jeho památková ochrana je nižší.

V domě mělo být muzeum

Proti rozhodnutí pražských památkářů se firma Firma Matragi Design odvolala k ministerstvu kultury. Jak se zachová v případě sankce od stavebního úřadu, ČTK zjišťuje.

Návrhářka se hájí, že na projektu pracuje přes dva roky, v domě plánovala muzeum své práce, které chtěla později věnovat „českému národu" a kvůli svému pracovnímu pobytu v zahraničí nemohla na práce na stavbě dohlížet tak, jak by bylo třeba.

Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Matragi Design již zaslala k posouzení Národnímu památkovému ústavu nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha.

Památkáři takovou podobu odmítli, podle nich se do dané lokality nehodí. Konečné slovo ale bude mít magistrátní odbor památkové péče.

Čtěte také: V památkové zóně se vesele bourá. A rostou novostavby

Autor: ČTK

21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení