VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochaři žádají veřejnou soutěž na Havlův pomník

Praha – Hned dva důvody vedly v nedávné době k obecnému rozhořčení mezi profesionálními sochaři i uměleckou veřejností: Havlovu bustu pro štrasburské sídlo Rady Evropy vytvořil sochař, o němž se mezi jeho kolegy a spolužáky říká, že se nikdy předtím portrétu nevěnoval. S první sochou Václava Havla v životní velikosti zase přišla mladá sochařka, která ji zhotovila coby závěrečnou práci ve třetím ročníku svého studia.

19.12.2012
SDÍLEJ:

Václav HavelFoto: archiv

„Živelné inflaci nepodařených pomníků a podobizen může nasadit kvalitativní laťku pouze veřejná soutěž," řekl Deníku sochař Michal Blažek. Společně se Sdružením sochařů proto v říjnu letošního roku inicioval podpisovou akci za transparentní soutěž o sochařské ztvárnění bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika.

Na sochu musí být nejdříve pozemek

Petici podpořila svým stanoviskem Konfederace umění a kultury čítající desítky tisíc členů a přidalo se i 300 občanů, kteří na petiční archy připojili své podpisy. Nyní se bude muset problematikou zabývat také vedení města. Petice s dopisem adresovaným primátorovi Bohuslavu Svobodovi totiž dorazila 7. prosince na magistrát.

Pražský radní pro kulturu Václav Novotný se s myšlenkou uspořádání soutěže ztotožňuje. „Určitě je to vhodný krok. Nejprve ovšem musí být pro pomník vyhrazen přiměřený pozemek," připomíná Novotný. Vypsání veřejné soutěže proto podle něj není aktuální záležitostí.

Michal Blažek má jiný názor: „Soutěž by měla být zorganizována co nejdříve." Iniciátor petice, který by se rád také účatnil výběru přihlášením vlastního modelu Havlovy busty, má pro to dva hlavní důvody: „Pomník by měl vzniknout ještě v době, kdy jsou vzpomínky na Havla živé. Rovněž je mezi námi hodně dobrých sochařů, kteří tu s námi věčně nebudou."

V komisi by měl být i Mick Jagger

V případě, že se radnice nezhostí požadovaného úkolu, plánuje Blažek společně se Sdružením sochařů jednat nezávisle. Již nyní vážně přemýšlí o složení poroty: „Měli by v ní zasednout vážení sochaři, například Olbram Zoubek." Kromě výtvarníků by Blažek v komisi rád viděl rovněž blízké Václava Havla včetně zahraničních osobností jako je Lou Reed, Suzanne Vega a Mick Jagger, s nimiž Havel udržoval přátelský styk.

Velkou důvěru k tomu, že by magistrát sestavil dostatečně reprezentativní komisi, neprojevuje ani kunsthistorička Milena Bártlová, která návrh na uspořádání regulérní soutěže rovněž schvaluje.

Soutěž může potlačit odvahu

Skepticky se naopak k soutěži staví přítel Václava Havla architekt Bořek Šípek. Anonymní soutěže podle něj potlačují odvahu: „Ve snaze uspět se umělci v návrzích přizpůsobují zadání a zbytečně se brání něčemu, co by mohlo být třeba neobvyklé a zajímavé." Šípek se navíc na rozdíl od Blažka domnívá, že na soutěž je příliš brzy: „Vzpomínku bychom si nyní měli uchovávat hlavně v srdci, na pomník je ještě čas."

Ohlas na článek

OTEVŘENÝ DOPIS SOCHAŘCE BARBOŘE DAUŠOVÉ

Vážená slečno,

plně chápu, že jako každý tvůrce přirozeně toužíte po realizaci svého díla ve veřejném prostoru. Doufám však, že ve vás tato přirozená touha
nepotlačí elementární soudnost. Proto velice prosím, abyste všemi prostředky zabránila instalaci své sochy Václava Havla na Petříně.
Ponechme prosím Petřín Máchovi, Nerudovi a Vrchlickému. Jsem pevně přesvědčen, že sochy státníků do tohoto prostoru nepatří, a nelíbily by
se mi ani ve Františkánské zahradě či v jiných nahodile zvolených místech v historickém centru Prahy.

Chcete-li však jiný tip, zajeďte si prosím na Škroupovo náměstí v Praze 3 nedaleko metra Jiřího z Poděbrad. Až si toto místo prohlédnete, budete
snad se mnou souhlasit, že ten "Kulaťáček" přímo volá po nějaké skulptuře. Váš civilně pojatý Havel by tam velmi dobře zapadl a mohl by
tam vhodně připomínat památnou demonstraci ke Dnu lidských práv, která se na tomto náměstí roku 1988 za osobní účasti V. Havla odehrála. Snad
by instalace pomníku přispěla i k dalšímu oživení této části horního Žižkova v těsné blízkosti televizní věže a unikátního Plečnikova kostela, který je památkou UNESCO.

S přáním krásných Vánoc a všeho dobrého do nového roku

Váš Stanislav Cita

Autor: Sylvie Petráková

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení