O hudební obraz a dramaturgii se stará Michael Kocáb a vdova Dagmar Havlová. Zazní třeba Modlitba pro Martu od Marty Kubišové či Óda na radost, tedy čtvrtá část Deváté symfonie od Ludwiga van Beethovena, jež se používá jako hymna EU, uvedla dnes na dotaz ČTK Sabina Tančevová z Havlovy kanceláře.

„Bude to zřejmě kombinace hudby ze záznamu a něčeho zahraného naživo,“ řekl Kocáb. Podle Tančevové smuteční hosté dále vyslechnou písně Když jsem já šel tou Putimskou branou, Krásné je žít, Lavička v jasmínu či hudbu z filmu Odcházení, který režíroval Havel podle své divadelní hry.

Na pohřeb míří státníci z mnoha zemí

Soukromé rozloučení, na které přijde zřejmě několik stovek lidí, bude následovat po smutečním aktu ve svatovítské katedrále. Na státní pohřeb na Hradě přijedou současní i minulí státníci z Česka i mnoha zemí světa. Dorazí například bývalý prezident USA Bill Clinton s manželkou Hillary Clintonovou, současnou ministryní zahraničí, někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a další osobnosti z různých oblastí, jako je třeba zpěvačka Suzanne Vega. Pieta v Chrámu sv. Víta začne v pravé poledne minutou ticha.

Odpoledne se pak s Havlem přijdou rozloučit lidé z rodiny a z nejbližšího okruhu exprezidenta. Plánuje se, že urna s popelem zesnulého bude uložena na vinohradském hřbitově, kde je rodinná hrobka Havlových. Kdy to bude, zatím není jasné. Podle neoficiálních informací by rodina měla urnu do hrobky na hřbitově uložit až po Vánocích.

Správu pražských hřbitovů nikdo zatím nekontaktoval, řekl náměstek organizace Martin Červený. Deska na hrobce je podle něj poměrně masivní, a pracovníci tak budou potřebovat čas na přípravu. Rodina podle Červeného urnu dostane asi dvě hodiny po spalu. Kdy se rozhodne ji uložit do hrobky, záleží jen na ní. Pozůstalí ji běžně mívají doma několik dnů i měsíců. Podle Červeného stále lidé k rodinné hrobce chodí, zapálili u ní desítky svíček.

Pohřeb někdejšího prezidenta bude těsně před Vánocemi ve třetí den státního smutku, který kvůli úmrtí politika, dramatika, spisovatele a disidenta vyhlásila vláda. Pětasedmdesátiletý Havel zemřel v neděli ve své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde v poslední době trávil většinu času.