VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smutný osud koupališť Prahy 4: zapáchající skládka a bahno

Praha - Obří sídlištní aglomerace Prahy 4 se v uplynulých dnech rozpálily na nesnesitelnou mez. Teploty ve stínu se uprostřed betonové džungle pohybovaly kolem 34 stupňů Celsia. Desítky tisíc lidí ze Lhotky, Kamýku, Novodvorské, Libuše, Kunratic, či Šeberova ale osvěžení musely hledat kilometry daleko od svých domovů. Buď na jiném místě metropole, nebo za Prahou.

9.7.2015
SDÍLEJ:

Jak by mohlo vypadat koupaliště Lhotka? Své návrhy už v roce 2014 představili studenti Stavební fakulty ČVUT v Praze.Foto: www.sos-koupaliste-lhotka.cz

A zdá se, že po celou letní sezonu 2015 tomu nebude jinak. Tedy alespoň co se „přírodního" koupání týče.

Dříve velmi oblíbená a masově vyhledávaná koupaliště Lhotka a Šeberák jsou už několik let mimo provoz a nepříznivý stav potrvá, navzdory dřívějším politickým proklamacím. Samotní obyvatelé Prahy 4 si stěžují, že na Lhotce donedávna živořili bezdomovci, obklopeni hromadami páchnoucích odpadků a Šeberák, vypuštěný kvůli údajným spekulacím developera, je stále jen bahnitou stokou.

Minulé politické vedení Prahy 4 v čele se starostou Pavlem Caldrem už vloni v létě Lhotku koupilo od slovenské firmy za necelých šedesát milionů korun. Následoval slib, že ji veřejnosti otevře už letos v dubnu. Proč se tak nestalo? A proč ještě ke konci června posílali obyvatelé okolních sídlišť na sociální sítě fotografie skládky uvnitř areálu?

Věci jdou pomaleji, než se předpokládalo. Teprve třetího července se totiž rada městské části usnesla na zadání veřejné zakázky na „úpravu areálu, opravu oplocení a demolici nadzemních částí objektu zázemí." Jen den před tím radní Prahy 4 schválili naplnění dřívější veřejné zakázky celkové revitalizace koupaliště Lhotka firmou SUNCAD se sídlem v Praze 6.

Už dříve ale byl organizován dobrovolný úklid prostor koupaliště, kterého se zúčastnila například Blanka Černá, členka občanské iniciativy S.O.S. koupaliště Lhotka a členka Komise pro obnovu koupaliště Lhotka. „Při úklidu koupaliště jsem měla možnost konstatovat, že v koupališti je stále poměrně dost vody a jde zřejmě o vodu, jejíž kvalita nesplňuje hygienické normy. Dno je nutné nejdříve vyčistit vybagrováním, starou vodu odstranit a teprve potom by bylo zřejmě vhodné koupaliště napustit," popsala své postřehy.

Čistá voda? Až příští rok

Ty konec konců potvrdil také mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas, když sdělil, že koupaliště by mělo být napuštěno ještě letos, snad ještě tuto letní sezonu, ale voda rozhodně nebude vhodná ke koupání. „Samotné napuštění koupaliště vodou nestačí. Nesplňovala by hygienické normy. Koupání bude možné až příští rok," řekl mluvčí. Nevyloučil však, že samotný areál by mohl být přístupný mnohem dříve, i když bez možnosti koupání.

Prý je ale pravděpodobnější, že základní terénní úpravy, zamezení vstupu bezdomovcům a dalším nežádoucím osobám obnovou plotu, či demolice současných objektů v havarijním stavu, schválená v červnu radou městské části zabere přinejmenším celé léto. Až na podzim se pak má začít budovat nové zázemí, tedy šatny a občerstvení. To vše by prý mohlo Prahy 4 vyjít zhruba na deset milionů korun.

Veřejnost chce informace

Již citovaná Blanka Černá, která se pravidelně účastní zasedání zastupitelstva Prahy 4 prozradila, že radnice zatím nemá příliš jasno v otázce, jaký typ koupaliště by Lhotka měla nabídnout. Podle jejích informací se vedení Prahy 4 už letos v únoru shodlo na tom, že nejlepší by byl tak zvaný biotop, tedy vodní plocha, využívající přírodní typ čištění pomocí vodních rostlin ve vedlejších lagunách. Jinými slovy nikoliv chemicky ošetřovaná vodní plocha.

Prý ale zatím neexistuje žádný odborný posudek, který by potvrdil, že na území areálu existuje dostatečně silný zdroj podzemní vody, aby se nemusela používat pitná voda z vodovodního řadu, a zda existují příznivé podmínky pro vybudování koupacího biotopu. Černá v této souvislosti už dříve vyzvala vedení Prahy 4, aby zveřejnilo výsledky průzkumných prací, prováděných firmou SUNCAD, aby bylo zřejmé, jaká vodní plocha bude moci být použita.

„Navrhuji také zřídit na webových stránkách Prahy 4 záložku Koupaliště Lhotka, kde by občané byli průběžně informováni o realizaci jednotlivých etap obnovy koupaliště, tedy volba typu koupaliště, zadání pro zpracování projektu, vyhlášení a výsledek výběrové soutěže na zpracovatele projektu a následně zhotovitele a tak dále, napsala mimo jiné Černá vedení městské části.

Několik možností koupání v PrazeObyvatelé Prahy 4 nemají už několik let možnost osvěžit se ani v dalším, dříve velmi oblíbeném koupališti Šeberák. Ten je vypuštěný, údajně kvůli spekulacím developera. Ten dle městské části hodlal koupaliště „zhodnotit" výstavbou přístaviště pro jachty a následně ho doprodat za násobně vyšší cenu radnici, nebo magistrátu.

O poznání lepší situace je například v Praze 6. I když místní koupaliště Džbán, respektive jeho zázemí stále chátrá, okolí vodní plochy je vesměs upravené a voda je stále vhodná ke koupání.

Pražští hygienici vydali aktuální informaci o kvalitě vody v přírodních koupalištích na území hlavního města. Nejlepší voda je v rybníku Motol, podobně je na tom koupaliště biotop Radotín, či nádrž v Divoké Šárce. Poněkud zhoršenou kvalitu vody, ale stále vhodnou ke koupání nabízí nádrž Džbán, či Hostivař.

Autor: Jakub Krupka

Místo události:
9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení