Přijde Kampa o zhruba dva tisíce metrů čtverečních travnaté plochy? Vysází se v jejím jižním cípu ovocný sad? A změní se další její část v galerii skulptur pod širým nebem? Asi stovka Pražanů pocházející převážně z Malé Strany přišla v sobotu k těmto zásadním změnám vyjádřit svůj názor přímo na Kampu.

Rozhodne hlas místních?

„Odmítáme rozšíření cest, které by šlo na úkor trávníku. Kvůli cyklostezce nechceme tolerovat dálnici, která by zcela změnila tvář Kampy,“ prohlašovala svorně většina účastníků setkání. Přítomný starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS) zprvu záměr na rozšíření cest obhajoval právě potřebou výstavby cyklostezky. „Chtěli bychom i prostor pro konání společenských akcí,“ vysvětlil dále Dvořák. Po debatě s místními ale uznal, že navrhované řešení je příliš velkolepé.
„V rozpočtu městské části zatím stejně nenacházíme celou částku potřebnou na obnovu parku. Bude tedy postupná. Musíme ale společně
s vámi určit její podobu,“ uklidnil lidi z Malé Strany Dvořák. Dle jeho slov by se náklady měly pohybovat v řádu desítek milionů korun. Radnice to ale s místními zřejmě nebude mít jednoduché. Také další její záměr na vybudování nového přemostění přes Čertovku se totiž setkal s nelibostí. Pokud zastupitelé Prahy 1 skutečně přihlédnou k vůli občanů, pak v jižním cípu Kampy zřejmě nevznikne ani plánovaný ovocný sad, který se tu podle architektaMarka Tichého nacházel za první republiky.

„Upřednostňujeme raději trávník. Myslím, že hovořím za většinu lidí, kteří Kampu navštěvují jako oázu odpočinku,“ vysvětlil svůj negativní postoj student Jindřich Kopta z Újezdu. „Dvanáct pravidelně vysázených hrušní by v parku typu Kampa doslova bilo do očí,“ řekl výtvarník Aleš Hnízdil. Pro zachování co největší travnaté plochy a zlepšení jejího závlahového systému se vyslovil i architekt Petr Hronek. Vyjma plánu na výsadbu hrušní se zatím spíše hovoří o redukci stromů. Radnice Prahy 1 plánuje v blízké době vykácet přestárlé topoly. Ty zřejmě představují nebezpečí pro samotné návštěvníky parku a při extrémním počasí hrozí zřícením. Podle dendrologického průzkumu zevnitř uhnívají.

Setkání znamenalo zklamání pro mecenášku umění Medu Mládkovou. Ta usiluje umístit v parku díla sochařů Theodora Pištěka, Kurta Gebauera a dalších. Jenže plán obnovy Kampy s jejím nápadem nepočítá. „Pokud se sochy nebudou líbit, nechám je po dvou měsících odvézt,“ sdělila Mládková. Diskutující se na této otázce ale nedokázali shodnout.

JAKUB KRUPKA A ČTK