VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochaři se poprali před hlavním nádražím kvůli soutěži na pomník

Nové Město/FOTOGALERIE/ - Pěstním soubojem dopadlo odhalení makety budoucí sochy prezidenta Wilosona. Po slovní potyčce napadl vedoucí skupiny, která má dílo vytvořit, dalšího sochaře. Ten na místě protestoval proti průběhu soutěže, z které vzešel vítězný návrh.

7.9.2009 2
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

KDE MLČÍ MŮZY. Sochař Hejtmánek poté, co ho napadl Michal Blažek a dvakrát udeřil pěstí.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Ve Vrchlického sadech se dnes krátce před polednem strhla rvačka. Jejími hlavními aktéry ale nebyli bezdomovci, ale sochaři.

Ti se zde účastnili unikátní zkoušky, která měla určit budoucí umístění sochy prezidenta Woodrowa Wilsona před budovou hlavního nádraží.

Na místě byl také redaktor Deníku, který byl svědkem celého incidentu.

Vše začalo velmi nenápadně. Na místo před budovu vlakového nádraží do Vrchlického sadů se sjeli sochaři i zástupci společnosti Amerických přátel České republiky. S polystyrenovou maketou sochy prezidenta Wilsonase na místěrozhodovalo o tom, na jak vysokém piedestalu by měl v budoucnu stát originál.

Zpochybnil soutěž

Ještě než ale začala oficiální část akce, upoutala pozornost všech rvačka.

Nejprve došlo k ostré slovní přestřelce mezi sochaři Michalem Blažkem a Oldřichem Hejtmánkem. Blažek vede skupinu, která má sochu vytvořit. Hejtmánek tvrdí, že Praze 1 už nabídl jinou sochu prezidenta Wilsona a na místě zpochybňoval průběh soutěže, ze které vzešel vítězný návrh.

Po slovechdošlo napěsti

Situace vyvrcholila, když Michal Blažek jako první napadl Oldřicha Hejtmánka a dvakrát ho udeřil pěstí. Poté se do incidentu připletl ještě jeden ze sochařů, který se snažil situaci uklidnit. Nakonec vše ukončil jeden z redaktorů,i tenaleschytal od Blažka jednuránu.

Blažek, který vše začal, po potyčce místo urychleně opustil.

„Je velmi nešťastné, co se stalo. Na druhou stranu takové události jsou velmi často hodně emotivní,“ řekl k incidentu Robert Doubek ze společnosti Amerických přátel ČR (AfoCR). Stejnými slovy událost okomentoval i starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS), který byl také na místě.

Rvačka zastínila důvod akce

Potyčka tak zastínila to hlavní, což byla prostorová zkouška umístění sochy 28. amerického prezidenta. Původní pomník byl vztyčen v roce 1928 ve Vrchlického sadech proti budově hlavního, tehdy Wilsonova, nádraží.

Během okupace byl památník v roce 1941 roztaven nacisty a zachovala se pouze hlava.

Původní socha prezidenta Wilsona, vysoká 3,5m, byla umístěna na podstavci, který měřil 4,5metru. „To dnes není možné, a tak bude socha na trochu jiném místě. Tam, kde byla dříve, je dnes parkoviště. Dnes jsme si také chtěli vyjasnit, jak bude socha vypadat v určité výšce,“ řekl Robert Doubek.

Jak vysoko?

Na základě výběrového řízení, obchodní veřejné soutěže, vyhlášené AFoCR v červnu 2008, se úkolu znovu obnovit sochu ujal sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

„Určení správné výšky podstavce obnoveného pomníku prezidenta je jedním ze základních předpokladu pro správné vyznění tohoto uměleckého díla,“ vysvětlil architekt Mikuláš Hulec z kanceláře Hulec&Špicka, jenž byla pověřena architektonickým řešením pomníku.

V čem byl hlavní problém

Hlavním problémem, proč nakonec celá akce skončila zmíněnou potyčkou, bylo to, že někteří ze sochařů napadli výsledky soutěže, ze které vzešel vítězný návrh, který se jim navíc vůbec nelíbí.

„My jsme pouze chtěli, aby se všechny návrhy soch zveřejnili tak, aby se s nimi mohla seznámit veřejnost. To se však nestalo. Celý průběh soutěže byl absurdní,“ konstatoval jeden ze sochařů Zdeněk Hošek.

Výběrové řízení na sochu Wilsona provázejí pochybnosti

Pondělníincident před Hlavním nádražím je vyvrcholením dlouhotrvajícího sporu kolem výběrového řízení na obnovený pomník amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Soutěže, kterou v polovině loňského roku vyhlásila společnost American Friends of the Czech Republic, se zúčastnilo 13 autorů, z nichž komise vybrala tři finalisty. Komise konstatovala, že technické vypracování modelů bylo ve všech třech případech vynikající, ale nakonec byl vybrán autorský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

Přestože v zadání soutěže bylo, aby se socha co nejvíce podobala originálu Albína Poláška, který byl zničen za německé okupace, účastníci soutěže tvrdí, že vítězný návrh je mu nejvzdálenější. Nová socha měla být vlastně kopií té původní, jejíž podoba se dochovala pouze na fotografiích. Zachoval se též sádrový model hlavy.

Porušili podmínky, přesto vyhráli

Účastníci soutěže měli odevzdat bílý sádrový model bez patinace s co nejvěrnějšími detaily. Přesto vítězný autorský tým zvítězil s žlutě patinovaným modelem, který neměl propracované detaily. „Oslovilo nás poselství, které vítězná socha vyzařuje, autoři modelu dokázali vystihnout a rozvinout unikátnost a sílu okamžiku, kterou na původní soše zachytil Albín Polášek,“ píše v závěrečné zprávě člen komise Paul W. Beckmann z Nadace Albína Poláška.

Nad celou soutěží se tedy vznáší mnoho otazníků a to i přes to, že poslední slovo má zadavatel soutěže.

JAN PIROCH

Podle zástupců AFoCR ale bylo řízení naprosto bez problémů. Proti tomu však byl již zmíněný Oldřich Hejtmánek. „Už vloni jsem nabídl svou sochu prezidenta Praze 1, kterou jsem vytvořil podle té původní,“ řekl novinářům s tím, že napadení jeho osoby bude mít zřejmě soudní dohru.

Nepřihlásil se, nemohl tedy vyhrát

Architekt Daniel Špička pak ale upozornil, že se sochař Hejtmánek vůbec nepřihlásil do soutěže, tudíž si teď nemůže nárokovat její umístění.

Jeden z dalších zástupců AFoCR pak celou událost shrnul s tím, že prostě někteří sochaři nedokázali unést svou prohru. „Tito umělci jsou hodně emotivní,“ dodal.

Konečné umístění sochy se plánuje na červen roku 2012.

Prahu ozdobí další sochy

Woodrow Wilson ale není jedinou osobností, jejíž socha v nejbližších měsících a letech zkrášlí metropoli. Již v květnu byl kardinálem Miloslavem Vlkem slavnostně posvěcen základní kámen k pomníku kardinála Berana před Katolickou teologickou fakultou UK v Dejvicích u příležitosti 40. výročí jeho úmrtí.

„Arcibiskupství pražské zadalo dílo známému českému sochaři Stanislavu Hanzíkovi, který již vypracoval model. Odhalení pomníku je plánováno na podzim roku 2009,“ informoval mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Hašler i Valdštejn

Pomník bude v metropoli mít možná i Karel Hašler, známý písničkář, herec, textař a skladatel, o což usiluje občanské sdružení Písničkář. Podle něj by měl být pomník umístěn na Starých zámeckých schodech, které Hašler svojí písní tak zpopularizoval.

Přímo proti vstupní bráně na II. nádvoří paláce, který nechal na Malé Straně postavit a jenž nese jeho jméno již 375 let od jeho násilné smrti, bude mít svoji sochu Albrecht z Valdštejna. Tvůrcem předlohy sochy je Ludvík Šimek, který vyrobil její třiceticentimetrový model již před rokem 1870. Nyní bude odlita z bronzu. Náklady na sochu, zahrnující všechny práce na soše i na podstavci, jsou 1,5 miliónu korun a budou hrazeny z rozpočtu Senátu.

„Předběžně se počítá s tím, že v průběhu října by měla nová socha s podstavcem stát na určeném místě,“ uvedl Petr Kostka, tiskový tajemník Kanceláře Senátu Parlamentu ČR.

JAN PIROCH

Autor: Lukáš Marek

7.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení