VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spousta obyvatel Prahy potřebuje pomoc i u středočeských sousedů

Praha – Leckoho to možná překvapí, ale pražští záchranáři vedou v celostátních statistkách zásahů u pacientů s úrazem. Loni jich bylo 29 138. Při sportu, ale i na ulicích nebo třeba v práci se přitom v metropoli rok co rok zraní nejvíc lidí v republice. Předloni jich bylo 29 503, o rok dříve 27 381 a v roce 2013 pak 26 686.

21.3.2017
SDÍLEJ:

Záchranná služba Praha. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Prvenství si Praha drží možná i proto, že spousta lidí se nechá odvézt k chirurgickému ošetření i v případech, kdy neodkladná pomoc není nutná – a leckdy by možná bylo i snazší, kdyby okolí pacienta dopravilo do ambulance po vlastní ose.

Čtěte také: Jen dva výjezdy z deseti by měly být prací pro záchranku

Cesta bez čekání

Na druhou stranu je pravdou, že pokud pacientem není někdo blízký, v anonymitě metropole (kde navíc lze narazit na skutečně všelijaké jedince) je někdy přivolání sanitky maximem, které jsou lidé ochotni udělat. Hodně lidí ostatně žije v Praze osamoceně.

Zavolat si sanitku však leckteří považují za nejsnazší cestu, jak se dostat k lékaři. Bez nutnosti sedět v čekárně u praktického lékaře nebo čekat na pohotovosti. Pacient přivezený sanitkou má přednost – a ještě zajištěnou dopravu.

Když někoho píchne, považuje za běžné volat sanitku 

Potvrzení toho, že takové případy nejsou v hlavním městě výjimečné, přitom přichází nejen z metropole. Překvapivě i z jejího okolí – z úst ředitele středočeské záchranky Martina Houdka. Ten Deníku řekl, že zvlášť v oblastech, kam se lidé ve větším počtu stěhují z hlavního města, se chovají, jak jsou zvyklí.

A když jednoho někde píchne, považuje za běžné volat sanitku, i když jsou v rodině třeba dvě auta, s nimiž by ho k lékaři mohl někdo odvézt. Typický příklad? Pocit, že se zhoršila chronická bolest zad…

Shoda jen v součtu

Loni pražští záchranáři zaznamenali 132 329 zásahů. Pro srovnání: ve středních Čechách jich bylo 133 233. V posledních třech letech jsou počty výjezdů v Praze a ve Středočeském kraji poměrně srovnatelné. Předloni jich pražská záchranka měla 133 501, zatímco středočeská 134 601, v roce 2014 zaznamenali záchranáři v hlavním městě 129 311 zásahů, přičemž Středočeši jich měli víc jen o 650.

Přesto lze postřehnout obrovské rozdíly. Ve výjezdech k pacientům s akutním infarktem myokardu se pražští záchranáři dostali téměř na polovinu stavu ve středních Čechách. Sami měli takovýchto pacientů 973, ve středních Čechách s příznaky infarktu odvážely sanitky 1809 lidí. A výrazné rozdíly byly patrné i v uplynulých letech. Třeba v roce 2014 byl poměr ještě křiklavější: 587 ku 2052!

Záchranáři loni prováděli resuscitaci v 563 případech 

Překvapení přinese i porovnání počtu resuscitací při zástavě oběhu. Loni ji záchranáři v Praze prováděli v 563 případech, zatímco střední Čechy hlásí číslo 954. I v tomto případě je zřejmé, že jde o dlouhodobý trend.

Srovnání situace před dvěma lety nabízí poměr 637:908. Méně příznivě v loňských statistikách vyznívají výjezdy k pacientům s příznaky cévní mozkové příhody. Těch bylo v hlavním městě 3071, zatímco ve středních Čechách 2736. Prakticky vyrovnaná byla situace předloni – pro roky 2013 a 2014 už ale čísla nabízejí opačný poměr: v neprospěch středočeských pacientů.

Přečtěte si: Hejtmani se sejdou kvůli penězům na zvyšování mezd a hasičům

Čtvrtina pacientů středoč. záchranářů mají bydliště v Praze 

Metropole i Středočeský kraj jsou počtem obyvatel srovnatelné. Pražští záchranáři přesto pomáhají pacientům bojujícím o život daleko méně často než jejich středočeští kolegové. Žije se snad v hlavním městě lépe a zdravěji – nebo jsou Pražané v lepší kondici?

Čísla naznačují něco jiného. Čtvrtina pacientů středočeských záchranářů má trvalé bydliště v Praze. „Ven" jezdí trávit volný čas, sportovat, chatařit a chalupařit – a někteří si zajedou i nezřízeně popít. A podle Petry Effenbergerové z centrály záchranářů nelze přehlédnout ani nárůst počtu pečovatelských domů a center pro seniory, do nichž jsou umisťováni i klienti z Prahy.

Autor: Milan Holakovský

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Císařský ostrov v Praze a jeho okolí.

Dejvice i Letnou trápí zápach. Může za to čistírna odpadních vod

Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
5

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies