Bydlení je právo a nic není zapomenuto, nic není odpuštěno. Transparenty s těmito nápisy nově zdobí budovu v Truhlářské ulici poblíž Náměstí republiky. Zde totiž dostali squateři, jež museli opustit vilu Milada, nové prostory.

Na místě je zatím klid, squaterům se totiž do nového bydlení příliš nechce. „O víkendu si do tří volných pokojů někteří nastěhovali věci. Ale asi tady mnoho lidí žít nebude. Občas tu jen zřejmě někdo přespí,“ řekl jeden ze squaterů, který si nepřál být jmenován.

Chtějí adekvátní náhradu

Nové prostory získal pro squatery ministr pro lidská práva a na podporu menšin Michael Kocáb. Squateři za ně oficiálně poděkovali, ale stejně zůstávají nespokojeni a požadují adekvátní náhradu za Miladu.

„Tři byty a sklepní prostory, poskytnuté pouze do konce roku, nejsou žádnou náhradou. Jsou dočasným řešením tíživé situace bývalých obyvatel a obyvatelek Milady,“ říkají squateři v oficiálním stanovisku.

Bez regulací a omezení

Dále mají jasný cíl. Získat nové prostory bez regulací a omezení.

„O Miladu nás svým zásahem připravil stát. A je to zase stát, po kom požadujeme prostory o srovnatelné velikosti a dostupnosti. Buď nám budou poskytnuty, nebo si je vezmeme,“ tvrdí jednoznačně squateři.

Nové místo v Truhlářské se jim nelíbí také proto, že nesplňuje název squat. Obyvatelé totiž musejí zaplatit symbolické nájemné 1 korunu a pak elektřinu, vodu a plyn.

Odpůrci i fanoušci

Squateři už mají své fanoušky také na portálu Facebook, kde má skupina na podporu squatingu a vily Milada už přes 1200 členů a počet stále roste.

Zřejmě ještě více lidí ale squaterům rozhodně nefandí a nad jejich požadavky jen kroutí hlavou. „Nechápu, jak si tito lidé vůbec dovolují žádat o adekvátní náhradu. Vila jim nikdy nepatřila a není možné si věci takhle přivlastňovat. Tisíce lidí se každý den dřou v práci, aby mohly bydlet a squateři si prostě žádají o nové místo stát. To považuji za směšné,“ řekl Karel Brůžek z Prahy 2.

V okolí jsou proti

Ani přímo v Truhlářské ulici lidé přítomnost squaterů příliš nevítají. „Když už jim hledali nové místo, mělo to být někde v okrajové části Prahy a ne tady v centru,“ řekla prodavačka z obchůdku, který je naproti budově, kde mají squateři nové prostory.

„Nechci o tom příliš mluvit. Je to věc majitele domu. Přijde mi to ale nespravedlivé. My zde platíme nájem a oni nemusí. Jinak musím říct, že je v domě klid a ani nevím, jestli tu nějací squateři jsou,“ řekla jedna z nájemnic, která nechtěla být jmenována.

Kromě transparentů squaterů už také jeden z nájemníků vyvěsil vlastní s nápisem „Pane Kocábe, jako ministr pro lidská práva pomáháte majitelům odstraňovat nájemníky z centra Prahy. Máte jedinou možnost – Demisi".

Milada znovu obsazena

V úterý ráno se pak squateři znovu pokusili obsadit vilu Milada, kterou museli vyklidit minulý týden. Dva squateři vylezli na střechu a vyvěsili tu anarchistickou vlajku. Vzápětí je ale zadrželi strážníci a předali policii.

Za pokusem o vniknutí do uzavřené vily byly nepotvrzené informace o tom, že se má objekt začít bourat.

„Dva zadržení muži byli předvedeni k podání vysvětlení. Nyní se bude rozhodovat, jestli se dopustili přestupku nebo trestného činu,“ řekl Deníku mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

„Demolici rozhodně nechystáme,“ zarazila spekulace Bohumila Beranová, mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je majitelem objektu.

Vilu Milada squateři obsadili v roce 1997. Dům dlouhé roky vlastně právně neexistoval. Neměl majitele a nebyl ani zapsán v katastru nemovitostí. Počátek bizarní situace sahá do sedmdesátých let, kdy chtěli dům zbourat a vyškrtli ho z katastru. Demolice se však nakonec neuskutečnila.

Vilu Milada squatteři obsadili v roce 1997.Dům dlouhé roky vlastněprávněneexistoval. Neměl majitele a nebyl ani zapsán v katastru nemovitostí.Počátek bizarní situace sahá do sedmdesátých let, kdy chtěli dům zbourat a vyškrtli ho z katastru. Demolice se však nakonec neuskutečnila. Současný vlastník,Ústav pro informace ve vzdělávání,poznovuzapsání do katastru přikročil k vystěhování nelegálních nájemníků.

LUKÁŠ MAREK, RICHARD MOUCHA