VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba omezující dopravu z Nuselského mostu zmizí. Už za čtyři měsíce

Praha – Do 17. listopadu bude obnoven plný průjezd i průchod, v polovině prosince pak kompletně skončí všechny práce – a nejméně po deset let by nemělo být třeba na most sáhnout. To v pondělí uvedl stavbyvedoucí Karel Frankota k rekonstrukci Nuselského mostu, kde se řidiči už čtvrtým rokem potýkají s různě se posouvajícími omezeními.

17.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Praha (17. 7. 2017) – Staveniště sanovaného Nuselského mostu.Foto: Deník / Holakovský Milan

Most, který skrývá i tunel metra, má vozovku s průjezdností 70 tisíc aut za 24 hodin. Stavaři o něm s uznáním říkají, že byl před 40 lety postaven velmi kvalitně. Nyní prochází zásadní rekonstrukcí za 280 milionů korun. Dosloužily mostní závěry a hydroizolace chodníkové části, což vedlo k zatékání do konstrukce i do kolejiště metra – a to je z pohledu životnosti mostu problém. Zvlášť pokud jde o pronikání slané vody po zimní údržbě chodníků. Je tak třeba mimo jiné odbourat poškozený beton, ošetřit odhalenou výztuž, vyměnit chodníkové panely a sanovat příčná žebra pod nimi, instalovat nová svodidla i celý systém odvodnění.

Oprava za stamiliony

Naopak beze změny zůstane zábradlí včetně zábrany proti sebevrahům, kterou od její instalace zatím nikdo nepřekonal – s výjimkou muže, který za ni během stavby vlezl hned třikrát; vždy ho zachraňovali hasiči. „Zřejmě využil připraveného materiálu,“ míní stavbyvedoucí Viktor Stržínek. Jeho kolega Frankota doplnil, že kvůli tomuto jedinému člověku byla výrazně posílena bezpečnostní opatření na staveništi včetně instalování žiletkových zábran, došlo i na doplnění kamerového systému – a také na výměnu agentury zajišťující střežení.

„Práce probíhají i pod mostem,“ hlásí už dva roky výrazná cedule informující motoristy. Je reakcí na časté stesky řidičů, že na mostě je vidět malý ruch. To, co lze spatřit, je ovšem pouze část prací; skutečně se pořádně maká i pod mostem. To Deník v pondělí viděl přímo na místě. Práce nad 40metrovou hloubkou umožňují dvě třicetimetrové sanační lávky sestavené převážně z lešenářských prvků. Malá váží 30 tun, velká, která má dokonce tři patra, 65 tun. V pondělí se pracovalo jen na té větší; její sestra se aktuálně přesouvá na novou pozici. A není to maličkost: pohyb hlemýždím tempem zabere čtyři dny. Od úterka do soboty bude kvůli tomu omezen průjezd v asi 70metrovém úseku v pravém pruhu ve směru jízdy do centra.

Brát ohledy na lidi

I stavaři nicméně připouštějí, že by šlo postupovat rychleji. Vliv na plánování prací měly i požadavky magistrátu, potvrdil v pondělí náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), k jehož kompetencím patří oblast dopravy. „Rozhodli jsme, aby vždy jeden chodník zůstával průchozí pro pěší a cyklisty,“ konstatoval. Podmínkou také bylo zachovat v každém směru dva jízdní pruhy.

Rychlost stavby ovlivňují rovněž požadavky hygieniků, kteří hlučné práce – především otryskávání – povolili s ohledem na ochranu zdraví lidí bydlících v domech pod mostem pouze na dvě hodiny dopoledne a dvě odpoledne – a to jen v pracovních dnech. Pokus vše uspíšit pak skončil uložením pokuty…

Mix byl objednaný na desátou 

Někdy však je na mostě opravdu vidět i postávající zaměstnance, kteří zjevně nemají do čeho píchnout. Třeba v pondělí dopoledne. Celá parta byla připravena betonovat část konzoly a čekala, až dorazí domíchávač s betonem.

Mix byl objednaný na desátou hodinu – ještě v půl jedenácté však po něm nebylo ani stopy. „Docela často se stává, že uvízne někde v koloně,“ řekl Deníku stavbyvedoucí Frankota. Takovéhle prostoje ale termín dokončení ovlivnit nemají. Počítá se s tím, že oproti plánu se celkovou dobu prací podaří zkrátit o 137 dní.

Vývoj rekonstrukce Nuselského mostu
- 2010: rozhodnuto o provedení kompletní sanace nosné konstrukce a spodní stavby
- 2011: byly kompletně vyměněny původní mostní závěry
- 2012: došlo na opravu odvodnění v tubusu
- 2013: byla zahájena vlastní sanace; práce začaly na středové římse a osazením nových stožárů osvětlení s moderními svítidly. Začala také sanace stropní desky a říms stanice metra Vyšehrad, která na most bezprostředně navazuje
- 2014: provedena sanace mostovky v rozsahu levých a středních jízdních pruhů v obou směrech
- 2015: začaly práce na sanaci spodní stavby a nosné konstrukce, výměna chodníkových panelů i osazování nových odvodňovačů a svodů odvodnění

Autor: Milan Holakovský

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkovat správně se vyplatí. Nemusíte pak řešit tyto situace...
AUTOMIX.CZ
48

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

ITÁLIE znamená pro Martina Buška především pohodu. Obyvatelé Apeninského poloostrova si pobyt v restauraci užívají.

Italské jídlo je o lehkosti, říká šéfkuchař Bušek

AKTUALIZOVÁNO

Lidovci a STAN připravují po rozchodu rychlý restart kampaní

Po čtvrtroce příprav na společnou kandidaturu v říjnových sněmovních volbách se dnes daly týmy hnutí STAN a KDU-ČSL do intenzivní práce na podobě samostatných kandidátek a kampaní. Úterní rozhodnutí Starostů a nezávislých nevyhovět žádosti lidovců, aby místo koaliční spolupráce přijali pouze místa na kandidátních listinách KDU-ČSL, podle politologů zkomplikuje oběma stranám přípravu volební kampaně. Samostatně se hodlají STAN a KDU-ČSL prezentovat už od příštího týdne, společné billboardy měly zaplacené do konce července.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes pokračuje v bilancování práce členů svého kabinetu setkáním s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Místem jejich setkání bude sídlo Národní knihovny v pražském Klementinu, navštíví také depozitáře instituce v Hostivaři. Mluvit budou o tom, zda se podařilo splnit úkoly, jež si Sobotkova vláda v kultuře stanovila i krocích, kterými by se v oblasti kultury měla zabývat nová vláda. Premiér se chce během sejít se všemi členy vlády, aby s nimi vyhodnotil plnění programového prohlášení vlády.

Soud znovu zastavil stíhání Krejčíře za únos podnikatele Konečného

Pražský městský soud dnes opět zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele Jakuba Konečného. Případný uložený trest by totiž podle názoru soudního senátu neměl význam vedle dalších trestů, které již Krejčíř dostal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení