VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba paralelní dráhy letiště nemusí čekat na územní plán

Praha - Hlavní město vyčlení celkem 19 návrhů na významné změny územního plánu a bude je připravovat mimo projednávání nového územního plánu, aby se akce urychlily.

10.3.2009
SDÍLEJ:

STRATEGICKÝ ZÁJEM... Je stavba paralelní dráhy na letišti opravdu prospěšná všem Pražanům? Nebo jen budoucím majitelům?Foto: Archiv Deníku

Radní hlavního městav úterývýrazně pomohli plánované stavbě nové přistávací a vzletové dráhy v Ruzynispolu sdalšími významnými akcemi, plánovanými na území hlavního města.

Vyčlenili 19 návrhů, které tak v podstatě nemusejí čekat na nový uzemní plán. Ten zřejmě začne platit v roce 2010, město chce ale tyto návrhy uspíšit. Návrh budou muset ještě schválit zastupitelé.

Důvodem, proč změny na nový plán nepočkají, je podle radního Martina Langmajera (ODS) jejich strategičnost. Důležité jsou pro rozvoj města, zlepšení ekologie nebo pro jednotlivé městské části, které o jejich zařazení požádaly.

Strategické stavby?

Sedm navrhovaných změn se týká strategických staveb. Návrh počítá s vyhlášením veřejně prospěšné stavby pro prodloužení letové dráhy na ruzyňském letišti a pro mimoúrovňovou křižovatku Rozvadovské spojky a Řevnické ulice. Navrženo je rovněž navýšení kapacity příjezdu na letiště, změna využití nuselského pivovaru nebo modernizace železniční tratě mezi Hlavním a Smíchovských nádražím.

Dalších sedm změn spadá mezi ekologická opatření. „Jedná se například o vyhlášení veřejně prospěšné stavby revitalizace Kopaninského potoka, doplnění některých biokoridorů, zalesňovací akce a parkové plochy a podobně,“ sdělil radní Martin Langmajer.

Zatím jenom návrhy

„Podstatné je, že v této chvíli jde ve všech případech pouze o návrhy a dnešní souhlas rady znamená jen to, že pokud s tím vysloví souhlas ještě zastupitelstvo Prahy, budou tyto návrhy projednávány způsobem, který určuje zákon. Povinně se k nim tedy vysloví instituce a orgány státu, městské části, prostor dostanou občané, občanská sdružení a tak dále,“ navázal mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Vyhlášení nové letové dráhy na ruzyňském letišti za veřejně prospěšnou stavbu má ale také mnoho odpůrců.

Nesouhlasí zastupitelé za Stranu zelených. Nová dráha bude podle nich znamenat hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Bez jasného stanovení limitů růstu letiště a podmínek pro omezení nočních letů nad Prahou proto podle strany nelze s touto stavbou souhlasit, tvrdí zelení zastupitelé.

Bez posouzení v širších souvislostech

Kritizují dále také změnu, která podle nich otevírá možnost zastavění asi 268 hektarů zeleně v takzvaném Trojmezí.

„Nesouhlasíme s tím, aby se o rozšiřování letiště či zástavbě Trojmezí rozhodovalo mimo přípravu územního plánu. Obě navržené změny je třeba posoudit v širších souvislostech, se zohledněním dopadů na hlukové limity či celoměstský systém zeleně, a ne jako samostatné developerské projekty,“ uvedla zastupitelka a členka výboru územního rozvoje Zuzana Drhová (SZ).

Autor: Lukáš Marek

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení