VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slučování škol má trhliny

PRAHA - Vedení města se stále nedohodlo na koncepci, která by v Praze řešila péči o děti se specifickými poruchami chování. Zato se mu podařilo zrušit jednu školu, která se vzdělávání problematických žáků věnovala.

1.10.2007
SDÍLEJ:

Budova základní a střední školy v ulici V olšinách v Praze 10.Foto: Vít Śimánek

„To je dosavadní výsledek slučování škol Na Zlíchově v Praze 5 a na desítce V Olšinách,“ uvádí zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). Obětí slučování se stala právě Základní a praktická škola v ulici V Olšinách v Praze 10. Někteří žáci přešli na jiné speciální školy v obvodě a asi deset z nich se přesunulo do školy Na Zlíchově. Budova V Olšinách, stojící na lukrativním místě, dvě minuty od metra Strašnická, je prázdná. Proti slučování obou škol přitom loni protestovali rodiče. Jejich petice měla na 2000 podpisů. Zastupitelé přesto letos v červnu návrh odsouhlasili. A nezabránil jim v tom ani fakt, že škola na Zlíchově, do níž se několik žáků přemístilo, je v havarijním stavu.

Co bude s domem V Olšinách?

Budova v ulici V Olšinách patří Praze 10 a není jasné, zda bude využita pro potřeby školství. „Objekt se musí zrekonstruovat a v rozpočtu městské části peníze na opravy nejsou,“ řekl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský s tím, že se do konce roku rozhodne, k čemu bude budova sloužit. Radní počítali s tím, že se všechny děti, jichž se slučování dotklo, letos v červenci opět přestěhují, a to do budovy v Jahodové ulici v Praze 10. To se však nestalo.

„Zjistili jsme, že budova nepatří Praze 10 ani magistrátu, ale Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ uvedla náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková, která v minulém týdnu převzala oblast školství. Stěhování školských zařízení je podle ní v patové situaci. „Alespoň do té doby, než požádáme úřad, aby magistrátu tuto budovu převedl,“ dodala. V Jahodové ulici má vzniknout velká škola s internátem a kapacitou pro skoro 300 dětí. Odborníci ale proti záměru protestovali. „Je nesmyslné, že pod jednou střechou bude tolik žáků s problémy chování.

Trendy v zahraničí jsou takové, že tito žáci jsou vzděláváni ve skupinkách rodinného typu. Je to lepší pro jejich integraci,“ míní předseda Českomoravské psychologické společnosti Jaroslav Šturma. Podle zastupitelky Drhové má vedení města vypracovat novou koncepci péče o děti s problematickým chováním, která by byla založená na jejich rozptýlení do menších vzdělávacích zařízení. Se vznikem velké školy pro problematické děti se však podle Kousalíkové v obřím objektu v Jahodové ulici stále počítá.

1.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení